Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли управляващо мнозинство във Видин?

Снимка: Радио ВИДИН

С фалстарт започна работата на новия Общински съвет във Видин. Засега не е ясно какво ще е управляващото мнозинство и дали въобще ще има такова. Първата индикация за това е, че местният парламент не успя да си избере председател. Трима бяха кандидатите: Генади Велков от кметската формация СДС (досегашен председател на Общинския съвет), Валери Димитров от ГЕРБ и Валери Сираков от "Възраждане". След тайно гласуване се оказа, че двама от тях са с еднакъв брой гласове. Това наложи да се проведе втори тур на изборите. В него участваха двамата кандидати с най-много гласове - Генади Велков и Валери Димитров, който на местния вот преди 4 години бе от листата на кмета Цветан Ценков, след това бе назначен за секретар на Община Видин, а сега влезе в Общинския съвет като кандидат на ГЕРБ. И при повторното гласуване нито един от двамата не успя да събере повече от половината гласове на общинските съветници, т.е. най-малко 17. 

"Гласували са 33-ма общински съветници. В 4 плика не е намерена бюлетина, в един плик има една недействителна бюлетина, г-н Генади Велков има получени 16 гласа, г-н Валери Димитров има получени 12 действителни гласа. Съгласно Закона и Правилника нямаме избран председател и ще следва да се проведе друго заседание за избор на председател", обясни общинският съветник Светослав Славчев, който бе председател на комисията по избор.

Ситуацията е патова заради рекордния брой от 9 политически формации, които имат представители в новия Общински съвет на Видин - с 4 повече от предходния. 

Най-голяма е групата на Местна коалиция СДС. Тя има 9-ма общински съветници (с един по-малко от предишния мандат): Генади Велков, Борислава Борисова, Николай Николов, Светослав Славчев, Десислава Тодорова, Пламен Трифонов, Илиян Иванов, Красимир Асенов и Иван Йотов.

"Не е изненада за нас този разнороден Общински съвет, не е изненада и за цялата държава. Оттук нататък все по-разнороден ще бъде местният или националният парламент, както виждаме сега. Въпросът е как разумът ще надделее, за да може все пак да се работи за Видин, а не за отделни интереси. Аз съм умерен оптимист, че ще стане. Не би трябвало да не стане, ако гледаме профила и отделните хора. Все пак тук всички, освен че представляваме някакви политически виждания, сме и личности, които би трябвало да видят, че в тази сериозна обстановка, в която се намира община Видин, трябва да се намери баланс. Ако се проточат нещата, все по-лошо ще бъде. Бил съм доста пъти общински съветник, председател на Общинския съвет съм бил два пъти, кандидатурата на Генади Велков е една успешна кандидатура. Нямам нищо против и другите две кандидатури. Те също са издържани. Но в момента това е по-работещият вариант, за да може да има сплотяване около някакво ядро, около което да се намери правилният път и посоката, в която общината да се развива. Бил съм и при ситуация, в която председателят е от една политическа група, а кметът - от друга. Доста по-трудно се работи. По-добрият вариант е да бъдат с едни виждания, за да могат по-детайлно да се изпипват нещата и да се работи за Видин", обясни Пламен Трифонов.

Втората по големина група в Общинския съвет е тази на ГЕРБ, която е с 6-ма съветници, двойно по-малко от миналия мандат: Тихомир Станчев, Валери Димитров, Александра Рачева, Павел Тодоров, Валери Василев и Християн Христов.

"Ролята на Общинския съвет е сериозна и заради това тук не може да влиза човек без намерение да работи и да служи на съгражданите си, така че ще се опитаме да търсим най-добрите решения. Обстановката е сложна и напрегната, но въпреки всичко градът трябва да се развива, трябва да намираме най-добрите решения и да ги реализираме. Ние винаги ще работим с общи действия с Общината, но ролята на опозицията е да се опитва да стопира всички неща, които прецени, че не са добри за съгражданите ни. Това не означава, че ние ще работим против интересите на гражданите и против нещата, които са полезни за града. Но там, където има някакви забежки, естествено че ние ще се намесваме като опозиция. Напоследък хората все повече разбират, че Общинският съвет е фактор. Там е събран политическият елит, там се взимат основните решения. Както видяхте в последния мандат, Общинският съвет показа своята роля - че може да спре определени действия на кмета, може да спре бюджета, може да спре всичко, което прецени, че не е от полза за хората. От една страна не е лошо, че този Общински съвет е толкова разнороден. Това дава възможност да се срещнат много идеи, да имаме повече предложения от различни политически формации и да търсим най-доброто. Не мисля, че това е лошо. Когато има сериозно преобладаване на една политическа сила, тя може да прави каквото си иска, докато в такъв парламент ще трябва консенсусни решения да се взимат", смята Валери Василев, който през изминалия мандат бе председател на групата на ГЕРБ в местния парламент.

Третата по големина група в Общинския съвет във Видин е на Местна коалиция "Земеделски народен съюз" (БЪЛГАРСКИ ГЛАСЪ, ДПС, Българска Социалдемокрация - Евролевица). Петима са съветниците от тази формация: Светослав Скорчев, Тодор Вълчев, Мария Иванова, Виолета Панайотова и Калин Петров.

Коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" има 4-ма съветници в 33-местния Общинския съвет във Видин: Валери Василев, Велин Младенов, Лозина Николова и Калин Виденов.

Калин Виденов е сред най-младите общински съветници. Това ще е първият му мандат в местния парламент:

"Нагласата ми е да работя за община Видин, да работя за това младите хора да останат във Видин, защото демографският проблем на общината е сериозен. Очакванията ми са да има диалогичност в новия Общински съвет. Изборите приключиха, предизборната кампания също, така че е хубаво да загърбим емоциите и да работим за благото на община Видин. Ние няма да гласуваме напук, добрите предложения ще ги подкрепяме, лошите и тези, които са в ущърб на община Видин, няма да бъдат подкрепяни. Мотото ни е да работим за Видин. Без значение откъде идват предложенията, щом са добри, трябва да бъдат подкрепени. Трудно ще бъде привличането на инвестиции, трудно ще бъде задържането на младите хора, но трябва да се работи и трябва да се започне веднага."

"БСП за България" е с трима съветници в Общинския съвет във Видин: Найден Йонов, Величко Кирилов и Иванела Илиева.

Политическа партия "Възраждане" е представена от двама съветници: кандидатът за кмет на партията Стефан Стефанов и Валери Сираков, който преди дни напусна депутатското си място, за да продължи политическата си дейност в местния видински парламент:

"Амбициите ни са големи. По време на кампанията ние изложихме нашата програма, която е пълна и амбициозна. Сега ще се опитаме всички точки, които са заложени в нея, да бъдат претворени на дело. Ние сме опозиция в Общинския съвет, категорична опозиция. Можем да бъдем приятел на всеки, но господар не може да ни бъде никой. Да видим бюджета, да видим как са разходвани средствата досега, да видим каква е събираемостта и най-вече да не позволим увеличение на данъци и такси. Твърде разнороден е Общинският съвет. Тепърва ще чуем колегите. Интересно ми е да видя с какъв капацитет ще разполагаме за работа, защото тук наистина са необходими знания. Напуснах парламента, защото още по време на кампанията, когато предложих моята листа за общински съветници, аз обещах, че ще направя това нещо. За мен Видин е над всичко."

Коалиция "Заедно за силна община" е представена от двама съветници: бившият кмет на общината Огнян Ценков и Николай Кочев Маринов. 

Две политически формации в местния парламент са само с по един съветник. Милен Милчев е излъчен от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ":

"Амбицията ми е да направим Видин по-добро място за живеене, по-красив, по-приветлив, да участвам във взимането на всички полезни решения и да бъда яростна съпротива на всяко грешно. Не бих казал, че сега е моментът да се определям като опозиция или като част от управляващото мнозинство. Да видим как ще се ситуират комисиите, как ще се стикова новият Общински съвет, ще има ли изобщо разбирателство, защото при така започналото заседание - с изказванията на областния управител и на кмета, това не вещае нищо хубаво за работата на този Общински съвет. Надявам се да съм лош пророк и всичко да дойде на мястото си в течение на работата."

Местна коалиция "Левицата!", в която личат имената на представители на сдружението "Справедливост за Видин", също има един представител в Общинския съвет. Това е Димитър Велков:

"Справедливост за Видин" е гражданска формация, в която има доста хора, които милеят за града и споделят проблематиката, която ние виждаме в момента. Очаквахме по-висок резултат, предвид това че бяхме единствените, които се противопоставиха на "Синята зоната", на увеличаването на данъците, ние бяхме и тези, които искаха за болницата да има Фонд "Здраве", за да се развива по нормален и европейски начин. Заради това очаквахме повече, но явно това не са проблемите на дневен ред пред гражданите на община Видин. И занапред ще продължим да бъдем опозиция и ще продължаваме да се борим за това, което смятаме, че е правилно и по начина, по който знаем. Схемите в Общинския съвет вече се виждат. След избирането или неизбирането на председател ще станат ясни много от схемите, схемаджиите и т.н.. Всъщност, те са си едни и същи през последните над 20 години. Вижда се и по предложенията за председател от страна на СДС."

Не е ясно кога ще бъде свикано следващо заседание и дали дотогава ще се договори необходимото мнозинство за взимане на решения. Това ще е показателно дали ръководството на Общината ще може да разчита на мнозинство в Общинския съвет и дали местната власт ще функционира в синхрон през следващите четири години, или предстои мандат, изпълнен със задкулисни договорки, остри противоречия, плаващи мнозинства и блокиране на решения. Без председател не може да бъдат избрани заместник-председатели, да се сформират постоянните комисии и да започне реалната работата на Общинския съвет.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00