Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все още ли има недостиг на квалифицирани кадри във Видин

Снимка: Радио ВИДИН Архив

Има ли във Видин квалифицирана работна ръка, която да отговаря на нуждите на инвеститори, които биха започнали бизнес в региона? Едва ли има видинчанин, който да не иска децата му да останат в родния си град, да има работни места, включително откриване на нови и инвеститори, които биха започнали някакъв бизнес. Според бизнес и експерти квалифицирани кадри няма, а в "Бюро по труда"- Видин има достатъчно регистрирани безработни. 

"В момента подавам документи за курс за маникюрист и педикюрист. Ще има първо интервю, защото има много кандидати, след това ще избира кой да бъде и кой не. Аз съм работила много неща, но нямам нещо определено, завършила съм селскостопански техникум. В този град просто нямаме много голям избор... Регистрирана съм, защото сме и двамата безработни със съпруга ми. Той е в момента болен с тумор в главата. Към "Социални помощи" се водим, ходим 10 дена по село да работим по улиците, та ни заплащат. Разчитам да ни намерят работа, обаче няма още програми. В града има работа, но няма превоз с какво да пътуваме. Нямам специалност...  Да, регистрирана съм. Участвам в курсове, записана съм и се надявам след края на курса да успея да си намеря подходяща за мен работа... Нямам специалност или висше, за мен това е един огромен плюс... Очаквам да ми съдействат за търсене на работа в град Видин. И най-вече като самотен родител всеки един човек трябва да има доходи. Средно специално образование имам - радио и телевизионна техника. Всяка една работа е добре дошла...", казаха безработни.

В дирекция "Бюро по труда" - Видин са регистрирани 220 души с висше образование. Безработните със специалност или квалификация са: продавач-консултант - 283-ма, работник строителство - 81, сервитьори - 77, технически сътрудници - 57, бармани - 54, готвачи - 50, касиери - 41, шивачи -16 и шофьори на тежкотоварен автомобил също 16 души. Търсят се и висшисти.

"Има такива наемани през годината специалисти. Но най-голям е броят на търсените с висше педагогическо образование. През последния месец има търсене на 42 лица с висше образование като от тях са 21 лица в сферата на образованието, 6 лица в сферата на здравеопазването, 12 лица в сферата на икономиката и правото и три лица в сферата на техническото образование. Най-търсените специалисти са инженерите при нас", каза Иван Иванов, директор на дирекция "Бюро по труда"- Видин.

В момента има свободни работни места за шофьори на тежкотоварни автомобили, които са предимно за фирмите, които строят магистралата, заварчици за работа в Естония, готвачи, помощник готвачи, общи работници, монтажници на климатични инсталации, шивачи, електромонтьори. Към момента се провеждат курсове за обучение по професии - оператор на компютър, еколог, работник в горското стопанство, строител за бояджийски работи, продавач - консултант, офис секретар, маникюрист. Общо 229 души ще бъдат включени в обученията. Най-търсени работници остават тези, които са обявени в момента, допълни Иван Иванов.

Тенденцията бизнесът да не може да намери квалифицирани кадри остава и продължава да се задълбочава, смята Красимир Кирилов - председател на Търговско-промишлена палата във Видин.

"Общо взето работната ръка, която се търси по принцип е разнообразна, защото има различни фирми в региона, но истината е, че от повече от 10-15-20 години повечето училища, които бяха профилирани и специализирани не са закрити, но са с променени профили. Сега почти всяко училище предлага икономисти, мениджъри, брокери и т.н. Пък такава работна ръка по принцип на пазара се търси много малко... Най- вероятно в момента в "Бюрото по труда" има обявени свободни работни места, но има и безработни. Някъде се прекъсва тази връзка между едното и другото. Всички са виновни, тук не мога да кажа, че е виновен конкретно един. Просто системата полека-лека започва да боксува. То отдавна се случи, но продължава. Няма я тази стратегия, която трябва да дойде и да каже "стоп, хайде да променим това колело да не се върти вече насам, а натам и да започнем да намираме решение на проблемите". Това трябва да започне от образованието според мен", каза Красимир Кирилов.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24