Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възползват ли се клиентите на БДЖ от отстъпката за посещение на музея във Враца

Снимка: Виктория Топалска



Регионалният исторически музей във Враца, Фондация "Америка за България" и БДЖ започнаха наскоро съвместна кампания за популяризиране на града под Околчица като туристическа дестинация. Клиентите на железопътния превоз по направлението София-Видин получават намаление за посещение на врачанския музей и Етнографско-възрожденския комплекс. За целта трябва само да запазят своя билет от пътуването, срещу който ще получат отстъпка от входната такса на културните институции. 

Кампанията ще продължи до края на тази година, обясни за Радио ВИДИН Юлиана Дечева, която е програмен директор "Културно-исторически и природен туризъм" към Фондация "Америка за България". Талонът за отстъпка е на гърба на билета, обясни Дечева:

"Всички пътници трябва да се оглеждат, дали на гърба на техния билет ще имат този талон за отстъпка... Този талон присъства на билетите, които хората могат да си закупят от гарите от София до Видин по цялата линия и мисля, че всички общо са над 13 гари... Хората, пак казвам, трябва просто да се огледат и когато видят на гърба такова талонче, да го запазят и до края на 2023 година с него могат да отидат до музея и с него да получат тази отстъпка от стандартната цена на входа... Кампанията е активна до края на 2023 година, така че може да пътувате днес, но да го пазите и да го покажете при следващо посещение до края на годината... Това е първата съвместна кампания, която направихме заедно с Регионалния исторически музей във Враца, БДЖ и всички бяхме въодушевени, когато я пуснахме. Надяваме се да има ефект, да привлечем вниманието на посетителите и планираме следващата кампания да бъде догодина, но за нея ще ви кажем по-късно, когато започнем да работим и по нейната организация, но мислим нещо около Ботевите дни, пак във Враца."

Има ли интерес към отстъпката и какво могат да видят посетителите във Враца, обясни директорът на музея Георги Ганецовски

"По това време на годината интересът е засилен, предвид края на летните месеци... Това виждам, че е една тенденция, устойчива във времето. Месеците септември, октомври и ноември са засилени. Това, което ние направихме с БДЖ е съвместна идея с Фондация "Америка за България" - стимулът е обновената зала, която беше открита в края на месец март... Залата е без аналог в България, коментирано е това нещо. Тя предлага нов тип изживяване, нов тип сетивност, четири сетива са включени и това ни стимулира да търсим повече и по-различен начин за реклама на музея."

Експозицията "Врачански съкровища" в обновената зала на Врачанския музей предоставя преживяване за всички сетива - зрение, слух, обоняние и допир. Посетителите могат да усетят аромата на лаврово дърво и да докоснат и усетят детайлната изработка на сребърния наколенник. Колекцията се състои от над 300 разнообразни предмета от Античността, Средновековието и Възраждането, изработени от злато, сребро и бронз. Една от най-впечатляващите зали на музея съхранява съкровището от Рогозен, което се състои от 165 съда с общо тегло 20 килограма, изработени от сребро и украсени чрез позлатяване. Това е и най-голямата сребърна находка в България. Могат да бъдат разгледани още и залите, посветени на Ботевите четници, както и на първата построена атомна електрическа централа у нас в Козлодуй.

Знаят ли за тази възможност и биха ли се възползвали от нея пътуващите проверихме в анкета на жп гарата във Видин:

"Не, не знаех. Не съм чувала от никой... Не съм чувала, не... Не, аз ползвам намаление, карта. Поради тази причина не се интересувам от намаленията, не ги знам... Това е хубава инициатива, но според мен трябва да ѝ се даде повече гласност. Много хора биха се възползвали според мен. И аз бих се възползвала, защо не... Винаги има какво да се види в един град. Има толкова забележителности, които трябва всеки един българин да ги види, да посети града... Има какво да се види и никой нищо не прави по този въпрос, за съжаление. В нашия край туристи... Не знам за тази отстъпка въобще. Хубаво е като идея, допада ми... Чудесно е, но сега за пръв път чувам..."

От билетния център на жп гарата във Видин обясниха, че на задната част на билета има текст за отстъпката, но хората не му обръщат внимание. 

"То си има отзад написано, но никой не го чете. Те не четат и това за отиване и връщане, дето им даваме, че на връщане трябва да си заверят билета... С карти също може да се ползва отстъпката, защото ние им даваме билет, а на него си има рекламата отзад. Ето, написано си е, всичко, но те не ги четат изобщо - нито отпред, нито отзад", обясни служителка във видинската жп гара.

*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46