Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възползват ли се клиентите на БДЖ от отстъпката за посещение на музея във Враца

Снимка: Виктория Топалска



Регионалният исторически музей във Враца, Фондация "Америка за България" и БДЖ започнаха наскоро съвместна кампания за популяризиране на града под Околчица като туристическа дестинация. Клиентите на железопътния превоз по направлението София-Видин получават намаление за посещение на врачанския музей и Етнографско-възрожденския комплекс. За целта трябва само да запазят своя билет от пътуването, срещу който ще получат отстъпка от входната такса на културните институции. 

Кампанията ще продължи до края на тази година, обясни за Радио ВИДИН Юлиана Дечева, която е програмен директор "Културно-исторически и природен туризъм" към Фондация "Америка за България". Талонът за отстъпка е на гърба на билета, обясни Дечева:

"Всички пътници трябва да се оглеждат, дали на гърба на техния билет ще имат този талон за отстъпка... Този талон присъства на билетите, които хората могат да си закупят от гарите от София до Видин по цялата линия и мисля, че всички общо са над 13 гари... Хората, пак казвам, трябва просто да се огледат и когато видят на гърба такова талонче, да го запазят и до края на 2023 година с него могат да отидат до музея и с него да получат тази отстъпка от стандартната цена на входа... Кампанията е активна до края на 2023 година, така че може да пътувате днес, но да го пазите и да го покажете при следващо посещение до края на годината... Това е първата съвместна кампания, която направихме заедно с Регионалния исторически музей във Враца, БДЖ и всички бяхме въодушевени, когато я пуснахме. Надяваме се да има ефект, да привлечем вниманието на посетителите и планираме следващата кампания да бъде догодина, но за нея ще ви кажем по-късно, когато започнем да работим и по нейната организация, но мислим нещо около Ботевите дни, пак във Враца."

Има ли интерес към отстъпката и какво могат да видят посетителите във Враца, обясни директорът на музея Георги Ганецовски

"По това време на годината интересът е засилен, предвид края на летните месеци... Това виждам, че е една тенденция, устойчива във времето. Месеците септември, октомври и ноември са засилени. Това, което ние направихме с БДЖ е съвместна идея с Фондация "Америка за България" - стимулът е обновената зала, която беше открита в края на месец март... Залата е без аналог в България, коментирано е това нещо. Тя предлага нов тип изживяване, нов тип сетивност, четири сетива са включени и това ни стимулира да търсим повече и по-различен начин за реклама на музея."

Експозицията "Врачански съкровища" в обновената зала на Врачанския музей предоставя преживяване за всички сетива - зрение, слух, обоняние и допир. Посетителите могат да усетят аромата на лаврово дърво и да докоснат и усетят детайлната изработка на сребърния наколенник. Колекцията се състои от над 300 разнообразни предмета от Античността, Средновековието и Възраждането, изработени от злато, сребро и бронз. Една от най-впечатляващите зали на музея съхранява съкровището от Рогозен, което се състои от 165 съда с общо тегло 20 килограма, изработени от сребро и украсени чрез позлатяване. Това е и най-голямата сребърна находка в България. Могат да бъдат разгледани още и залите, посветени на Ботевите четници, както и на първата построена атомна електрическа централа у нас в Козлодуй.

Знаят ли за тази възможност и биха ли се възползвали от нея пътуващите проверихме в анкета на жп гарата във Видин:

"Не, не знаех. Не съм чувала от никой... Не съм чувала, не... Не, аз ползвам намаление, карта. Поради тази причина не се интересувам от намаленията, не ги знам... Това е хубава инициатива, но според мен трябва да ѝ се даде повече гласност. Много хора биха се възползвали според мен. И аз бих се възползвала, защо не... Винаги има какво да се види в един град. Има толкова забележителности, които трябва всеки един българин да ги види, да посети града... Има какво да се види и никой нищо не прави по този въпрос, за съжаление. В нашия край туристи... Не знам за тази отстъпка въобще. Хубаво е като идея, допада ми... Чудесно е, но сега за пръв път чувам..."

От билетния център на жп гарата във Видин обясниха, че на задната част на билета има текст за отстъпката, но хората не му обръщат внимание. 

"То си има отзад написано, но никой не го чете. Те не четат и това за отиване и връщане, дето им даваме, че на връщане трябва да си заверят билета... С карти също може да се ползва отстъпката, защото ние им даваме билет, а на него си има рекламата отзад. Ето, написано си е, всичко, но те не ги четат изобщо - нито отпред, нито отзад", обясни служителка във видинската жп гара.

*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54

Какво се крие в „Романът на една жена без качества“

„Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова е точно обратното на онова, което казва заглавието в опит да прикрие истинските качества и на самата авторка, и на нейната книга. Това всъщност е историята на една жена с много качества, в това число с огромно чувство за хумор и самоирония, съизмерими само с броя и размерите на дилемите и..

публикувано на 28.03.25 в 14:00

Биляна Боянова: Реставрирането на мебели е нещо уникално

Реставрирането на мебели е, когато възстановяваме старото си обзавеждане до първоначалния му вид по функционалност или подновяваме финишните му покрития. Обновяването има различни техники, които изискват много устременост, търпение и внимание. Трябва да отбележим обаче, че не всички мебели подлежат на реновиране или реставриране..

публикувано на 28.03.25 в 13:00