Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да намалим стреса след отпуска

Снимка: Радио ВИДИН

Всеизвестен факт е, че дългоочакваната лятна отпуска има благоприятно влияние върху високите нива на стрес, натрупани през годината. Продължава ли обаче да има положително влияние почивката върху психичното ни здраве и след завръщането ни на работа?

Според проучвания по темата - качествено преживяната ваканция поддържа трайно ниски нивата на "бърнаут" до 3 седмици след края ѝ. Но интересен е фактът, че нивата на стрес бързо се покачват още през първите дни след отпуската. Оказа се, че си има и термин - постваканционен стрес. За полезни съвети как да го преодолеем потърсихме психолога от Видин Теодора Цекина

"Може да се каже, че съществува такова понятие, като постваканционен стрес, тъй като след толкова хубав сезон като лятото и след големите ни отпуски, трябва да се върнем отново на работното си място и това не винаги е приятен момент. Факторите, които оказват влияние върху кондицията ни са повечето време, което трябва да прекарваме на закрито помещение, докато сме свикнали лятото да сме повече навън. Натрупаните задачи докато сме били в отпуск и чувството, че не можем да се концентрираме и нямаме достатъчно енергия да свършим всичко. Как бихме могли да го преодолеем? Ами например да не си поставяме високи цели още в първия работен ден, трябва много добре да степенуваме дейностите си, така че постепенно да навлезем в работата. Да си осигурим малки бягства от ежедневието, да използваме задължително всичките си малки почивки по време на работния ден и след работа да се опитваме да се занимаваме с приятни неща. Да прекарваме повече време навън и едно от най-важните неща, да си осигурим поне един ден между отпуската си и първия работен ден, в който да се адаптираме към идеята, че отново се връщаме на работа..."

Пандемията, която ни сполетя, откри нови хоризонти в работния процес и много хора работят от домовете си. Как работещите от вкъщи се справят с адаптацията след почивка? Кристиан Петров работи като компютърен специалист от 3 години, по 8 часа дневно от вкъщи. Работата му изисква кореспонденции с много хора и я определя като натоварена. В същото време не му се налага да излиза от дома си, да пътува и да общува с хора на живо. За позитивите и негативите и има ли постваканционен стрес в условията на работа от дома, разбираме от него: 

"Трудности не можеш да срещнеш, освен това, че като свършиш работа, обичайно човек става с щастие и с очакване да се прибере вкъщи, а реално тези, които работят от вкъщи, когато свършат работа, вече са си вкъщи. Единственият минус, специално за мен е социалната среда. Направо е дори бих казал, деградиращо, все пак хората са социални същества, ние трябва да можем да комуникираме лично с хората и да сме сред хора. Така, като съм си сам вкъщи, все едно че работата, която върша няма същото значение. В един момент може да се превърне даже в едно досадно действие, което трябва да свършиш през деня, като домашните задачки. Но аз въпреки това съм си много доволен от това, че работя от вкъщи понеже ми дава една по-голяма свобода и повече време за себе си, не губя време с пътуване. Истината е, че дори по време на работа, когато нямам работа, вместо да бездействам, мога да използвам това време и го използвам ефективно, като правя нещо друго по къщата. След отпуска, когато трябва да се връщаш на работа, на всеки му е неприятно, но след като работиш от вкъщи това чувства много е заглушено. Имам си конкретно място за офис. Всеки човек, който работи от вкъщи, независимо дали няма друга стая, може да си отдели едно кътче, конкретизирано специално само за работа и да сяда там, само когато трябва да работи."

Трябва да се стараем да приемаме всеки ден като подарък, който носи своите перспективи и щастие. Щастливият живот не е само по време на ваканциите и празниците, а всеки ден и навсякъде, стига да искаме и да мислим позитивно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01