Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да наблюдаваме вековните дървета

Снимка: Радио ВИДИН

Идеи за летни разходки с кауза предлага на хората, които обичат да са сред природата, Асоциацията на парковете в България. 

"Това всъщност е продължение на една по-стара идея, с която ние се ангажирахме - темата с вековните дървета в България. Тъй като се оказа, че никой не работи по тази тема и така са сложени малко на заден план, ние преди години проведохме кампания за събиране на информация за нови вековни дървета, която беше доста успешна и получихме стотици предложения. Съответно изготвихме предложения към регионалните инспекции за тяхното обявяване за защита. Помислихме какво още може да направим по тази тема, наблюдавайки какво се случва, установихме че РИОСВ-тата, които са отговорни да извършват мониторинг на състоянието на вековните дървета са претрупани с всякакви ангажименти. Някои от тях са такива, които не търпят отлагане, примерно сигнал за замърсяване, който ако не се отиде на момента веднага замърсяването ще приключи и няма да бъде констатирано нищо. Така че голяма част от задачите на РИОСВ са такива неотложни, спешни и те ги приоритизират, и вековните дървета винаги са малко на заден план", каза Симеон Арангелов - председател на Асоциацията на парковете в България.

Оказва се, че в голяма част от страната на вековните дървета не се прави мониторинг. Затова и от Асоциацията на парковете в България предлагат на хората да извършат наблюдения на вековните дървета:

"Това не изисква никакви експертни познания, достатъчно е просто да отидем до дървото, да го погледнем. Изготвили сме много лесен за попълване формуляр, който да бъде подаден към нас, а ние след това се ангажираме да подадем накрая на годината информацията от всички такива дървета, които сме получили, към съответното РИОСВ."

Мониторингът е достатъчно да се прави веднъж годишно. Важно е да се знае какво е състоянието на вековните дърветата - дали съхнат, дали има гнилостни процеси, или човешко посегателство върху тях, за да може да се предприемат мерки за спасяването на дървото и удължаване на неговия живот. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25