Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ника - от самотата към уюта на семейството

| Интервю



Днес ни гостува домашният любимец куче-котка на име Ника. Не ни разбирайте погрешно. Това не е поредният абсурден хибрид, който е измислил човекът, а така я определя нейната стопанка. Ника си е куче, просто има характер на котка. 

Тя е порода Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, била е купена от развъдник във Варна, заедно с нейната сестричка Тара, преди няколко години. Но как точно се стига до там, откъде идва и за ред други неща си говорим с нейната стопанка Цветомира Цветкова от Видин:

"Моето куче е при мен от пет години, всъщност я взех на две години и половина. Продаваше се в интернет... Вече си беше тийнейджърка почти на кучешки години... Дойде си с името Ника, не съм го сменяла. Беше в много окаяно състояние, не беше гледана. Пътувах до Димитровград, за да я взема. И двете със сестричката ѝ са закупени от развъдник във Варна. И хората, "хора" в кавички, са я взели за техните деца. Съответно не са полагали никакви грижи за животните и ги продаваха в OLX." 

Цветомира ни разказа, че Тара - сестрата на Ника, е взета от мъжа на най-добрата ѝ приятелка. И така двете кученца попадат в ръцете на тези добронамерени хора. 

"Интересното е, че преди да взема Ника, аз много исках такова куче. Дори имах такава снимка на телефона си, същото куче, абсолютно 1:1 с това, което намерих и което е при мен сега. Абсолютно всичко - муцунка, уши, цвят, окраска - все едно е моето куче."


Разцветката на Ника е рядко срещана сред тази порода. Предимно се срещат бяло-кафяви Кавалер Чарлз шпаньоли.

Според нейната стопанка Ника има характер на котка.

"Много е любвеобилна, постоянно се гушка, лае, единствено когато е гладна и по-конкретно, когато ѝ отварям храната и ѝ слагам да яде, иначе не се чува. Много е гальовна и към приятелите ми, малки деца, други животни - кучета, котки - обича абсолютно всички живи същества." 

Ника е изключително благодарна на Цвети, затова че я е избавила от живота в дърварника и ще помни това цял живот, сигурни сме. 



"Според мен помнят, според мен са благодарни. Не съм усетила това куче да изпита дори веднъж носталгия към старите си стопани, не е плакала вечерта, когато я взех, не се е отделяла за секунди от крака ми. Дори първата седмица, след като я взех, беше абсолютно привързана, ходеше по мен като сянка и до ден днешен е така, само като се преместя и тя си сменя положението и ме следи с поглед дори и да спи."

Ника е неизменна част от пътешествията на Цвети. Последното им пътуване заедно с автомобил е до Австрия - 1220 км в посока. Пътуванията Ника прекарва в сън. 

Обич - това е думата, с която Цвети описва днешната ни героиня Ника. Тя учи на спокойствие, на отговорност и дори да си имал тежък ден, когато тя те посрещне, дойде и легне в скута ти, даде ти една целувка по нослето -  всичко си отива, разказва Цвети. 

Като едно зарядно за положителна енергия е Ника. Убедени сме, че Ника оценява всяка секунда от прекрасния живот, който ѝ осигурява Цвети и ще ѝ бъде благодарна всеки ден. В този ред на мисли, всеки може да вземе тази история за пример. Спасете някое живо същество от ужасната съдба, която има, променете я! Дайте му нов живот и бъдете убедени, че то винаги ще ви бъде благодарно за това. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10