Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важно възстановяването на екосистемите

Снимка: Радио ВИДИН

Възстановяването на екосистемите е от ключово значение за борбата с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие и намалява рисковете за продоволствената сигурност. Около тази позиция се обединиха членовете на Европейския парламент във връзка с новия Закон за възстановяването. До 2030 година Европейския съюз (ЕС) трябва да въведе мерки за възстановяване, които да обхващат поне 20% от неговите сухоземни и морски територии, твърдят евродепутатите.

В момента е постигнато политическо споразумение между трите европейски институции- Парламента, Комисията и Съвета, но предстои този закон да бъде одобрен от държавите членки. Окончателното гласуване на закона предстои през февруари тази година. Ако бъде приет страните- членки ще трябва да предоставят на Комисията национални 2-годишни планове за възстановяване след влизане на закона в сила, ще трябва да показват и как постигат тези цели. Редовни доклади за напредъка на ниво ЕС ще изготвя Европейската агенция по околна среда. Това обясни Емилия Пръмова - част от авторския екип на Климатека, с дългогодишен опит в академичния свят, изследвайки екосистемните услуги. Това са услугите, които екосистемите предоставят за благосъстоянието на хората. В момента работи в организация, която предоставя технически решения, които са свързани с обработката и представянето на данни за проекти, които имат за цел възстановяване и опазване на природата и екосистемите. Емилия Пръмова живее и работи в Германия. Сподели, че от февруари започва работа в компания, която се занимава с акустичното измерване на измененията в екосистемите.

"Здравите екосистеми, те регулират много процеси. Регулират водата, регулират въздуха. И както знаем, последните години България има сериозен проблем от наводнения. Те всъщност са толкова силни, причиняват такива щети, защото, например, почвите не могат да задържат тази вода. Здравите екосистеми регулират водата, регулират това изсипване внезапно на големи количества вода, за да не довежда този феномен до бедствия. Когато екосистемите са в лошо състояние тези процеси просто не работят. И същото важи и за сушата, защото те регулират подпочвените води. Когато има дълги периоди на суша, този процес го няма и капацитетът на екосистемите да задържат вода, която да е от полза в период на суша също е намален", каза Емилия Пръмова.

В момента такъв проблем има в региона на Бремен в Германия, където живее експертът. Заради дъждовете последните няколко седмици са наводнени селските региони около Бремен. Няма обаче големи щети, защото в Германия от години се работи за възстановяване на екосистемите, обясни Емилия Пръмова: 

"Активно се залесяват различни зони и се посаждат растения, не само дървета. И други растения имат благоприятна функция. Затова може да се каже, че няма толкова сериозни последствия от сегашните наводнения тук, в този регион конкретно. Разбира се, имало е и бедствени положения, но, за щастие този път не беше така. Защото също и тук в моя град, в Бремен, се работи много по адаптация към промените в климата, за да се избягват такива бедствени положения. Изграждат се различни конструкции, т.нар. "сиви" и "зелени" конструкции, където природата работи заедно с техническите решения на човека."

Възстановяването на една екосистема не спира със залесяването. Дърветата трябва да оцелеят, трябва и да сме сигурни, че сме избрали точния вид дървета и растения за даден регион и за даден проблем, защото ако проблемът е хидрологията или наводненията, тогава трябва да се обмисли много добре какви дървета ще се посадят и къде, ако искаме да се регулира този процес, каза още Емилия Пръмова и добави:

"Има много примери за засаждане на монокултури или големи площи, засадени с един вид бързорастящо дърво, което поглъща бързо въглерод, което, обаче има негативно въздействие върху биоразнообразието, върху екосистемни услуги като регулирането на водата и т.н. Много популярен пример за това е засаждането в Латинска Америка на големи площи с евкалиптови дървета, което не е естествен вид в този регион, който влияе лошо на водните цикли."

Какви опити за възстановяване на екосистемите в Източните Родопи се извършват като част от програмата Rewilding Rhodopes, част от мрежата Rewilding Europe, може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...

публикувано на 16.12.24 в 13:58