Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като възможност в прехода към енергийна независимост

Снимка: Радио ВИДИН

Геотермалната енергия е местен ресурс, който може да задоволи 12,5% от потреблението на електрическа енергия в Европейския съюз, смята Павлин Стоянов, част от авторския екип на Климатека, юрист, специализира в областите енергетика и климат от 15 години.

Геотермалната енергия е местен ресурс, който има потенциала да осигури базова електрическа и топлинна/охладителна енергия при ефективни оперативни разходи. Тя представлява възобновяем ресурс, който може да бъде експлоатиран с нулеви парникови емисии. Тези основни характеристики поставят геотермалната енергия в центъра на съвременната визия на Европейския съюз за чиста икономика. 

Геотермалната енергия не са само топли извори или минерални води, това е и топлината от 15-20 градуса под повърхността на земята. В дълбочина геотермалната енергия е топлина, която може да се намира и в скали, и в много силно солени разтвори, които не стават за никакви други цели, които са на дълбочина от 3-4 километра. Там температурата може да достигне 100-150 градуса и освен за пряка топлина, тази енергия може да се използва и за производство на електрическа енергия. Тези технологични перспективи са интересни и Европейската комисия затова работи в посока насърчаване и на тази технология, обясни Павлин Стоянов.

"За да разберем технически какво е възможно, са необходими геоложки проучвания специално с цел да се установява навсякъде потенциалът на топлината в различни територии, в различни дълбочини. Тези геоложки проучвания приличат много на проучванията за подземни богатства. Последната една година с геотермалната асоциация на България разработихме законодателни предложения, които бяха внесени в Народното събрание чрез компетентни министерства и народни представители, защото ние работихме в работни групи с тях и бяха приети. Сега, ако бъдат потвърдени с указ на президента ще станат закон. Съгласно тези законодателни промени търсенето и проучването на геотермална енергия ще се извършва по подобие на подземните богатства. Инвеститор, който има желание да го направи, може да инвестира в такъв тип проучвания и ако намери нещо, да има право да експлоатира тези геотермални ресурси. Така се търси нефт и газ, така се търсят всички подземни богатства. Другото нещо, което е важно в това законодателство е, че плитките геотермални ресурси на около 200 метра, които са обикновено 15-20 градуса, за които ви споменах, трябва да са отворени за свободно ползване от гражданите, за да може примерно всяка къща, която желае да си инсталира някаква термопомпа или да използва топлината директно за отопление", каза още Павлин Стоянов.

Какво е индустриалното приложение на геотермалната енергия и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34

Питат кмета за паркирани автомобили в училищен двор във Видин

Община Видин дала ли е съгласие в двора на Средно училище "Цар Симеон Велики" да се паркират леки автомобили? Въпросът е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев към кмета д-р Цветан Ценков и е едно от питанията, на които градоначалникът се очаква да отговори на следващото заседание на местния парламент.  Училищният двор е публична..

публикувано на 20.11.24 в 15:13