Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 12 ноември 2023 година

25
Снимка: Красимир Каменов

Хайде към "Неделник"-а.

„Сборник с разкази, написани с „много любов към хората и природните красоти, към добродетелите на живота и техните преносители. Книга, в която криволите на достолепната мизийска река Скът са скътали ливади с дъх на уханни треви и омайни билки. Книга за вечния чернозем български, заключен между Дунава и северните склонове на Врачанския Балкан. Книга за Бяла Слатина и Врачанския край, където живеят благородни, работливи, скромни и достойни хора. Книга за техните житейски пътища и тегоби, за малките им радости, страданията и терзанията им. Книга за действителността от миналото време и за тежката реалност на новите времена - несигурни и драматични...“- Така Боян Ангелов пише за новата книга на Петър Доневски „Където лъкатуши Скът“. Предлагам ви разговор с автора.


Дарете стари носии и сценични костюми - за това призова от ефира на БНР Екатерина Куздова - библиотекар в село Замфирово до Берковица и ръководител на детска фолклорна група. Тя разказа за инициативата, в която всеки може да дари такива вещи на читалищата в Северозападна България, а и не само там. С Екатерина Куздова разговаря Веселина Миланова от програма Хоризонт.


Литературния критик Юлий Йорданов от Лом, член на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели и председател на дружество „Будители” в област Монтана получи на специална церемония в галерия „Средец“ в София от министърът на културата Кръстьо Кръстев най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век".

През седмицата в Младежкия дом във Враца беше открита изложба с 15 фотографии, пресъздаващи по нестандартен начин емблематични гледки от града. Уникалното в снимките е, че с помощта на съвременни дигитални инструменти в тях са кодирани характерни врачански послания. Някои от нестандартните фотоси са изключително популярни и споделяни в една от социалните мрежи, защото носят духа и особеностите на Враца и врачани. За изложбата и нейния автор - младия местен творец Илиян Стойчев, разказва репортажът на кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова.


За втора година, издателство „ЛитДизайн“ кани съвременния български автор на среща с пристана на миналото, в която думите от далечното ни вчера ще се влеят в думите от забързаното ново време. За поредното литературно завръщане към корените на нашия език са подбрани нови десет думи, с които да бъдат написани стихотворение и/или разказ. Думите „принадлежат“ на строителя на българския книжовен език - Иван Вазов, който казва: „Нам ни трябват думи, които да изразяват полутонове.“ Част от журито е и Виктория Баръмова, която ни разказва за конкурса. А подробности можете да резберете ето тук.


За финал ще ни готви Дедо Скръц.


Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51