Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ставри Попов: Стопанинът на "дяволчетата"

Снимка: Радио Видин

В предишото издание на рубриката "Памет нашенска" ви запознахме с преиздадената книга на Ставри Попов, описваща самозащитата на Чипровци срещу сръбско-румънското нашествие от 1913 година. Разказахме ви за нея, но какво се знае за нейния автор Ставри Попов?

Той е роден в Чипровци на 22 май 1861 година в семейството на наследствени свещеници. Баща му бил поп Иван, а дядо му - поп Лило. И двамата са били хора с авторитет сред местните. Семейството му имало кафене в старата им къща, на днешната улица "Павлето" и там той като дете работи и помага на баща си. В това кафене през 1876 година отсядат войводите Панайот Хитов и Филип Тотю и лично 15-годишният Ставри им сервира. 

Ставри Попов построява на мястото на старата къща нова, в съвсем различен стил, която с двата си етажа се откроява от останалите постройки в селото, разказа за Радио ВИДИН директорът на Регионалния исторически музей в Монтана доц. д-р Ваня Иванова:

"Неговата къща, която е построена през същата 1914 година, когато довършва и книгата си, е една от малкото европейско изглеждащи къщи в днешния Чипровци, а тогава, когато е построена, е била и единствената. Неговата идея е била тя да функционира като търговско седалище, което да подпомага неговата търговия. Жалко е, че къщата на Ставри Попов към настоящия момент не се поддържа. Тя е на два етажа, разпределена е много удачно, като идеята е била съответно на първия етаж да са търговските площи, а на втория етаж, където е живяло и семейството, да бъдат устройвани приеми. Там е и търговската кантора, в която Ставри Попов е сключвал и сделките си. Той е имал магазин за килими и в София и може би това е била и единствената къща в Чипровци, която освен с вътрешно стълбище е разполагала и с вътрешна тоалетна..."

След Освобождението Попов участва активно в обществено-политическия живот на града, избран е за кмет през 1899 година, а след това за общински съветник и за член на църковното настоятелство, допълва Ваня Иванова:

"Той е син на свещеник - едно от малкото интелигентни семейства в Чипровци. Освен с търговия на килими, което му е осигурявало и препитание, основното му препитание било това, са запазени сведения, които го показват като читалищен настоятел, бил е и църковен настоятел. Завършил е за учител, но е бил такъв за много кратък период от време. Поддържал е доста оживени контакти и с други търговци и с представители на управляващия елит..."

Ако попитате по-възрастните хора в Чипровци, дали познават Ставри Попов, те ще ви кажат: "Да, това е човекът с гяволчетата". Куфарът с изработените от него малки фигурки, които се задвижвали с ръчка, го прославили далеч извън Чипровския регион, обясни още директорът на музея в Монтана:

"Има една много интересна снимка, която е позната на всички чипровчани. Ставри Попов е заснет със своите така наречени "дяволчета". Това са едни кукли на конци, които той си направил сам и вече като възрастен е показвал на децата срещу минимална сума или в повечето случаи е предпочитал по едно дърво, т.е. по една цепеница и така си осигурявал дърва за зимата... Като марионетки са и той ги разигравал. Моят баща също си спомня, че ги е виждал, за съжаление, след смъртта му са загубени..."

През 1883 година Старви Попов създава семейство с Петкана Николова. Нямат свои деца, но осиновяват момче и момиче - Павел и Йордана. 

Много може да се говори за този виден чипровчанин и за приноса му. Най-много заслуги има обаче за историята на града, защото през 30-те и 40-те години на 20 век той написва няколко книги, които и до днес запазват своето значение като основни исторически източници за този край. За съжаление, голяма част от неговото наследство - книги, лични вещи, писма, дори и куфарът с "дяволчетата" са изгубени завинаги след неговата смърт през 1951 година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50