Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биофермер: Био значи контролирано, чисто и качествено



Гарантирано чиста е продукцията на биомандра “Ръченица“ във врачанското село Костелево, вероятно заради това фермата преди дни бе една от точките, в които бе проведена инициативата на Българска Асоциация Биопродукти и Министерството на земеделието и храните Ден на отворените врати, като завършек на седмицата на биоземеделието. 

В Деня на отворените врати много деца със своите родители посетиха биофермата, за да проследят производствения цикъл. Малките гости се зарадваха на ламата, малкото конче и овцете. Научиха се да лепят етикети и да пакетират кашкавал.

Собственик е Дойчин Ганев- софиянец е, но преди 10 години любовта го отвежда във Враца, където решава, че ще се посвети на биопроизводството. Първо започва да почиства пасища във Врачанско, впоследствие закупува 30 агнета от породата Черноглава Плевенска овца, които отглежда в село Костелево, а през 2018 година прави и мандрата с европейски средства. 

Признава, че биопроизводството за него е начин на живот, защото това е единствената гаранция, че храната е чиста. Затвореният цикъл на производство е единственият начин да успееш да се справиш с реализацията и пазара, казва Дойчин Ганев и недоумява защо животновъдите се страхуват да инвестират в оборудването на мандри.

“В момента мандрата издържа всичко останало... Колегите, които нямат преработка- не им завиждам. Особено биологично- никоя мандра не изкупува биологично мляко... С мярка 4.2 дойде тази възможност, бих посъветвал животновъдите да опитат... Голям е проблемът с доказване на мляко, но трябва да се доказва, за да се взимат субсидии, не може да се дават безцелно пари, не може само да искаш, трябва и да дадеш...“, казва животновъдът. 

По думите му никой не си дава сметка, че биопроизводителите са най-контролирани, а продукцията им е гарантирано чиста. Производството е трудно и не винаги за сектора се взимат правилните решения. Налице е и трудна комуникация с ресорното министерство, което още повече затруднява работата: 

“Хората ще се откажат, много ни проверяват, много ни тормозят... Това, което искат сега- добив от всеки един парцел- не знам как ще стане, за мен това са капанчета да бъдат порязани... За какво ли не ни глобяват...“

Административните тежести и това, че биопроизводителите са на опашката- и по срокове за изпълнение на ангажимантите, и по изплащане на заявени суми, както и нелогичните понякога наредби, с безумни и неизпълними  изисквания, са сред причините, които отказват много от производителите, категоричен е Дойчин Ганев. 

Преминал постепенно през трите сектора- земеделие, животновъдство и преработка, е категоричен, че в животновъдството е най-трудно: 

“Работата не е лицеприятна, проблемът с персонала го има навсякъде, но тук проблемът е, че не можеш да оставиш работата за утре, не може и да претупаш работата, защото ще съсипеш животните.... По минути има какво да се прави, независимо как се чувства персоналът, животното си иска своето...“ 

Младият мъж отглежда по биологичен начин над 400 животни, основно овце и кози, 800 декара са пасищата, които поддържа, доскоро е имал пасища и в община Мездра. Заради естеството на работата, среща трудности с набирането на персонал, но от година и половина казва, че е събрал около себе си достатъчно мотивирани и отдадени на работата хора- 7 на брой, които умеят всичко в комплекса.   

С европейски програми е механизирал работата покрай овцете, а за да е по-рентабилен, в далечните му планове влиза подмяна на породата кози с по-млечни. Казва, че все още не е фактор сред биопроизводителите, но на втората година вече е почувствал, че е един от тях:

“Моята ферма е винаги отворена, всеки може да дойде, познаваме се с повечето клиенти...“ 

Към днешна дата Дойчин Ганев произвежда гарантирано чисти биологични млечни продукти, които намират своите почитатели и във Враца, и на фермерския пазар в София. Продукцията му се продава дори и в Прага... Недоумява как един килограм сирене, произведено по конвенционален начин, може да струва 30 лева и се стреми да поддържа цените на своята биопродукция в средния клас. За биопродуктите има търсене, категоричен е фермерът: 

“Трябва хората да разберат разликата- чист продукт не означава биологичен. Аз, за да съм био- три пъти ме проверяват... При бабите рискът е огромен, дори понякога може да е по-опасно от това в магазина, при което има контрол... Био означава контролирано, проверено- това стои под логото...“

Според Дойчин Ганев биопродуктите все повече намират място на трапезата на българите, но за да се повиши търсенето на чистата храна трябва да се създават навици у децата още в училищна възраст. 

Чуйте повече в звуковите файлове. 

Снимки: Личен архив- моменти от Деня на отворените врати. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Хенрик Виенявски и Карл Орф

В "Музикална зона" на 10 юли 2025 слушаме Хенрик Виенявски и Карл Орф

Днес имаме повод да споменем двама велики композитори и да слушаме техни произведения – Хенрик Виенявски и Карл Орф. Годишнините от рождените им дати са съответно 190 и 130. Виенявски е известен с произведенията си за цигулка, а Орф – с кантатите си, като най-популярна е "Кармина Бурана". Слушайте ни всеки четвъртък след новините в 11 ч. и в..

публикувано на 10.07.25 в 09:00

Дигитална галерия показва рисунките от Магурата

Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси.  Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..

публикувано на 09.07.25 в 17:25

Безводие обхвана видински села

От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..

публикувано на 09.07.25 в 17:05
Габриела Георгиева на церемонията

Сопраното Габриела Георгиева се завръща у дома с "Магията на операта"

Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът".  Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..

публикувано на 09.07.25 в 16:39

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25