Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Следпразничната депресия - как да се справим с нея

Снимка: Радио Видин

Поредицата от празници - Коледа, Нова година, Йордановден и Ивановден, отминаха. Роднините, дошли на гости от близко или по-далеч, си заминаха или пък ние се прибрахме от гостуването в друг град или държава. А след щедрото харчене през празничните дни, изведнъж се оказва, че семейният бюджет е изтънял и трябва да затегнем коланите, докато дойде време за следващата заплата. И така изведнъж на място на празничната еуфория се настаняват умората и меланхолията. Следпразничната депресия е състояние, което засяга много хора и не трябва да бъде пренебрегвано, каза психологът Атанас Атанасов

"След седмици, може би дори месеци украсяване, пазаруване, опаковане, готвене, посрещане и ходене на гости, изведнъж всичко свършва - събрали сме ненужната вече коледна украса, прибрали сме лампичките, наредили сме подаръците по шкафовете, върнали сме се на работа. И ето, че цялата приятна суматоха, усмивките и почивните дни вече са минало. Времето е лошо - постоянно, освен всичко друго се намираме и в третата седмица на януари, която се счита за най-тъжната седмица на годината... Всъщност да се почувствате в депресия по това време на годината не е никак необичайно явление. Около 20% от хората се чувстват тъжни, уморени или демотивирани след края на коледните и новогодишните празници, а аз подозирам, че са и много повече..."

Има няколко начина да се справим със следпразничната депресия, като понякога е достатъчно да направим съвсем малка промяна в ежедневието си, за да си доставим радост и да изгоним меланхолията, посочи Атанас Атанасов. Върнете навиците си, включително нормалния си режим на хранене и дори го направете по-здравословен. Добавете по една разходка на ден, лягайте си навреме, отделяйте повече време за себе си и се връщайте към хубавите моменти от празниците, прекарайте време с децата си, като правите интересни и за вас, и за тях неща, обадете се на приятел, който умее да ви разсмива и ви кара да забравите тъгата, съветва психологът:

"Грижете се за себе си. Сключете малък договор със себе си, да направите нещо малко, но хубаво за себе си - да останете под топлия дух за няколко минути, да си оправите косата, да се напарфюмирате с любим парфюм, да си направите хубав чай... Подарете си подаряване - да направите добрина е наистина преобразяващо, дори когато е малка... Каквото и да направите, фактът, че отделяте внимание и време е полезно не само за този, който ще го приеме, а и за самите вас. Създайте си събитие - все пак краят на празниците не е краят на живота. Вместо да се топите в депресия след празниците, спомнете си купища хубави неща, които ви радват... Можем да си създадем вълнуващи събития без повод по всяко време. И накрая - свалете черните очила. Ако това да виждате живота през черни очила никога не ви е носило радост, защо да продължавате да го правите? Търсете светлата страна на хората, събитията и нещата - тя винаги съществува..."

А ако сме изпаднали в емоционалната "дупка" и не успяваме да излезем от нея дори и следвайки съветите на специалистите, не бива да се срамуваме да потърсим помощ от специалист. Защото да споделиш, че имаш проблем, е пътят към това да излезеш от трудната ситуация. А изход винаги има.

Повече по темата, както и какво казаха видинчани, можете да чуете в прикачените файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05