Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевт за електронните рецепти: Трябва да се координират някои аспекти между нас и лекарите

Снимка: Радио Видин

Антибиотиците и лекарствата за диабетици от началото на седмицата се предписват и отпускат само по електронен път. От Министерството на здравеопазването посочиха, че въвеждането на електронната рецепта цели да ограничи безконтролното изписване на антибиотици (България е на едно от челните места в Европа по проблеми с микробната резистентност). След като нововъведението влезе в сила, обаче, възникнаха и някои трудности и проблеми в практиката, коментира Николай Тодоров, председател на фармацевтичната колегия във Видин. Той посочи, че въпреки това само в аптеката, на която той е управител, вече има десетки изпълнени електронни рецепти:

"Първият проблем е, че пациентите въпреки кампанията малко внезапно бяха информирани за тези неща, не бяха информирани точно какво ще се изисква. И затова има някои изненади. Мога да кажа, че ние вече имаме десетки изписани рецепти от лекари, десетки изпълнени рецепти. Проблемите, които възникват са, че някои лекари не знаят, че могат да изписват или не знаят коя точно функционалност да използват в програмите, тъй като и за тях е ново... Казано с други думи, трябва да се координират някои аспекти между нас и лекарите. Например ние не може да отпускаме лекарства, които имат повече на брой таблетки от това, което лекарят изписва. Затова лекарят трябва да избере подходящата лекарствена форма. И тъй като лекарят не е длъжен да знае какво лекарство е на пазара, ако да кажем имаме два антибиотика, единият с 20 таблетки, другият с 14 таблетки, той ако не е сигурен, нека да го изпише генерично, програмите им позволят тази възможност. За да може пациентът все пак да го достъпи, тъй като без оглед на това, че има недостиг на лекарства на пазара винаги някои от лекарствата ги няма, по най-различни причини свързани със снабдяването... Разбира се, основно джипитата изписват такива лекарства, но също така и специалистите по конкретните заболявания. Като едно лекарство за диабет може да се изпише и от кардиолог, да кажем..."

Николай Тодоров казва, че е важно пациентите да помнят датата на издаване на електронната рецепта, за да може да бъде открита по-лесно в дигиталната система:

"Рецептата се изпраща от лекарите в една облачна система и ние я достъпваме от там с помощта на някои ключови параметри, основно това е ЕГН-то на пациента и датата на издаването на рецептата. Много важно нещо за пациентите е да си запомнят кога им е издадена тази рецепта, тъй като почти е невъзможно да се намери рецептата без този елемент или поне е много бавно... Все още контролът върху изписването е в ръцете на лекаря и така и би трябвало да остане. Ако лекарят не е задал предварително опцията за замяна на антибиотика, той трябва да изпише ново лекарство, което го има на пазара, защото всъщност ние не даваме антибиотика, защото примерно го няма на пазара или пък има някакви особености по дозировката, предписанието, отпускането, лекарствената форма..."

Повечето видинчани, с които разговаряхме, все още не са използвали електронната рецепта. Не са против нововъведението и въпреки определените неудобства, го смятат за положително за здравеопазването, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Слава Богу, засега не ползвам. Но е добре, като нямаш електронна рецепта ти не можеш да си купиш... Според мен е правилно, за да няма злоупотреба с антибиотик, който не е подходящ за определено лечение. Би трябвало лекар да предпише, но не знам как ще се вържат нещата между лекар и аптека. По принцип гледам положително, но за диабетиците може би трябва да има и друго решение... По принцип съм "за", ще улесни малко хората, които са ангажирани, но ще затрудни възрастните хора... Аз съм лекар, знам защо се прави това нещо - с цел да се ограничи безразборното взимане на антибиотици от пациентите. Но ето сега на мен ми се налага да си купя антибиотик, аз не мога да отида да го купя, трябва да ходя до личния лекар. Примерно намирам се в друг град, знам какво да пия, знам какво да правя, как да го направя, трябва да дойда до Видин, да се обадя на личния лекар. Малко има недомислици, аз не казвам, че е лоша системата, добра е с оглед да се ограничи безразборното купуване на лекарства..."

Междувременно от Българския лекарски съюз поискаха незабавно прекратяване на издаването на електронни рецепти за антибиотици. Според медиците масово фармацевтите връщат пациенти и не изпълняват рецепти с обяснението, че лекарството не е налично. Здравният министър Христо Хинков заяви, че връщане към хартиените рецепти няма да има и че когато предписан антибиотик липсва в една аптека, човек може да го потърси в друга, а не да се заменя. По думите на Хинков до края на месеца ще бъдат събирани данни за недостатъци в работата на системата, за да се направят нужните подобрения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00