Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Джагаров и неговата кауза да съхрани архитектурата на старите къщи в Ново село

8
Снимка: Личен архив

В простотата на архитектурата на старите къщи в Ново село се крие красота, която много често остава незабелязана. Но не и за окото на младия архитект Румен Джагаров, който от няколко години живее във видинското село, а в свободното си време често може да бъде забелязан да скицира фасадата на някоя сграда. Той е завършил висшето си образование в катедра "История и теория на архитектурата" към Университета по архитектура, строителство и геодезия и определя като своя лична кауза съхраняването на традиционната архитектура на старите къщи в Ново село, пък било то и само на хартия.

"Те са по-спокойни някак си, по-семпли. Но интересното е, че при къщите както във Видинската околия, така и в Ново село, на първо око изглеждат еднакви, но всъщност има малки детайли, които ги правят отличителни. Било то някаква по-дребна допълнителна украса по фасадите, някой друг по-различен цвят - някакъв елемент, който просто се появява само на едно-две места... Мисля, че в това е изкуството на тези къщи - че те са просто хем еднакви, но хем всяка е различна, както е всъщност и с хората", каза Румен Джагаров

Той разказа, че обмисля, когато събере достатъчно скици, да подреди изложба или пък те да станат основа за дизайни на пощенски картички и други рекламни материали за Ново село. Това обаче на този етап е далечна мечта. 

Младият архитект е категоричен, че съвременната архитектура има какво да заимства от начина, по който са изградени старите къщи: 

"С годините, колкото все повече се занимавам с къщите, усещам как все едно си тежат на мястото, защото ако отидем на друго място, в Южна България, там къщите са съвсем различни. Ако аз сега трябва да проектирам нова къща, мен ще ми се иска да я направя някак си концептуална, за да си пасва на мястото и на духа. Защото ако направим просто едни кутийки, едни стаички с покриви, със съвременните материали, тази къща е просто поредната нова къща, която някак си е скъсала с контекста и духа на мястото. Особено в селата, където има много история и тя винаги е напластена една върху друга - има къщи от Възрожденската епоха, от предвоенно време, после от социалистическите години..." 

Румен Джагаров разказа, че в момента не му остава много време за скициране, тъй като освен че работи, също така и реставрира една стара къща в Ново село, в която живее: 

"Не са като сградите от 30-те тези къщи - които имат много декорация, пищност, а по-скоро мен ме печелят с тяхната простота и топлина, която има. Защото все пак говорим за хора, които едно време повече са се трудили на полето и със занаяти и наистина домовете са си ги правили по-скоро удобни... Да, някои къщи имат орнаменти и са по-изрисувани, но в същото време запазват тази простота в начина на живот. Мен ми се ще точно това да успея да направя, когато си реставрирам къщата. Да е хем в добро състояние и удобна за нашия начин на живот в 21-ви век, хем да е наистина с чистотата на материалите, които са използвани - с дървото, глината и камъка." 

За съжаление, много от старите къщи са оставени да се рушат, а други са съборени, за да се изградят на тяхно място нови постройки, но нанесеното на хартия ще се запази, уверен е Румен Джагаров. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18

Първото екоучилище във Враца е "Никола Войводов"

СУ "Никола Войводов" стана първото екоучилище в град Враца. Учебното заведение получи зелен флаг- символ за отлични екологични показатели. Главният учител Дафина Сарафска разказа, че през годините са се включвали в подобни инициативи, свързани с опазване на околната среда и това са дейности, които децата вършат с желание. "До финала на..

публикувано на 27.06.24 в 16:08

Музеят във Враца предлага занимания за децата през лятото

Множество активиности за деца организира това лято Регионалният исторически музей (РИМ) във Враца. Интерактивно-образователните игри започват от юли месец. Част от тях включват "Кюар код приключение", "На лов за стари сгради и забележителности във Враца", "В обувките на археолога", "Търсачи на загадки и артефакти", обясни за Радио ВИДИН Тихомир..

публикувано на 27.06.24 в 14:00

Увеличава ли се интересът към настолните игри?

Настолните игри преживяват ренесанс през последните години, завладявайки вниманието на хора от всички възрасти и социални прослойки. Те са се превърнали в популярна форма на забавление, специализация и обучение.  Този тип игри има дълга история, която започва още в древността. Игрите, като шаха например, са съществували още преди хиляди..

публикувано на 27.06.24 в 10:45

Млади таланти от Ново село представят дебютна изложба във Видин

Талантливи художнички от училище "Св. св. Кирил и Методий" във видинското село Ново село ще представят съвместната си изложба, озаглавена "Талант в цветове и багри" във Видин днес, 27 юни. Идеята за експозицията се заражда, след като възпитаниците на клуб "Арт ателие" в учебното заведение напредват бързо и доразвиват вече заложения си талант към..

обновено на 27.06.24 в 10:38

Видин и Козлодуй ще отбележат 145 години от създаването на Военноморските сили

Военноморските сили на България отбелязват 145 години от тяхното формиране, както и 140 години от създаването на представителния им духов оркестър.   Честванията започват днес, 27 юни, от Видин. Повече за отбелязването на годишнината в града разказа за Радио ВИДИН началник на щаба на Военноморските сили Ваньо Мусински : "Видин е по Дунава,..

обновено на 27.06.24 в 10:34