Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ставри Попов: Стопанинът на "дяволчетата"

Снимка: Радио Видин

В предишото издание на рубриката "Памет нашенска" ви запознахме с преиздадената книга на Ставри Попов, описваща самозащитата на Чипровци срещу сръбско-румънското нашествие от 1913 година. Разказахме ви за нея, но какво се знае за нейния автор Ставри Попов?

Той е роден в Чипровци на 22 май 1861 година в семейството на наследствени свещеници. Баща му бил поп Иван, а дядо му - поп Лило. И двамата са били хора с авторитет сред местните. Семейството му имало кафене в старата им къща, на днешната улица "Павлето" и там той като дете работи и помага на баща си. В това кафене през 1876 година отсядат войводите Панайот Хитов и Филип Тотю и лично 15-годишният Ставри им сервира. 

Ставри Попов построява на мястото на старата къща нова, в съвсем различен стил, която с двата си етажа се откроява от останалите постройки в селото, разказа за Радио ВИДИН директорът на Регионалния исторически музей в Монтана доц. д-р Ваня Иванова:

"Неговата къща, която е построена през същата 1914 година, когато довършва и книгата си, е една от малкото европейско изглеждащи къщи в днешния Чипровци, а тогава, когато е построена, е била и единствената. Неговата идея е била тя да функционира като търговско седалище, което да подпомага неговата търговия. Жалко е, че къщата на Ставри Попов към настоящия момент не се поддържа. Тя е на два етажа, разпределена е много удачно, като идеята е била съответно на първия етаж да са търговските площи, а на втория етаж, където е живяло и семейството, да бъдат устройвани приеми. Там е и търговската кантора, в която Ставри Попов е сключвал и сделките си. Той е имал магазин за килими и в София и може би това е била и единствената къща в Чипровци, която освен с вътрешно стълбище е разполагала и с вътрешна тоалетна..."

След Освобождението Попов участва активно в обществено-политическия живот на града, избран е за кмет през 1899 година, а след това за общински съветник и за член на църковното настоятелство, допълва Ваня Иванова:

"Той е син на свещеник - едно от малкото интелигентни семейства в Чипровци. Освен с търговия на килими, което му е осигурявало и препитание, основното му препитание било това, са запазени сведения, които го показват като читалищен настоятел, бил е и църковен настоятел. Завършил е за учител, но е бил такъв за много кратък период от време. Поддържал е доста оживени контакти и с други търговци и с представители на управляващия елит..."

Ако попитате по-възрастните хора в Чипровци, дали познават Ставри Попов, те ще ви кажат: "Да, това е човекът с гяволчетата". Куфарът с изработените от него малки фигурки, които се задвижвали с ръчка, го прославили далеч извън Чипровския регион, обясни още директорът на музея в Монтана:

"Има една много интересна снимка, която е позната на всички чипровчани. Ставри Попов е заснет със своите така наречени "дяволчета". Това са едни кукли на конци, които той си направил сам и вече като възрастен е показвал на децата срещу минимална сума или в повечето случаи е предпочитал по едно дърво, т.е. по една цепеница и така си осигурявал дърва за зимата... Като марионетки са и той ги разигравал. Моят баща също си спомня, че ги е виждал, за съжаление, след смъртта му са загубени..."

През 1883 година Старви Попов създава семейство с Петкана Николова. Нямат свои деца, но осиновяват момче и момиче - Павел и Йордана. 

Много може да се говори за този виден чипровчанин и за приноса му. Най-много заслуги има обаче за историята на града, защото през 30-те и 40-те години на 20 век той написва няколко книги, които и до днес запазват своето значение като основни исторически източници за този край. За съжаление, голяма част от неговото наследство - книги, лични вещи, писма, дори и куфарът с "дяволчетата" са изгубени завинаги след неговата смърт през 1951 година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05