Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да намалим стреса след отпуска

Снимка: Радио ВИДИН

Всеизвестен факт е, че дългоочакваната лятна отпуска има благоприятно влияние върху високите нива на стрес, натрупани през годината. Продължава ли обаче да има положително влияние почивката върху психичното ни здраве и след завръщането ни на работа?

Според проучвания по темата - качествено преживяната ваканция поддържа трайно ниски нивата на "бърнаут" до 3 седмици след края ѝ. Но интересен е фактът, че нивата на стрес бързо се покачват още през първите дни след отпуската. Оказа се, че си има и термин - постваканционен стрес. За полезни съвети как да го преодолеем потърсихме психолога от Видин Теодора Цекина

"Може да се каже, че съществува такова понятие, като постваканционен стрес, тъй като след толкова хубав сезон като лятото и след големите ни отпуски, трябва да се върнем отново на работното си място и това не винаги е приятен момент. Факторите, които оказват влияние върху кондицията ни са повечето време, което трябва да прекарваме на закрито помещение, докато сме свикнали лятото да сме повече навън. Натрупаните задачи докато сме били в отпуск и чувството, че не можем да се концентрираме и нямаме достатъчно енергия да свършим всичко. Как бихме могли да го преодолеем? Ами например да не си поставяме високи цели още в първия работен ден, трябва много добре да степенуваме дейностите си, така че постепенно да навлезем в работата. Да си осигурим малки бягства от ежедневието, да използваме задължително всичките си малки почивки по време на работния ден и след работа да се опитваме да се занимаваме с приятни неща. Да прекарваме повече време навън и едно от най-важните неща, да си осигурим поне един ден между отпуската си и първия работен ден, в който да се адаптираме към идеята, че отново се връщаме на работа..."

Пандемията, която ни сполетя, откри нови хоризонти в работния процес и много хора работят от домовете си. Как работещите от вкъщи се справят с адаптацията след почивка? Кристиан Петров работи като компютърен специалист от 3 години, по 8 часа дневно от вкъщи. Работата му изисква кореспонденции с много хора и я определя като натоварена. В същото време не му се налага да излиза от дома си, да пътува и да общува с хора на живо. За позитивите и негативите и има ли постваканционен стрес в условията на работа от дома, разбираме от него: 

"Трудности не можеш да срещнеш, освен това, че като свършиш работа, обичайно човек става с щастие и с очакване да се прибере вкъщи, а реално тези, които работят от вкъщи, когато свършат работа, вече са си вкъщи. Единственият минус, специално за мен е социалната среда. Направо е дори бих казал, деградиращо, все пак хората са социални същества, ние трябва да можем да комуникираме лично с хората и да сме сред хора. Така, като съм си сам вкъщи, все едно че работата, която върша няма същото значение. В един момент може да се превърне даже в едно досадно действие, което трябва да свършиш през деня, като домашните задачки. Но аз въпреки това съм си много доволен от това, че работя от вкъщи понеже ми дава една по-голяма свобода и повече време за себе си, не губя време с пътуване. Истината е, че дори по време на работа, когато нямам работа, вместо да бездействам, мога да използвам това време и го използвам ефективно, като правя нещо друго по къщата. След отпуска, когато трябва да се връщаш на работа, на всеки му е неприятно, но след като работиш от вкъщи това чувства много е заглушено. Имам си конкретно място за офис. Всеки човек, който работи от вкъщи, независимо дали няма друга стая, може да си отдели едно кътче, конкретизирано специално само за работа и да сяда там, само когато трябва да работи."

Трябва да се стараем да приемаме всеки ден като подарък, който носи своите перспективи и щастие. Щастливият живот не е само по време на ваканциите и празниците, а всеки ден и навсякъде, стига да искаме и да мислим позитивно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03