Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от видински училища изнесоха празничен концерт

Снимка: Виктория Топалска

Коледен концерт на групите по Националната програма "Заедно в изкуствата и в спорта" се състоя във Видин. Домакин на проявата беше ОУ "Любен Каравелов", а в нея се включиха ученици от ОУ "Иван Вазов", ОУ "Свети Климент Охридски", ОУ "Епископ Софроний Врачански", ППМГ "Екзарх Антим I", ГПЧЕ "Йордан Радичков" и СУ "П. Р. Славейков". 

Малки и големи, начинаещи и напреднали, близо два часа пееха и танцуваха на сцената в актовата зала на училището-домакин. Един от участниците с повече опит беше осмокласничката Мария.

"Представихме Дайчово хоро, Шира, Батута и Ганкино хоро. Като група танцуваме от 7 години, а наш ръководител е Деян Славчев. Ние сме от училище "П. Р. Славейков". Важна е музиката, важни са танците. Описват те като човек."

Хореографът Деян Славчев, когото много видинчани познават, участва в програмата с 5 групи.

"Те са от различни училища, аз работя с различни деца в случая, от 3 училища са. Това са ОУ "Иван Вазов", при тях имаме една група в прогимназиален етап, но принципно децата са от пети клас, от математическата гимназия също, те са в гимназиален етап, от 10 клас са, има и момиченце от осми клас и 3 групи в СУ "П. Р. Славейков", където имаме в начален етап, прогимназиален и гимназиален етап...С някои от децата сме работили и миналата година, тъй като проектът е за втора година. Сами разбирате, че от както е стартирал проектът сега, октомври, няма как да се направят чудеса за два месеца, при положение, че имаме два часа седмично приблизително. Още повече и живеем в такова време, че има доста вируси и болести...За една група се полагат по 80 часа, в които са включени часове за изяви, за посещения на концерти, за всичките тези неща са 80 часа, които са изключително малко, но в крайна сметка това е нещо, което е допълнително, не е основен предмет...Мен ме радва това, че съм успял да запаля искрата в тях и те идват с желание на танците. От тук натаам трябва само да им покажа това, което трябва да научат, да го усвоят, като същевременно ръководителят трябва да предостави материала на достъпен и приятен за децата език, за да могат те наистина да го усвоят. Във всяка една възрастова група трябва да се работи по различен начин. Налага се някой път индивидуален подход, тъй като пръстите на ръката са пет, но нямаме два, които да си приличат-така е и с децата, те са различни, с различни възможности, с различни заложби. Важното е, че децата имат желание. Аз съм казвал много пъти и го твърдя-в българските народни танци няма нещо невъзможно. И за това мога да споря с всеки."

Докато някои от изпълнителите бяха с вече натрупан назад в годините опит, то други бяха тепърва "прохождащи" в новите занимания. Пример за това са второкласниците от ОУ "Любен Каравелов", които представиха "Танцът на Пипи". Техен танцов ръководител е класният им ръководител, който беше и водещ на събитието, Нина Нинова, която посочи, че резултатите от усилените тренировки си заслужават всички предизвикателства, с които са се сблъсквали до момента.

"Буквално всички момичета от класа искаха да се включат и много се забавлявахме, но и доста труд положихме...Те бяха много изненадани, когато видяха колко трудно се получават нещата, защото на сцената виждаме крайния резултат и никой не знае какво стои зад него, а това са наистина много часове усилен труд, а пък тези деца много бързо се уморяват, някак не са свикнали на толкова много двигателна активност и честичко трябваше да почиваме в началото, докато накрая вече добиха малко по-голям тренинг и тогава започнахме да повтаряме многократно. Все нещо в танца измисляхме ново, те даваха идеи, което беше много хубаво, защото кипят в тази работа и накрая наистина се получи нещо весело, забавно, нещо, което наистина гали окото и ухото. Те самите сега се чувстват невероятно щастливи, защото са аплодирани, защото накрая получиха и награди, пък и са се представили чудесно."

Участниците и техните ръководители бяха наградени с индивидуални награди и торта. Представена беше и изложба на коледна украса. Гост на събитието беше Галя Павлова - старши експерт по български език и литература в Регионално управление на образованието-Видин.

*Повече може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57