Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 35 години: Актьорът Ивайло Симеонов отново на видинска сцена

Снимка: Фейсбук

След близо 35 години актьорът Ивайло Симеонов отново ще играе на видинска сцена. Поканен е от директора на Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" Николай Янев. Двамата са състуденти, а след това любовта към театъра ги среща на сцената във Видин.

Ивайло Симеонов е син на големия български актьор Богомил Симеонов и актрисата Пенка Мандаджиева. Завършва ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов“ и играе във Врачанския, Видинския и Монтанския драматичен театър. Във Видин е актьор три сезона от 1987 до 1990 година, след което се премества в Монтана.

"Щастие" е думата, с която актьорът описва чувството от завръщането си във Видинския театър: 

"Може да се каже щастие, определено, защото от театъра, от който идвам, така се получи, че в един момент решиха, че ние не сме им нужни. Тук не става въпрос за качества, какво се може, някакви личностни истории. Но единственият човек, който ми подаде ръка, е Ники Янев. С него започнахме тук, във Видинския театър преди близо 35 години. 1987 година завършихме заедно, аз - при проф. Михайлова, той - при проф. Гюрова и тук се събрахме една чудесна трупа. Всъщност аз дойдох заради Петко Петков. Първо той ме поиска, видя ми се много симпатичен човек. После разбрах, че е работил с баща ми. Той ме грабна в началото. Второто нещо, което ме грабна тогава, са самолетите. Тогава имаше самолети, те бяха по 22 лева и ние можехме да си го позволим..."

Първата роля, в която ще гледаме Ивайло Симеонов след завръщането му на видинска сцена е на Страхливия лъв в новата постановка "Дороти и вълшебният свят на Оз".

"Пиесата е страхотна за децата, даже и за възрастни хора. Искрено се надявам, че това нещо ще ги провокира, особено дечицата ще се завтекат към театъра, защото вътре има песни, има много интересни моменти... Аз играя Страхливия лъв, аз го правя малко като коте, както има една приказка, не съвсем, разбира се. Защото именно този страх провокира, докато той получи това, което трябва да бъде и което той просто не знае, че смелостта си е вътре в него. Много любопитна роля. Хубавото е това, че ако трябва да играеш вълк или лъв, не е точно това. За да е интересно, трябва да е малко по-различно. По същия начин един актьор трябва да бъде многопластов и когато има малка роля, ако тя е благодатна, да може максимално нюанси да вкара вътре, за да бъде интересно. Не може да бъдеш само герой, не може да бъдеш само лош, не можеш да бъдеш само усмихнат. Има такива комедии, които хем са комедии, хем не са. По този начин актьорът се изтърква, по този начин актьорът влиза в едно амплоа, което става ето така, равно. Има много мои колеги, които са на този хал и сами вече не могат да излязат от него..."

През 1995 година Ивайло Симеонов напуска монтанския театър и слиза от сцената за цели 20 години. Зад решението му стоят проблемите, които изпитват сценичните изкуства по това време. 

"Това е най-голямото нещастие на артистите до ден днешен. Не знам защо е такова отношението, продължава да е такова отношението. Никакъв реверанс на никакви политици от самото начало не правя. От 90-те години досега въобще културата е на никакво ниво."

Една от мечтите на Ивайло Симеонов е за спектакъл, в който да може да излезе на сцената с директора на Видинския театър Николай Янев и директора на Кукления театър в Монтана Иван Истатков. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18