Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паволче - село с младежки дух, дейно читалище и добро бъдеще

17
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на хората в село Паволче. То се намира съвсем близо до Враца, в подножието на Врачанската планина, върху силно пресечен терен. 
Землището му е полупланинско, с оскъдни условия за земеделски поминък и се простира на площ от 16 295 дка. Граничи на изток с Челопек. Местните хора казват, че двете села са като едно. 


Стигаме до село Паволче по хубав асфалтиран път, по който в момента минава целият трафик към София. Минаваме покрай красивата сграда на училището. До нея се извисява достолепната каменна сграда на църквата, а над тях се издигат величествени скали, с причудливи фигури, някои от които местните хора са ги оприличили на Слона, на паметника Альоша и други. Има и еко пътеки, които водят до връх Околчица. 

Селото ни посреща с голямо оживление пред кметството и читалището. В днешния ден деца от Паволче, Челопек и Згориград са се събрали на специален урок по добри обноски.

А в читалището постоянно влизат и излизат хора. Тук се работи активно с местните хора. Има занимания за децата, особено лятото, когато техният брой нараства, защото са на гости при баба и дядо. Читалището е домакин на инициативата "Резиденция баба". Млади творци ще живеят и творят един месец в селото. 

Паволче е с красиви нови къщи, а старите са ремонтирани. В момента там живеят около 700 души. През лятото броят им се увеличава и стига до 1000. В селото преобладават младите семейства, които работят във Враца, а децата им ходят на детска градина и училище  в областния град.

В центъра на Паволче работи супермаркет, зареден с много стока, не се пазарува на вересия, казва продавачката. 

Емил Василев е кмет на селото четвърти мандат. Роден е тук и живее в Паволче със семейството си. Обича родния си край и се опитва да създаде добри условия за живот. Познава местните жители и наблюдава промяна в поведението и отношенията между тях:

"Хората станаха по-недоверчиви, озлобиха се... Младите хора трудно си намират работа, повечето учат... Престъпления нямаме... Имаме удобства - пощата ни работи, лошото е, че нямаме хора по заетостта, а имаме нужда от такива хора... Не знам защо спряха тези програми... Най-много се гордея с това, че направихме нова сграда на читалището, с библиотека, със салон. Нямахме салон къде да се събираме... Това е построено през 2008 година за 450 хиляди лева, направихме го за 1 година... Направихме до реката парк (...) с барбекю, детска площадка и направихме много улици... Една улица ни остана, чакаме да видим какво ще стане със сградата на училището. През 2018 година го закрихме... Щяхме да правим Център за младежи. Проектът е в Министерството на образованието и науката... Имаме недовършени неща... Тротоари искаме да направим, за да стане хубаво..." 


В селото предстои да бъде подменен водопроводът по страничните улици, а централният е сменен, след което улиците ще бъдат асфалтирани, казва кметът Емил Василев. 

В село Паволче рядко ще се видят къщи на един етаж. Повечето са на два или три етажа, като постоянно се строят нови. Има желаещи да купят в селото къщи и парцели. 

През зимата пътищата се почистват редовно. Проблем обаче има с електрозахранването, добавя кметът Емил Василев:

"... Ние се захранваме от Мездра и много често ни спира токът... По 2-3 дена не сме имали ток... Сега ни направиха нова връзка на Хъшовете... И ще ни включат..."

Народно читалище "Петър Томов" в село Паволче е кръстено на първия директор на училище „Хр. Ботев“. Културното средище работи активно в много направления - художествена, културна, просветителска, обществена дейност и работа с деца в 14 секции. През лятото в селото при бабите си идват много деца от цяла България и в читалището се организират много събития специално за малките посетители, а танцовият състав и певческата група репетират активно и се включват в различни изяви, казва Мария Божковска, секретар-библиотекар.



Библиотеката и читалището се разрастват постоянно, а помещенията, в които се намират, са малки и недостатъчни за тях. Затова успяват да се сдобият с по-голямо помещение. дадена им е бившата детска градина в селото с решение на Общинския съвет във Враца. В момента сградата се почиства, ремонтира и обновява, за да може да поеме своите нови функции, обяснява Мария Божковска.

Попитахме местните хора как се живее в селото: 

"Имаме прекрасни лекари и сега, и преди... Това са Донови, цялата фамилия са лекари... Много сме доволни... Децата няма къде да се събират... Пътят ни е добър, минава за София... Нормално се живее, няма сериозни проблеми, всички хора работят във Враца... Тротоарът, който го отразяха и свиха мантинелите, трябва да се оправи... Хората няма къде да минават..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12