Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да сменим ли националния си празник - разни хора, разни мнения

Снимка: Радио ВИДИН


Да се промени датата на националния празник на България от 3 март на 24 май. Това е едно от предложенията на коалицията ПП-ДБ за промени в конституцията. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява, посочи при представянето на идеята премиерът Николай Денков: 

"От една страна той носи чувството за гордост от това, което сме постигнали в исторически план и това, което сме дали на света. От друга страна той е уникален празник с това, че той ни пренася от миналото в бъдещето. Това, което можем да дадем на света освен, че ни обединява всъщност е въплътено именно в този празник, като празник на българското слово, просвета и култура и на кирилицата." 

24 май е прекрасен български празник, всепризнат и обичан от всички, но България е достатъчно сериозна държава с международен авторитет, а сериозните държави не си менят според конюнктура националните празници, отбеляза за Радио ВИДИН Красимир Богданов- историк и учител от Враца. 

"24 е един прекрасен български празник на азбуката, просветата, културата и книжовността... Уникален празник,  в световен мащаб вероятно няма друга страна, която да отдава такава почит на култура и своята книжовност. Но този празник има съвсем друга насоченост... А преглеждайки световната съвременна действителност, болшинството държави, да не кажа 99 %, обикновено почитат дати, свързани с освобождение, с независимост, с революции, тоест с далече по-героични събития, които са дали основата на тяхната държавност. И от тази гледна точка може да се каже, че 3 март е точно отговарящият на тези наши представи за български национален празник... Не подкрепям такава промяна, то е очевидно и от публикуваните вече кратки социологически изследвания, където повече от 70 % не подкрепят такава промяна..."

Мненията на видинчани относно промяната на националния празник са контрастни, показа анкета на Радио ВИДИН:

"По-свещено от празника на славяните, на българите - писмеността няма...  Той е приет 3 март, но истината е, че тези, които са финландци, украинци, всички са дошли с една клетва, така, че да могат да се съберат всички българи в България, но не и да си мислят, че руснаците са ни освободили...На 100 процента съм за промяната... Твърдо трябва да се смени националния празник, защото е свързан с чужди влияния много години. Най-хубавия празник трябва да е 24 май, това е чисто български празник. Това е празникът, с който всички българи се гордеят. 3 март е празник ,който е за руснаците не за българите. Те не са имали цел да ни освободят, а да ни заробят... 3 март е една дата, която погрешно се смята, че някакви руснаци, такива, които са имали цел тук да завземат геополитически позиции, са дошли от голяма любов към братския български народ славянски да ни освобождават. Не е вярно, те ни освободиха, а в действителност ни заробиха. Затова 24 май пред 3 март"- споделиха привържениците на идеята за промяна на националния празник. 

"Не трябва да променяме национални празник и ако го нямаше 3 март, ние щяхме да пишем на турски. 3 март ни прави държава. Това предложение се прави сега по простата причина, че се правят големи промени в конституцията и да изтласкат истината настрани от релсите... Не съм съгласна за тази промяна. Защото това е било освобождението на България... " - посочват защитниците на тезата 3 март да остане национален празник. 


Според предложението на ПП ДБ празникът 24 май трябва да е с наименованието Ден на българското слово, просвета и култура и на кирилицата вместо Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Вчера в декларация от парламентарната трибуна депутатите от "Има такъв народ", "Възраждане" и БСП реагираха остро срещу идеята да бъде променен националния празник на страната ни - Трети март. А според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно това дали 24 май трябва да е официалния празник на България трябва да има дискусия в обществото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 12.12.24 в 11:13

В "Музикална зона" на 12 декември 2024 слушаме група "Плежър"

Групата е създадена през 1972 г. в Портланд, Орегон, след сливането на два вече съществуващи състава. Активни са за десетилетие, след което се разпадат, за да се съберат отново през 2018-та г. Стилът им е синтез от джаз, фънк, соул и рок музика, като доста хип-хоп изпълнители семплират голяма част от музикалния материал на формацията. Песните им..

публикувано на 12.12.24 в 09:00

Млади художници подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" в Монтана

Нова благотворителна акция стартираха младите художници от студиото по изобразително изкуство "Рени арт" в Монтана . Учениците на Таня Василева подредиха свои творби, за да подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" - 4-годишно момиче , което два пъти седмично пътува за лечение. Произведенията им са експонирани в зала "Кутловица", където снощи..

публикувано на 11.12.24 в 16:03
Бояна Минковска /вляво/, Теа Абрашева и Иоана Христова.

Сцената на видинския куклен театър се превръща в "Коледна градина"

Премиерният спектакъл на Държавен куклен театър-Видин "Коледна градина" ще пренесе публиката на един северен британски остров и ще им разкаже една история за мечтите и приятелството. Автор, сценограф и режисьор е Бояна Минковска. Нейните герои - няколко симпатични животинчета, оживяват с помощта на Теа Абрашева , която освен актриса е и..

публикувано на 11.12.24 в 14:30

Планински водач: Все повече хора се качват в планината

На 11 декември отбелязваме Международния ден на планината . Отбелязва се от 2003 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, за да се популяризира значението на планината за живота на хората, на устойчивото развитие на планинските райони и за подкрепа за планинските народи.  Планината е нещо уникално. Тя ни дарява с чист въздух, пречиства..

публикувано на 11.12.24 в 12:55
Колетка Павлова, поетеса

Колетка Павлова представя стихосбирката "Когато мечтите ми свършат" във Видин

Колетка Павлова празнува 65-годишнина с премиера на нова поетична книга. "Когато мечтите ми свършат" съдържа около 100 стихотворения, вдъхновени от природата, любовта, приятелите, празниците. Това е втората стихосбирка на поетесата и учител с дългогодишен стаж. Излиза близо 15 години след първата - "Неведоми пътища".  "Заглавието е лека..

публикувано на 11.12.24 в 12:30

Музикална магия край Дунав: Симфониета-Видин с празничен гала концерт

Тази вечер във Видин ще се състои празничният гала концерт "По вълните на синия Дунав" , организиран от Симфониета-Видин. Музикалното събитие ще предложи на публиката богата програма от класически произведения , вдъхновени от красотата на Дунав и зимния празничен дух, каза за Радио ВИДИН един от най-талантливите български певци и режисьори в..

публикувано на 11.12.24 в 10:55