Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно възстановяването на екосистемите

Снимка: Радио ВИДИН

Възстановяването на екосистемите е от ключово значение за борбата с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие и намалява рисковете за продоволствената сигурност. Около тази позиция се обединиха членовете на Европейския парламент във връзка с новия Закон за възстановяването. До 2030 година Европейския съюз (ЕС) трябва да въведе мерки за възстановяване, които да обхващат поне 20% от неговите сухоземни и морски територии, твърдят евродепутатите.

В момента е постигнато политическо споразумение между трите европейски институции- Парламента, Комисията и Съвета, но предстои този закон да бъде одобрен от държавите членки. Окончателното гласуване на закона предстои през февруари тази година. Ако бъде приет страните- членки ще трябва да предоставят на Комисията национални 2-годишни планове за възстановяване след влизане на закона в сила, ще трябва да показват и как постигат тези цели. Редовни доклади за напредъка на ниво ЕС ще изготвя Европейската агенция по околна среда. Това обясни Емилия Пръмова - част от авторския екип на Климатека, с дългогодишен опит в академичния свят, изследвайки екосистемните услуги. Това са услугите, които екосистемите предоставят за благосъстоянието на хората. В момента работи в организация, която предоставя технически решения, които са свързани с обработката и представянето на данни за проекти, които имат за цел възстановяване и опазване на природата и екосистемите. Емилия Пръмова живее и работи в Германия. Сподели, че от февруари започва работа в компания, която се занимава с акустичното измерване на измененията в екосистемите.

"Здравите екосистеми, те регулират много процеси. Регулират водата, регулират въздуха. И както знаем, последните години България има сериозен проблем от наводнения. Те всъщност са толкова силни, причиняват такива щети, защото, например, почвите не могат да задържат тази вода. Здравите екосистеми регулират водата, регулират това изсипване внезапно на големи количества вода, за да не довежда този феномен до бедствия. Когато екосистемите са в лошо състояние тези процеси просто не работят. И същото важи и за сушата, защото те регулират подпочвените води. Когато има дълги периоди на суша, този процес го няма и капацитетът на екосистемите да задържат вода, която да е от полза в период на суша също е намален", каза Емилия Пръмова.

В момента такъв проблем има в региона на Бремен в Германия, където живее експертът. Заради дъждовете последните няколко седмици са наводнени селските региони около Бремен. Няма обаче големи щети, защото в Германия от години се работи за възстановяване на екосистемите, обясни Емилия Пръмова: 

"Активно се залесяват различни зони и се посаждат растения, не само дървета. И други растения имат благоприятна функция. Затова може да се каже, че няма толкова сериозни последствия от сегашните наводнения тук, в този регион конкретно. Разбира се, имало е и бедствени положения, но, за щастие този път не беше така. Защото също и тук в моя град, в Бремен, се работи много по адаптация към промените в климата, за да се избягват такива бедствени положения. Изграждат се различни конструкции, т.нар. "сиви" и "зелени" конструкции, където природата работи заедно с техническите решения на човека."

Възстановяването на една екосистема не спира със залесяването. Дърветата трябва да оцелеят, трябва и да сме сигурни, че сме избрали точния вид дървета и растения за даден регион и за даден проблем, защото ако проблемът е хидрологията или наводненията, тогава трябва да се обмисли много добре какви дървета ще се посадят и къде, ако искаме да се регулира този процес, каза още Емилия Пръмова и добави:

"Има много примери за засаждане на монокултури или големи площи, засадени с един вид бързорастящо дърво, което поглъща бързо въглерод, което, обаче има негативно въздействие върху биоразнообразието, върху екосистемни услуги като регулирането на водата и т.н. Много популярен пример за това е засаждането в Латинска Америка на големи площи с евкалиптови дървета, което не е естествен вид в този регион, който влияе лошо на водните цикли."

Какви опити за възстановяване на екосистемите в Източните Родопи се извършват като част от програмата Rewilding Rhodopes, част от мрежата Rewilding Europe, може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07