Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Традиционните обичаи, обреди и ритуали" e темата на конкурса "Тъпан бие, хоро се вие"

5
Снимка: Община Монтана

Община Монтана обяви темата на Международния конкурс за изобразително изкуство "Тъпан бие, хоро се вие". Творческото състезание за 2024 г. ще е под наслов  "Традиционните обичаи, обреди и ритуали на моя народ", каза Нели Василева от общинската администрация :

"Конкурсът се превежда като "Музиката и танците на моя народ" и се провежда на два етапа. До 1 април 2024 година очакваме участниците на възраст между 7 и 15 години, да ни изпратят качествени дигитални снимки на своите творби. Всички изпратени детски творби, защото често се изпращат творби и на пластичните изкуства, ще бъдат публикувани на страницата на конкурса във Фейсбук. После професионално жури ще оцени детскитe творби изпратени за онлайн етапа на конкурса и ще класират 200 най-добри. Авторите им трябва до 15 април да изпратят оригиналните си творби на адреса на община Монтана и ще бъдат определени победителите на двете възрастови групи. Самите победители ще получат наградите си на тържествената церемония по откриване на Международните празници на духовите оркестри "Дико Илиев", защото този конкурс е съпътстващо събитие на нашия фестивал."

Победителите ще получат статуетката на празниците, грамота и предметна награда, а подгласниците им - грамота и предметна награда. Отличените с поощрителни награди ще получат диплом за отлично представяне, а творбите им ще бъдат включени в изложбата от конкурса. След нея те ще се зачислят към фонда на раздел "Детско изкуство" на Художествена галерия "Кирил Петров" - Монтана. Ще бъдат присъдени и десет колективни награди на институции (училища, школи, клубове) - те ще получат диплом за комплексно представяне.

Детският конкурс "Тъпан бие, хоро се вие" се провежда от 2002 г., а от 2006 г. е международен. В него до момента са участвали деца от над 50 държави от 5 континента. Творбите им изненадват с разнообразието от стилове, жанрове и техники, посочи Нели Василева.

Участниците трябва да изпратят снимки на своите творби на имейл  art.contest.montana@gmail.com. Крайният срок е 1 април 2024 година. До 15 април се изпращат оригиналите на най-добрите 200 творби. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 2000 души в област Видин ще получават безплатен топъл обяд и през зимата

Предоставянето на безплатен топъл обяд за най-уязвимите групи в десет от единадесетте общини на област Видин ще продължи и след 30 септември 2025 г., съобщават от Областния информационен център (ОИЦ). Финансирането е осигурено отново от Програма „Храни и основно материално подпомагане“ и ще продължи до 31 януари 2026 г. По този начин се гарантира..

публикувано на 20.08.25 в 15:35

ИАРА и полицията в Монтана осуетиха незаконна продажба на улов

Служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури - Монтана са заловили нарушители риболовци край язовир „Огоста“, съобщават от агенцията. Инспекторите са предотвратили продажба на шаран, който е уловен при любителски риболов - трофеен екземпляр, с тегло 21 кг.  Със съдействието на служители от Районното полицейско управление в..

публикувано на 20.08.25 в 15:28

Информационни срещи за обмяната на левове в евро започват във Врачанско

„Български пощи“, съвместно с местните власти, стартират кампания за информиране на хората за начина на обмяна на левове в евро в пощенските станции, съобщават от дружеството. Целта е да се запознае населението с начина, по който ще се обменят левове в евро в пощенските станции и да се дадат отговори на поставени от хората въпроси. На..

публикувано на 20.08.25 в 15:15

Над 130 колоездачи ще изминат 700 км по поречието на Дунав

На 30 август отново от Видин за 12 път стартира най-популярното многодневно колоездачно приключение в България "Дунав Ултра" . Това е най-дългият туристически веломаршрут в страната. Проявата ще бъде открита на 29 август, обясни заместник-кметът Борислава Борисова: "На 29-и вечерта, от 20:00 часа в Културен център "Жул Паскин" ще бъде обявено..

публикувано на 20.08.25 в 14:00

Училище в Мездра е с нов облик

Вторият етап от проекта „Обичам моето училище“ в ОУ „Христо Ботев“ – Мездра вече е реализиран. Класните стаи и коридорите на най-старото училище в града бяха обновени с цветни фототапети, които внасят живот, вдъхновение и позитивна атмосфера в учебната среда. Ръководството на училището изрази благодарност към екипа, учителите и учениците,..

публикувано на 20.08.25 в 11:20

Чипровски автор издава две нови книги

Две нови книги на писателя от Чипровци Георги Костодинов ще излязат от печат до края на месеца. Едната е с любовна лирика и се нарича "Гримирана любов", а другата "Чипровски вкусни гозби".  "Книгата се казва "Гримирана любов". Това са стихове, писани миналата година... Това е една равносметка на всичко, което съм преживял... Другата книга се..

публикувано на 20.08.25 в 10:45

Полицията във Видин задържа шофьор и пътници при проверка за наркотици

26-годишен мъж от гр. Видин, управлявал лек автомобил, чужда собственост, под въздействието на наркотично вещество , е бил задържан вчера в полицейския арест, съобщават от полицията. На 20 август на бул. “Понония“ в областния град, униформени спрели за проверка кола, в която пътували трима души. При тестване с техническо средство пробата на шофьора..

публикувано на 20.08.25 в 09:42