Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завърши "Резиденция Баба“ в българския Северозапад

7
Снимка: личен архив




Успешно завърши тазгодишната "Резиденция Баба" в българския Северозапад. Инициативата на Сдружение "Фабрика за идеи" свързва млади хора от градовете и възрастни в села из цяла България, като целта е чрез творчески дейности и култура да бъдат съживени малките населени места. 



Трима творци, се изявиха в село Паволче. Това са Никола Замбели и Мария Македонска са създали видеофилм за селото, Мирела Караджова, създава  проект "От баба на баба на баба", чрез който миналото и традициите оживяват: 

"Този един месец в село Паволче завършва като една голяма книга... Поставихме си за цел да съживим детската градина... Различните пространства на детската градина приютяват различни проекти, Моят проект е аудиостая... Възрастните жени ми разказаха спомен за своята баба и точно тези разкази ще звучат в стаята... Изследвам как през различните поколения се свързват от баба към внуче ..."

В село Ослен Криводол твориха Васил Костадинов, антрополог, географ и екскурзовод,  Анета Манковска, художник,  и Моника Игаренска, скулптор. В края на едномесечния си престой те представиха уникални творчески хрумвания, разказва председателят на читалището Диана Иванова:




"Моника направи една лавица от рециклирани материали, използва кори от яйца по метода папие маше, сложи малко слама и направи отливка от стари съдове, взе ги от къщите на хората. Кръсти творбата си "Лавицата на Ослен Криводол"... Стана много автентично... Тя е професионален скулптор... Другата авторка- Анета, е художник, тя живееше при различни баби в селото и от всяка си взе по нещо. Направи "Рокля за необличане" от старо зебло и вплете мотиви, сякаш роклята носи духа на селото... Реставрира стар чайник също. И направи изложба от детайли, които вижда в различни места в селото, изписа с букви от снимки  името на селото. Третият ни резидент- Васил, сътвори книга с отворен край, "Ръкоделна книга" я кръсти... Тя може да се допълва във времето."



В село Лик Виктория Велчева създаде Документален филм за възхищението и проблематиките на женския труд в селото,  а пък Йоана Шопова създаде песнопойка, малък сборник с песни от селото, изписан на ръка и украсен с хербаризирани растения и снимки. Самата тя пресъздаваше и песните на китара. Музикантът Димитър Йорданов запозна децата с различни инструменти, научи ги на няколко песни и обогати музикалната им култура.

Повече може да чуете в прикачените звукови файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18