Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обявеното поскъпване на мобилните услуги предизвика напрежение сред потребителите

Снимка: Радио ВИДИН

Индексирането на месечните абонаменти за мобилни услуги предизвика широк обществен отзвук. Ситуацията се повтаря за трета година, което поражда напрежение, смята председателят на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев. Някои от потребителите са получили съобщения, че ще бъдат индексирани месечните им планове.

"И аз не мога да разбера защо увеличават... Аз не живея в България, но не съм съгласен, това не е правилно... Не много със желание го приемам, защото всичко се вдига. А дали имат право не знам... За мен няма никакъв проблем, аз съм добре осигурен, мога да си го позволя... Нямат право. Как така ще увеличават без съгласието на всеки човек. Само че те всичките искат да увеличават, затова. Ако едните увеличават, а другите не увеличават лесно ще се прехвърлиш от едните на другите, поне като ти изтече срокът да не плащаш неустойки...", смятат видинчани.

Тази клауза, която позволява индексирането на мобилните оператори съществува от много години в техните общи условия, посочи Габриела Руменова- създател на онлайн платформата "Ние потребителите" и припомни, че в края на 2021 година мобилните оператори обявили намерението си, че в началото на 2022 година ще индексират цените за две поредни години заедно. 

"Тогава председател на Комисията за защита на потребителите беше Димитър Маргаритов, който се противопостави на това да бъдат увеличени цените за две години, но всъщност не атакува клаузата като неравноправна. Ако тогава той беше реагирал по този начин, сега вече нямаше да имаме изобщо такъм проблем и такъв казус. Но, тя беше оставена да съществува, оставена беше и от следващите два ръководни състава на този контролен орган", обясни Габриела Руменова.

Експертът още през миналата година коментира тази клауза и споделя своето виждане, че тази клауза е неравноправна, защото създава неравновесие между правата и задълженията между двете страни:

"В случая мобилният оператор може да индексира цените си, но потребителите нямат никакво ответно право, например, дори да прекратят договора без неустойки. Виждате, че този дебат продължава."

Ако комисията се произнесе в посока защита на потребителите и реши, че това е неравноправна клауза, изпраща писма до всяко от дружествата, като ги информира за своето решение и изисква от тях в 14-дневен срок или да редактират клаузата така че да бъде възстановен балансът между правата и задълженията на двете страни, или тя да бъде премахната, посочи още Габриела Руменова:

"Ако те не направят това следващата стъпка по закон е комисията да заведе колективен иск в съда, който да прогласи тази клауза за нищожна."

Председателят на Комисията за защита но потребителите /КЗП/ Стоил Алипиев ще разгледа цялата правна мотивировка и ще внесе доклад с предложение за гласуване и вземане на решение, което да пази потребителите, без да ощетява търговците, съобщиха от КЗП след откритото заседание по темата за индексацията, в което участваха представители на институции, неправителствени организации, специалисти.

Стоил Алипиев поясни, че са налични правни аргументи, които да защитят потребителите, но има и правни аргументи, които са в полза на търговския интерес на операторите. Той допълни, че клаузата за увеличението е предварително заложена и потребителите са уведомени. Същественият въпрос обаче, по думите му е, правилно ли се прилага тази клауза, равноправна ли е в сегашния си вид и дали прилагането ѝ може да се определи като нелоялна търговска практика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05