Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво представлява семейната констелация

Снимка: Фейсбук


Един съвременен терапевтичен метод става все по-популярен и търсен у нас. Става дума за т.нар. семейна констелация, която се смята, че помага за справянето с проблеми от всякакво естество - взаимоотношения, работната среда, здравословни, както и при зависимости. Семейните констелации се провеждат от специално подготвени констелатори. Един от тях е Олга Николаева. Освен констелатор, тя е психолог и психотерапевт.

"Бях чувала за метода, случайно попаднах на ателие по констелации, беше ново за мен, но видях, че работи и това нещо ме "зариби". Впоследствие търсех да намеря правилното място, за да завърша обучение, и го намерих. Дипломирах се като семеен и фамилен констелатор към френската школа. Методът е създаден от Берт Хелингер, като при него е интересно, че от духовенството тръгва към науката. Тоест той е свещеник и впоследствие се среща с психологията, с психоанализата, психодрамата и други школи, докато накрая въз основа на целия този опит, с който успява да се срещне, изважда есенцията и създава метода. От едната страна тръгва той, от другата страна е Идрис Лаор. Той е от френската школа, която аз съм завършила, но той тръгва от научното, той е лекар, към духовното. Има разлика между двете школи, но важното е, че и двете работят. Това е съвременен метод, предвиден е за работа с хора в група, изключително важно е това и точно оттам идва самият силен терапевтичен ефект, който има върху всички, които присъстват на ателието, без значение дали участват или са само наблюдатели отстрани... Берт Хелингер и Идрис Лаор използват целия набор от информация, синтезиран накрая в определени техники, не много на брой, които обаче работят в почти всички сфери, тоест има едни конкретни протоколи и с тях всъщност се работи... Методът е абсолютно преживелищен, тоест самият човек влиза в интеракция, във взаимодействие. Не е точно като на театър, използват се елементи на психодрамата, но не е само това..."
 
Методът е изключителено ефективен и бърз, започва да работи веднага, обясни още семейният констелатор.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05