Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оряхово избра за четвърти път Росен Добрев за кмет

13
Снимка: Радио Видин

Днес ще посетим Оряхово. Градът е административен център на община Оряхово и важно пристанище на река Дунав.  Разположен е в живописна хълмиста местност на десния бряг на реката. Интересното е, че в миналото градът е бил познат под различни имена -  Върхов, Орезов, Ореов, Рахово и от 1886 г.- вече като Оряхово. 

За района около Оряхово се знае, че е обитаван от дълбока древност. Проведените археологически проучвания доказват съществуването на селища от всички исторически епохи - от ранния неолит до късното Средновековие. 

Тук са оставили следи траките, а за разцвета на римската култура свидетелстват останките от античните крепости до селата Лесковец и Долни Вадин. Тук е минавал и важният римски път от Белград за Константинопол. На километър от Оряхово се е намирала средновековната крепост Камъка, изградена през 9 век. Оттук по-късно са минали и войските на два кръстоносни похода.

В Османската империя Оряхово се утвърждава като административен и икономически център. В справочник от 1726 г.,  Оряхово е отбелязан като един от важните крайдунавски градове. Той е сред основните пунктове за снабдяване на Османската империя със стоки от Западна Европа. Функционира пристанище, на което спират австрийски, френски, руски и английски кораби.

След Освобождението Оряхово има свой специфичен колорит - оживена търговия по Дунав, богат културно-просветен живот и първи постижения в областта на промишлеността. През 1961 година е открит Завод за резервни части и металообработващо предприятие, сочи официалната справка за града. 

С Оряхово са свързани доста известни личности в страната - както в миналото, така и днес. Сред тях е големият творец проф.Марин Върбанов, актьорът Андрей Чапразов и много други. 

По данни на ГРАО, към 15 юни 2023 г. в него живеят 4711 души по настоящ адрес и 5069 души по постоянен адрес. Целта днес е да разберем, какво очакват те от новия- стар кмет на града и общината. Росен Добрев спечели кметския мандат за четвърти пореден път. Какво предстои в плановете на общинското ръководство.

"Не мога да определя точната причина, поради която получавам доверие. Определено причините са няколко , те са комплексни. Когато един кандидат за кмет кандидатства за първи път, той получава кредит на доверие. Тогава избирателите му не знаят неговите възможности напълно. Допускат, предполагат хората. След това или биват разочаровани, или потвърждават доверието си. Когато получаваш избора им за втори, трети и четвърти път, това доверие определено стои на някаква база и то стъпва на някакви конкретни действия, които аз съм извършил през годините. 

Често пъти принципите, които един кмет трябва да отстоява са ключово важни и те формират общественото мнение. Не толкова, какъв е мандата - силен или слаб. Има кметове, които са направили много в сферата на инфраструктурата, но не са получили мандата отново. Определено това, как ще работиш е важно, но много по-важно е, когато има трудни казуси за решаване , да бъдеш принципен. Именно това формира общественото мнение. То става бавно, но остава устойчиво във времето... 

Когато през 2011 година започнах работа, не мислех че ще продължа толкова дълго, дори не беше моя цел това. Това обаче си дойде естествено и от град, в който само един кмет е имал два мандата, факт е, че сега аз сега успявам за четвърти път да убедя съгражданите си, че съм човекът, който работи за тях. 

Бъдещето зависи от това, какви възможности ще получим и от централната власт. За съжаление, общините сме в изключително неловката ситуация, често пъти хората очакват много повече от това, което ние можем да направим. Поради елементарната причина, че бюджетите са ни изключително зависими от централния бюджет. А със средствата, които ние акумулираме от местните приходи, ние не можем да надграждаме. Тези средства стигат само за нашата издръжка и за нищо друго за съжаление. Ако кметът и екипът му са активни, той може да привлече и външно финансиране, с което да подобри живота на хората в различните населени места. Тук е важно да отбележа, че през годините винаги съм се старал да има една равнопоставеност между всички населени места на територията на общината. Въпреки факта, че общинският център като основно място за общината е получавал малко повече внимание, това не е било тенденциозно. Обръщало се е внимание и на най-малките населени места. Пример за това е асфатирането, което правим в две от тях- селата Горни Вадин и Долни Вадин. Сега завършваме асфалтиране на улици там. Но ние сме екип от кметове, които сме много задружни и имаме стабилни отношения. Не винаги парите стигат за всички населени места. И тогава кметовете сядаме на масата и се разбираме- тази година ще направим Остров, всички пари да идат за това село и да се види, че е направено нещо както трябва, следващата година ще дойде ред на другото село и така, абсолютно всички населени места получават подкрепа. Това е на базата на доверието, което  сме изградили през годините с всички кметове. Стремежът ни е да няма ощетени. Защото в крайна сметка, жителите на всички населени места очакват подобрения на инфраструктурата си. И независимо дали в населеното място има само 150-200 души, там също живеят хора, които по нищо не отстъпват на тези, от по-големите населени места. Това е много важно да се знае, защото тези хора също плащат данъците си... "

Целите интервюта с кмета на Оряхово - Росен Добрев, председателя на Общинския съвет- Румяна Декова, секретаря на историческия музей в града, д-р Евгения Найденова и местни жители- в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09