Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Врачанската библиотека "говори" чрез технологиите

За някои хора може би библиотеките са прашни места, където скучни хора четат скучни книги. Това обаче не би могло да е по-далеч от истината. Поне що се отнася до Регионална библиотека "Христо Ботев" във Враца. Културният институт смело завоюва нови територии в дигиталното пространство, а като инструмент използва съвременните технологии. Целта е да достигне до нови, предимно младежки аудитории. Именно на тях библиотеката "говори" за книги и за четене на езика, който те предпочитат - чрез аудио и видео формати. Така се раждат библиокаст и BookTok, чрез които регионалната библиотека се опитва и успява да отговори на предизвикателствата на съвременната комуникационна среда, в която живеем, обясни директорът на културния институт Силвия Павлова. 

Тя представи последните данни на Американската библиотечна асоциация, свързани с начините, по които потребителите на възраст между 13 и 26 години, за които мобилните устройства са ключов елемент от ежедневието, използват обществените библиотеки и социалните медии: 

"През последните години в медийната комуникация сериозно се настаниха два от форматите - аудио и видео. Звукът е доминиран от подкастите, а видеата, пренесени от YouTube, но с много по-малко времетраене, повлияни от социалните мрежи Instagram и неговите Reels, носят белега на най-бързоразвиващата се социална мрежа TikTok. И определено младежите са въодушевени от тези нови мрежи, от тези нови начини за комуникация. И тук вече дойде въпросът до каква степен са склонни да използват библиотеката и какво би ги привлякло точно в библиотеката. Тук нашите наблюдения са, че младите потребители използват обществените библиотеки, за да тестват нови технологии, за достъп до безплатни абонаменти, да учат, да участват в ателиета, обучения и да прекарват време в зоните за тийнейджъри. Водени от потребностите на тийнейджърите и младежите да използват библиотеката като място, което да свързват с книгите, да насърчават търсенето на знания и да бъдат сигурна среда за ползотворно прекарване на време, екипът на Регионална библиотека - Враца създаде подкаст, както и профил в TikTok." 

Началото е поставено през 2022 година, когато, благодарение на успешното партньорство на врачанската библиотека с най-големия сайт за четене в България - "Аз чета", започва проектът Библиокаст, допълни Силвия Павлова:

"Съвместно надградихме техния книжен подкаст с нов сезон, който положи основите на ново дигитално пространство на библиотеката, което да вдъхновява и насърчава хората към четене на книги. В подкаста реализирахме рубриките "Чети с нас" за препоръки на нови книги и срещи с автори... и "Четенето е заразно" - срещи с интересни хора и организации, свързани с насърчаване на четенето... Създадохме и още един подкаст - Карта на времето: дигитален архив на Враца XX век. Тук сме вдъхновени от сайта на Регионална библиотека "Карта на времето" и историите, които се публикуват на него."

До момента двата подкаста имат общо 18 епизода - 10 на "Карта на времето" и 8 на "Книжния подкаст", а слушанията са общо на над 6500, допълни директорът на врачанската библиотека. 

Впоследствие културният институт завоюва своето място и в една набираща все по-голяма популярност сред подрастващите мрежа - TikTok, като за целта създава свой собствен канал там.

"Каналът на библиотеката - libvratsa, бързо събра последователи, които споделят книжните си интереси и предпочитания в кратки видеа... А BookTok - домът на книгите, се утвърждава не само като извор на достъпна и достоверна информация, но и като място за приятно прекарано време. До момента в профила на библиотеката има 114 споделени видеа със 17 000 гледания и над 900 харесвания. Това всъщност е и една от целите на библиотеката - чрез новите технологии да достигаме до нови публики, на които да припомним или пък да представим за пръв път ползите от използването на обществените библиотеки...", обясни Силвия Павлова. 

Библиотеката във Враца е сред водещите библиотеки в България по отношение възприемането на технологиите и въвеждането на виртуални услуги, като успява да създаде и дигитални и мултимедийни формати, които помагат за достигане на нови аудитории, каза Александър Кръстев, създател на сайта "Аз чета". Той напомни, че именно библиотеките са тези институции, които сякаш най-бързо успяват да се ориентират в променящата се среда. И пример за това е периодът на епидемията от коронавирус, когато в продължение на седмици бяхме затворени в домовете си, но въпреки това библиотеките достигаха до нас, например чрез организиране на онлайн срещи с автори. 

"Напълно логично е тези бързи стъпки, които трябваше да бъдат направени през последните години, да се запазят и да имаме такива библиотеки в България, които са в авангарда, в челото по промени, по възприемане на технологии... И библиотеката във Враца е една от тези водещи библиотеки...", обясни Александър Кръстев. 

Културният институт успешно създава нови дигитални формати, които допринасят за привличането на повече млади хора в библиотеката. Подобен дигитален формат е книжният подкаст, който първоначално врачанската библиотека и сайтът "Аз чета" започват да реализират заедно, обясни основателят на сайта за четене:

"Всъщност в момента "Книжният подкаст" на "Аз чета" е книжният подкаст на Регионална библиотека "Христо Ботев" във Враца, защото техният екип го пое напълно, включи млади хора в създаването на съдържанието. И това нещо е само един от примерите, които си струва да отбележим. По една проста причина - когато има желание, винаги се намират правилните начини да достигаш до своите читатели."

Библиобусът на библиотеката и каналът ѝ в ТikТок са два примера за постигане на една и съща цел - библиотеката да достигне до своите читатели, отбеляза Александър Кръстев:

"За мен дали библиотеката прави библиобус, с който хора от самата институция обикалят района, за да се срещат с деца и възрастни, за да може библиотеката да стигне до тях, абсолютно същото е дали те ще бъдат или не, разбира се, по-важно е да бъдат, в една иновативна платформа като TikTok, където - да, може някой да каже, че четенето е по-скоро непопулярно, но всъщност BookTok като течение е едно от най-развитите течения и оформени в тази платформа. Което всъщност прави TikTok чудесно място за една библиотека."

Има и други положителни примери за библиотеки, които са отворени към нови инициативи, като в тази група попада и регионалната библиотека във Видин, обясни Александър Кръстев. Той допълни, че именно това е успешната формула библиотеките да достигнат до съвременните читатели, които понякога е нужно да бъдат убеждавани, че четенето никак не е отживелица, а е модерно. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16