Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински композитор и арабски изпълнител с общ музикален проект

4
Мохамед Азима (ляво) и Николай Антов (дясно)
Снимка: Радио Видин



Нов интернационален проект създава музикален мост между България и Египет. 

Видинският композитор Николай Антов и арабският изпълнител Мохамед Азима с общи усилия дават нов прочит на песните на най-популярната видинска група за поп музика през 80-те и 90-те години формация "Север"

От български на арабски, както и от арабски на български, двамата творци решават да смъкнат максимално езиковата бариера и да реализират няколко креативни и нестандартни проекта. 

Те се срещат съвзем случайно в Египет. Азима, също като Николай Антов, има туристическа фирма и това става и поводът за случайната им среща. 

"Беше много уникално за мен. Един човек ми каза "Азима, аз съм твой приятел във Фейсбук. За мен беше прекрасна изненада. Уговорихме се за музиката и работата ни. След няколко месеца отидох в България, в София, срещнахме се там през февруари на Национално изложение на туристическия бранш. Казах му, че имам 4-5 дни в България и няма как да обсъдим всичко и му казах, че ще идвам отново през юли. Така се случиха нещата. Така започнах да пея песента на моя прекрасен приятел и звучи божествено. Той прави музика, която като слушаш и летиш на небето. Така я усетих. Затова решихме да направим нещо интересно, ново. Да направим текст който е една част на арабски и една част на български. Ще звучи интересно и по-различно.", разказа Азима.

Арабският изпълнител има три самостоятелни музикални албума. Освен певец, той е гид, обича туристите, особено българите, дошли в Египет. Има и няколко различни дипломи за висши образования, сред които Филология, Туризъм и Физкултура. Но да пее, признава, започва съвсем случайно. 

"Това е много интересно и има история зад това. Преди 12 години бях в Кирай да уча китайски език. И случайно видях един мъж, който свиреше на китара. Аз му казах, че свири много добре, а той ми предпожи да изпея нещо на арабски. Аз запях, а той ми каза, че имам прекрасен глас, че трябва да направя нещо. След като се прибрах в Египет, записах да уча в музикалния факултет и се получи. След това направих и видеоклипове, и албуми. Но както при вас сега, така и там, модерната музика е чалгата. Ние също имаме чалга, но е различна. Но аз учих музика, музика. Затова спрях и си казах, че трябва да намеря време да направя нова музика, която да е съвременна, но да не е чалга. Така случайно ни срещна и музиката на Ники. Тя е божествена."


Така се стига и до проектът, който Николай Антов и Азима започват да реализират с общи усилия. Зад един перфектен продукт стоят винаги много часове работа, труд и постоянство, изключение не прави и песента, която двамата творци пресъздават.  
Песента "Любовта просия не търпи", която е по музика на видинския композитор, стана част и от проекта "Пеещи артисти". Тя се ражда преди около 30 години по текст на актьора Симеон Владов. Днес вече звучи и на арабски. Толкова еднаква и толкова различна.


"Когато говорим за музика-нямаме граници. Музиката е средство, чрез което хората общуват, както всяко едно изкуство. Но интересно е, когато виждаш погледа на друг народ, на друга култура, върху един и същ музикален продукт. В случая моята песен... Това да имаш човек от друга народност, който да има твоето усещане за изкуство, нас ни обединява музиката, след това ни обединява отношението към хората.. Той дори в автобуса пее на хората. Представете си, отивате в Египет и чувате "Моя страна, моя България". Той има и записани песни на български в студио. Това е много интересно, защото обикновено ние, българите, сме поклонници на нещо, а виждаме човек, който харесва нашата музика, нашата култура, нашия бит", коментира Николай Антов. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бог се вижда само през сълзи

Неделята след Рождество Христово , която отбелязваме днес, е посветена все още на преславното Христово Рождество и отново ни напомня да погледнем към пещерата, където Христос се роди, да видим неговото смирение и да бъдем и ние смирени, духовни и изпълнени с живот в Неговото име. Днес, Евангелското четиво ни напомня чрез убийството на..

публикувано на 29.12.24 в 08:00

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50