Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората са най-голямото богатство, казват в Пишурка

16
Снимка: радио Видин

Екипът на Радио ВИДИН днес гостува на монтанското село Пишурка, което носи името на известния поет и народен будител Кръстьо Пишурка, роден във Враца и свързал своята просветителска дейност най-вече с град Лом и Българския Северозапад. 
Пишурка е малко крайпътно селце, намира се в община Медковец и по-точно на стария главен път до пристанището на Дунав в град Лом. Пътят през селото е къс и докато се обърнеш, си го отминал. 
Първите заселници идват от Банатско, по-късно, след 1920 година идват преселници от Босилеградско, които намират препитание в имението на голям румънски земеделец. 
До 1927 година селото носи името Надежда. По-късно е преименувано на Пишурка.
Около 50 души са с постоянен адрес тук. В селото има будни хора, които милеят за него и се включват в различни инициативи за почистването и освежаването му.
Къщите в Пишурка са всякакви - от запуснати до напълно реновирани и примамващи със своя уют да живееш именно тук, самите хора са гостоприемни и усмихнати. 

В Пишурка има проблем с интернет връзката, както и с покритието на мобилните оператори, казва Огнян Първановсекретар на читалището и временно изпълняващ длъжността кметски наместник. Уличната мрежа се нуждае от асфалтиране.

"56 са хората в селото с постоянен адрес... Обществените работни места са три, има и земеделски производители... Общината ни помага в почистването, включват се и хората, има хора с будна съвест, така почистихме гробищния парк... Има и хора, които са живели в чужбина и искат да им е хубаво и тук... Интернетът ни е много слаб. Имаме топла кухня за възрастните хора, улиците са ни проблем, трябва да се асфалтират..."

Църковният храм "Успение на пресвета Богородица" отскоро вече е с нов покрив, измазан отвън и боядисан. Сградата е красива и достолепна, но вътрешното ѝ пространство е само на зидария, няма под и олтар. Отново ще трябва да се събират пари, за да се довърши интериорът на храма. 8000 лева за ремонт на църквата са събрани от местните хора с помощта на Видинската света митрополия. 

Много неща са важни за едно село, но оказва се човешкият фактор е най-важният, казва Огнян Първанов:

"Хората са най-голямото богатство, искаме хора да се заселят, да няма пустеещи къщи! През август си идват най-много хора и тогава е най-оживеният месец. Пожелавам им здраве и да има разбирателство!"

Отбиваме се и в къщата бившата учителка, преподавала в училището в Расово, Катюша Евгениева, която има прекрасна зеленчукова градина. В нея отглежда червено цвекло, манголд, зелен боб, който вече е обран. Посещаваме и дома на младото семейство, което стопанисва църковния двор. Говорим и с мъжа, който работи към кметството и поддържа чистотата в селото. Той казва: 

"Спокойно се живее в селото, работата не свършва никога и винаги си ангажиран. Включвам се в поддържането, озеленяването. Хората няма къде да работят. Бъдещето - ако сме единни всичко ще бъде наред."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12