Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнолог представя книга за видинското Ново село

Снимка: Фейсбук

Излезе от печат книгата "Принос към етнографията на Ново село, Видинско" на д-р Сашка Бизеранова. В нея е събрана втората част от изследването, което етнологът от Регионален исторически музей Видин провежда в продължение на години в родното си село. Насочена е към етнографията, духовната и материалната култура на населеното място.

"Една такава книга се прави с години натрупване на материали, но всъщност първата част е "Принос към историята на Ново село", която преди 5 години издадох. Тя е свързана с легенди, предания, заселването на селото и археологически материали. Сега насочеността на новата част е към етнографията на Ново село, духовна, материална култура, различни статии, които съм публикувала през годините. Едната е свързана с новоселската гъмза, другата - с клетви от Ново село и тук съм включила топонимията. Интересът ми към родното място е твърде стар, още от студентските години. Моите първи информатори, които съм ползвала, учейки етнография, са били най-възрастните хора тогава в селото. Част от нещата съм ги включила и тук, защото това ни връща в средата на19 век. Използвала съм всички достъпни за мен публикации, свързани с Ново село".
 
Гъмзата - един от символите на Ново село, също е обект на изследването на Сашка Бизеранова. В него тя проследява дейността на старите кооперации, проправили път новоселското вино чак до Япония. Читателите ще научат и легендата за името гъмза. 

Архивен снимков материал допълва книгата. Официалното й представяне ще се състои на 4 август в Ново село. През септември с нея ще могат да се запознаят и читателите от Видин. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15