Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дизеловата електроцентрала във Видин с шанс за нов живот

Снимка: Стефка Павлова

Ще има ли шанс за нов живот бившата дизелова електроцентрала във Видин? Въпросът възникна, след като наскоро Енергийният системен оператор дари историческата сграда на Общината, а местният парламент гласува да приеме дарението. Всичко това стана възможно след подписка, инициирана от родения във Видин професор по физика Вили Лилков. По негово настояване дизеловата централа бе обявена и за културна ценност, като една от първите по рода си в България. Историята й започва преди близо век с един от първите местни референдуми, разказа професорът.

"Дизеловата централа е изградена преди около 100 години, по-точно през 1926 година и служи за електрифициране на града. Всъщност нейното изграждане е свързано с един от първите, ако не и първия местен референдум в България, при който над 2500 граждани участват в допитване с въпрос да се изтегли ли от Общината заем, с който да се построи електрическа централа, за да се купят стълбове, да се купят чашки, да се купят осветителни тела, съответно да се изгради и градска пералня и някои други благоустройствени мероприятия да се извършат и тогава над 95 процента от гражданите на Видин отговарят положително. Тоест, с общите пари на Общината, с общите пари, които градът изплаща е построена през 1926 година дизеловата централа по проект и оборудване на немска фирма, а български предпиремач изгражда централата и в 1926 година Видин грейва в светлини. До 1971 година, тоест 45 години, тази централа изпълняваше своите функции. Тя се намира на булевард "Цар Александър" и тогава се е намирала в периферията на града. Близо до нея минава и жп линия. Но от 1971 година е изведена от експлоатация и започна да запустява", посочи Вили Лилков.

В близките дни предстои да бъде подготвен договорът за дарение и сделката да бъде изповядана във видинския нотариат. Каква ще е съдбата ѝ след това ще решат гражданите, специалистите и Общината - идеи всякакви, възможности - също, каза Вили Лилков.

"Нека да се проведат обществени обсъждания. Най-различни идеи. Досега чух идея да бъде детски културен център. Има друга идея - да бъде музей на политехниката или поне да има някаква сбирка политехническа... Чух идея тя да се превърне в музей на Дунава, рибата и виното, което ще бъде много хубаво, ще бъде един уникален музей... Тя може също да се превърне в едно архитектурно и културно бижу, както Синагогата, и да влезе в системата от музеи и културни ценности на града. Много се радвам за това, което стана и искам да благодаря на всички граждани, които се подписаха в тази подписка."

Дизеловата електроцентрала разполага с просторни помещения, които биха могли да се използват за различни дейности. Ето какви са те според видинчани:

"Може би, ако бяхме в по-голям град, щеше да е супер сладурско да е ресторант или клуб и е на перфектно място... Аз дочух, че щяло да бъде галерия... Трябва да се ползва. Иначе, така да се остави, вижте в какво състояние е, запустява, пропада. Чух, че имало чужденци тук, французи и наши. Даже видях един дрон, който снимаше цялата, мереха тук тези прозорци, всичко. Вероятно ще я възстановят. Дай боже да я възстановят!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00