Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Долината на щастливците" - вълнуващ роман от Милен Миланов

Снимка: Радио ВИДИН

1922 година е! Технологичният прогрес тепърва набира сила в света, но на Христо Лепоев му е дошло до гуша от същия този свят и проблемите му, а за технологичния прогрес пет пари не дава. След осем години в армията между Първата балканска и Първата световна война единственото, което иска, е да се прибере в родната Планиница при жена си, дъщерите си и баща си.

Така започва приключенският роман "Долината на щастливците" на писателя Милен Миланов.

Мирното съществуване обаче не е за Христо. Докато воюва с „китайците“ от съседното село за нивата при Попов дол, привлича вниманието на бившия му главнокомандващ в Пети кавалерийски полк, който тъкмо има нужда от човек като мълчаливия и праволинеен Христо. По-точно не той, а самият министър-председател и министър на войната Александър Стамболийски, който си има куп главоболия с неуловим терорист-бомбаджия с прякор Македонеца, поставил си за цел да разклати държавността в България. И кой, ако не Христо Лепоев е най-подходящ да поеме мисията за намирането и отстраняването на терориста? Точно той, който иска само да го оставят на мира и, ако успее някога някак, да види истински крокодил.

За разлика от Христо обаче, който има нужда само от своята Планиница, Македонецът няма проблем с пътуването по всички краища на света, ако това ще подпомогне дейността му, поради което само няколко седмици по-късно и двамата вече са в перлата на Египет – Александрия, където… Ами където нещата, както се и очаква, не тръгват по план. Христо е ранен, а Македонецът потъва вдън земя.

Някъде съвсем наблизо пък леко наивният британски лекар Питър Грийн си има други неприятности – двама бабаити се опитват да го оберат и вероятно убият. Очевидно Христо има нужда от лекар, който да е на негово разположение известно време, а лекарят – от някого като Христо, който няма особени скрупули, когато става дума да избира дали да убие или да бъде убит.

И прекрасната лейди Катарина Ашли е наоколо. Тя пък има нужда и от двамата, просто още не го знае. Твърде запленена е от мистичната личност на един мъж, създал свой собствен култ.

Но съдбата си знае работата. Пътищата на всички герои в тази класическа приключенска история се пресичат, за да ги поведат към една обща авантюра по течението на великата река Нил, докато всеки преследва своята си цел. Христо все така търси Македонеца, Македонецът търси нови платежоспособни покровители, лейди Ашли търси прозрение в съмнителните алабализми на един очевиден шарлатанин, а доктор Грийн е в преследване на древен ръкопис, който може да разтърси света не по-малко от откриването на гробницата на Тутанкамон от Хауърд Картър, станало съвсем наскоро, в същата тази 1922 година, и предизвикало истински фурор в египтологията. И макар всеки да търси нещо различно, когато прелестната дама се озовава в беда, заплененият от хубостта ѝ доктор Грийн и недоверчивият, но предан Христо без колебание се впускат в едно последно преследване на лошите из нагорещените пясъци на египетската пустиня.

Събитията от началото на ХХ век отекват в целия свят, а нашият герой Христо Лепоев е само една мъничка прашинка в колелата на политическата машина, хвърлила почти цялата планета по онова време в поредица от унищожителни конфликти. С малко хумор и много балкански инат, той по своя начин превзема Египет от преди век – една страна на дребни тарикати и джебчии, на просяци и келеши, на нелегална търговия с артефакти и на смъртоносни опасности. И на крокодили.

Въобще романът „Долината на щастливците“ представлява един чудесен коктейл от герои и обстоятелства, забъркан майсторски и с усмивка от писателя Милен Миланов, само за да ни научи, че щастието в крайна сметка е в това да си щастлив, независимо дали се намираш в забутано планинско селце на един хвърлей от Западните покрайнини, насред Сахара или на борда на луксозен круизен кораб по водите на Нил.

Освен него, Милен Миланов има зад гърба си и сборниците с разкази „Бибоп от Хенри“ и „Спирала на мълчанието“, а негови текстове са намирали място на страниците на „National Geographic“ и вестник „Сега“. Завършил е египтология, а „Долината на щастливците“ е първият му роман.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18