Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ставри Попов: Стопанинът на "дяволчетата"

Снимка: Радио Видин

В предишото издание на рубриката "Памет нашенска" ви запознахме с преиздадената книга на Ставри Попов, описваща самозащитата на Чипровци срещу сръбско-румънското нашествие от 1913 година. Разказахме ви за нея, но какво се знае за нейния автор Ставри Попов?

Той е роден в Чипровци на 22 май 1861 година в семейството на наследствени свещеници. Баща му бил поп Иван, а дядо му - поп Лило. И двамата са били хора с авторитет сред местните. Семейството му имало кафене в старата им къща, на днешната улица "Павлето" и там той като дете работи и помага на баща си. В това кафене през 1876 година отсядат войводите Панайот Хитов и Филип Тотю и лично 15-годишният Ставри им сервира. 

Ставри Попов построява на мястото на старата къща нова, в съвсем различен стил, която с двата си етажа се откроява от останалите постройки в селото, разказа за Радио ВИДИН директорът на Регионалния исторически музей в Монтана доц. д-р Ваня Иванова:

"Неговата къща, която е построена през същата 1914 година, когато довършва и книгата си, е една от малкото европейско изглеждащи къщи в днешния Чипровци, а тогава, когато е построена, е била и единствената. Неговата идея е била тя да функционира като търговско седалище, което да подпомага неговата търговия. Жалко е, че къщата на Ставри Попов към настоящия момент не се поддържа. Тя е на два етажа, разпределена е много удачно, като идеята е била съответно на първия етаж да са търговските площи, а на втория етаж, където е живяло и семейството, да бъдат устройвани приеми. Там е и търговската кантора, в която Ставри Попов е сключвал и сделките си. Той е имал магазин за килими и в София и може би това е била и единствената къща в Чипровци, която освен с вътрешно стълбище е разполагала и с вътрешна тоалетна..."

След Освобождението Попов участва активно в обществено-политическия живот на града, избран е за кмет през 1899 година, а след това за общински съветник и за член на църковното настоятелство, допълва Ваня Иванова:

"Той е син на свещеник - едно от малкото интелигентни семейства в Чипровци. Освен с търговия на килими, което му е осигурявало и препитание, основното му препитание било това, са запазени сведения, които го показват като читалищен настоятел, бил е и църковен настоятел. Завършил е за учител, но е бил такъв за много кратък период от време. Поддържал е доста оживени контакти и с други търговци и с представители на управляващия елит..."

Ако попитате по-възрастните хора в Чипровци, дали познават Ставри Попов, те ще ви кажат: "Да, това е човекът с гяволчетата". Куфарът с изработените от него малки фигурки, които се задвижвали с ръчка, го прославили далеч извън Чипровския регион, обясни още директорът на музея в Монтана:

"Има една много интересна снимка, която е позната на всички чипровчани. Ставри Попов е заснет със своите така наречени "дяволчета". Това са едни кукли на конци, които той си направил сам и вече като възрастен е показвал на децата срещу минимална сума или в повечето случаи е предпочитал по едно дърво, т.е. по една цепеница и така си осигурявал дърва за зимата... Като марионетки са и той ги разигравал. Моят баща също си спомня, че ги е виждал, за съжаление, след смъртта му са загубени..."

През 1883 година Старви Попов създава семейство с Петкана Николова. Нямат свои деца, но осиновяват момче и момиче - Павел и Йордана. 

Много може да се говори за този виден чипровчанин и за приноса му. Най-много заслуги има обаче за историята на града, защото през 30-те и 40-те години на 20 век той написва няколко книги, които и до днес запазват своето значение като основни исторически източници за този край. За съжаление, голяма част от неговото наследство - книги, лични вещи, писма, дори и куфарът с "дяволчетата" са изгубени завинаги след неговата смърт през 1951 година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00