Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания на УНИЦЕФ помага на деца и семейства в случаи на насилие

Снимка: УНИЦЕФ- България

От Детския фонд към Организацията на обединените нации в България се присъединиха към обществената и политическа реакция на случаите на насилие, които станаха известни през последните седмици. Изразиха подкрепа към пострадалите и призоваха за нулева толерантност към насилието. Същевременно продължава и кампанията на УНИЦЕФ за осигуряване на достъп до закрила от насилие за децата и семействата. Необходимостта от цялостна, координирана и ефективна подкрепа изтъква Даниела Колева, директор Програма „Закрила на детето“ към Детския фонд на Организацията на обединените нации в България. 

"Въпросът за промяната на нагласите е сърцето на това, което трябва да променим като общество. Безспорно важни са и законите, и програмите, и достъпът до услуги, но ако не променим нагласите, че това не е проблем, който трябва да остава в семейството, не е нещо, от което трябва да се срамуваш, напротив, трябва да се говори и да се търси помощ, то тогава няма как наистина да намерим цялостно и дълготрайно, устойчиво решение. За да се променят тези нагласи, според нас в УНИЦЕФ е изключително важно да има такива услуги за подкрепа, за да знаят хората към кого могат да се обърнат, каква подкрепа могат да получат, да има и този мултидисциплинарен подход, който ние използваме като професионалисти. Това означава, когато някой се обърне за помощ към конкретна институция, без значение дали това е полиция, социална служба, неправителствена организация, която предоставя помощ, да се задвижи по координиран начин цялата система, която да направи индивидуална оценка на това какви са нуждите от подкрепа на пострадалото лице, но и от нуждите от защита, за да може както полицията, така и прокуратурата да свършат своята работа по отношение на правораздаването, но по същия начин тази индивидуална оценка да послужи на хората от социалните служби и подкрепящите организации да преценят мерките и защитата, които те трябва да осигурят. Тук е и сърцевината на кампанията на УНИЦЕФ, че трябва да има такива специални услуги, ние ги наричаме зона за закрила по този модел, в който под един покрив трябва да има и социален работник и психолог. Да има възможност за подкрепа от психотерапевт, съдействие за това да се предостави кризисна интервенция, да се съдейства за прегледи и достъп до здравна грижа, защото знаем колко е важно, когато става въпрос за сексуално насилие, това също веднага да бъде документирано и със съответната съдебна експертиза. Да има възможност за правна помощ и всичко това да се получава по един координиран начин, под един покрив, със съдействието на някой, който те придружава от началото до края, а не пострадалият да бъде оставен сам да търси помощ от една услуга, от една институция. Много често хората се чувстват и обезсърчени, защото извън подкрепата те искат да видят и ефективни мерки от всички органи, които отговорят за това."

От УНИЦЕФ - България популяризират създаването на Детски центрове за застъпничество и подкрепа по модела "Зона ЗаКрила". Първите такива са разкрити с подкрепата на Детския фонд към Организацията на обединените нации през 2016 година и успешно работят в София, Монтана и Шумен. До сега в тях са получили подкрепа повече от 3200 деца и родители. От УНИЦЕФ се надяват до края на годината моделът да бъде приложен и във Варна, Кюстендил и Ямбол. Цитират изводите от външната независима оценка, които показват, че моделът и услугите, предоставяни от трите центъра са ефективни, високо оценени от децата и техните родители и отговарят на нуждите в страната. Препоръката е за прилагане на модела във всички 28 области на България.

Според Даниела Колева е важно да се отбележи, че не е необходимо да се строят центрове за подкрепа във всяка една област, а да се развият съществуващите сега услуги, които се предлагат за деца и семейства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00