Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашните на учениците - да се намали ли обемът им?

Снимка: Радио Видин

След национално проучване на Синдикат "Образование" сред 5125 учители и заинтересовани лица през последните дни относно ефективността на предложените от Министерството на образованието и науката промени в наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците става ясно, че 85% от учителите смятат, че обемът на домашните работи, които се дават на учениците, не трябва да бъде регламентиран в наредба. Министерството на образованието и науката предложи регламентиране на броя на домашните заради сигнали и жалби на родители за претоварване на учениците вследствие на "нецелесъобразно задаване на домашните работи". С какво становище обаче излизат от Синдикат "Образование", научаваме от председателя синдиката във Враца Светла Димитрова:

"Синдикат "Образование" застава зад мнението на учителите и ще ви кажа защо. По принцип ние защитаваме позициите, мнението и компетентността на учителите. Ние сме на мнение, че учителите са достатъчно професионалисти и са достатъчно подготвени, и могат да преценят доколко и в какъв обем домашната работа може да се постави на ученика. Тук става въпрос за начален етап. Повечето учители са на мнение, че домашните работи в начален етап, особено по български и математика, трябва да остане, защото грамотността на децата зависи от началното училище. Останат ли не добре подготвени и неграмотни, тръгнат ли нагоре към среден курс и към гимназиалния етап, много трудно се изчиства тази неграмотност, затова трябва да си остане допълнителната работа с децата, защото тази промяна в наредбата, за която говорим, е изцяло продиктувана от някои родители и родителски организации, които смятат, че децата са достатъчно натоварени."

Непосилен ли е за изпълнение обемът на домашните задачи според учениците и какви промени трябва да се направят в образователната система според тях?

"Имаме много често домашни. Доста сложно ми се струва и госпожите не обясняват достатъчно добре в часовете, и ни оставят вкъщи да си учим с родителите... Дават ни доста домашни, но материалът е труден. В часовете на правим много. Може би да се улесни материалът, който взимаме и усвояваме... В нашето училище домашните не са чак толкова много. Материалът не е много лесен, но учителите ни го обясняват добре и аз моите си ги пиша много бързо, и си разбирам нещата засега. Има някои неща, които ме затрудняват и за които ми трябва помощ от родител, но засега мисля, че се справям добре", казват ученици от Видин. 

От своя страна от Синдикат "Образование" остават зад категоричното становище на учителите, че многообразието в образователните институции в България е огромно и намесата в професионалния усет на учителя ще нанесе повече вреди отколкото ползи. 

Чуйте повече по темата в прикачения звук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00