Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания на УНИЦЕФ помага на деца и семейства в случаи на насилие

Снимка: УНИЦЕФ- България

От Детския фонд към Организацията на обединените нации в България се присъединиха към обществената и политическа реакция на случаите на насилие, които станаха известни през последните седмици. Изразиха подкрепа към пострадалите и призоваха за нулева толерантност към насилието. Същевременно продължава и кампанията на УНИЦЕФ за осигуряване на достъп до закрила от насилие за децата и семействата. Необходимостта от цялостна, координирана и ефективна подкрепа изтъква Даниела Колева, директор Програма „Закрила на детето“ към Детския фонд на Организацията на обединените нации в България. 

"Въпросът за промяната на нагласите е сърцето на това, което трябва да променим като общество. Безспорно важни са и законите, и програмите, и достъпът до услуги, но ако не променим нагласите, че това не е проблем, който трябва да остава в семейството, не е нещо, от което трябва да се срамуваш, напротив, трябва да се говори и да се търси помощ, то тогава няма как наистина да намерим цялостно и дълготрайно, устойчиво решение. За да се променят тези нагласи, според нас в УНИЦЕФ е изключително важно да има такива услуги за подкрепа, за да знаят хората към кого могат да се обърнат, каква подкрепа могат да получат, да има и този мултидисциплинарен подход, който ние използваме като професионалисти. Това означава, когато някой се обърне за помощ към конкретна институция, без значение дали това е полиция, социална служба, неправителствена организация, която предоставя помощ, да се задвижи по координиран начин цялата система, която да направи индивидуална оценка на това какви са нуждите от подкрепа на пострадалото лице, но и от нуждите от защита, за да може както полицията, така и прокуратурата да свършат своята работа по отношение на правораздаването, но по същия начин тази индивидуална оценка да послужи на хората от социалните служби и подкрепящите организации да преценят мерките и защитата, които те трябва да осигурят. Тук е и сърцевината на кампанията на УНИЦЕФ, че трябва да има такива специални услуги, ние ги наричаме зона за закрила по този модел, в който под един покрив трябва да има и социален работник и психолог. Да има възможност за подкрепа от психотерапевт, съдействие за това да се предостави кризисна интервенция, да се съдейства за прегледи и достъп до здравна грижа, защото знаем колко е важно, когато става въпрос за сексуално насилие, това също веднага да бъде документирано и със съответната съдебна експертиза. Да има възможност за правна помощ и всичко това да се получава по един координиран начин, под един покрив, със съдействието на някой, който те придружава от началото до края, а не пострадалият да бъде оставен сам да търси помощ от една услуга, от една институция. Много често хората се чувстват и обезсърчени, защото извън подкрепата те искат да видят и ефективни мерки от всички органи, които отговорят за това."

От УНИЦЕФ - България популяризират създаването на Детски центрове за застъпничество и подкрепа по модела "Зона ЗаКрила". Първите такива са разкрити с подкрепата на Детския фонд към Организацията на обединените нации през 2016 година и успешно работят в София, Монтана и Шумен. До сега в тях са получили подкрепа повече от 3200 деца и родители. От УНИЦЕФ се надяват до края на годината моделът да бъде приложен и във Варна, Кюстендил и Ямбол. Цитират изводите от външната независима оценка, които показват, че моделът и услугите, предоставяни от трите центъра са ефективни, високо оценени от децата и техните родители и отговарят на нуждите в страната. Препоръката е за прилагане на модела във всички 28 области на България.

Според Даниела Колева е важно да се отбележи, че не е необходимо да се строят центрове за подкрепа във всяка една област, а да се развият съществуващите сега услуги, които се предлагат за деца и семейства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05