Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на квалифицирана работна ръка е хроничен проблем в Северозапада

Снимка: Радио Видин

В следващите 12 месеца в страната ще има нужда от близо 270 000 работници и специалисти от различни професионални направления. Това сочат данните от най-новото проучване на Агенцията по заетостта за потребностите на работодателите, проведено през миналата година, в което се откроява и в кои отрасли се очаква недостиг на кадри. Според представители на регионални работодателски организации, липсата на работна ръка е проблем и пред бизнеса в Северозапада, като това не се ограничава в конкретни сфери на икономиката, а е повсеместно

От години бизнесът в Монтана страда от липсата на кадри. Това коментира Мая Григорова, председател на Стопанската камара в Монтана. Тя посочи, че тази липса е особено осезаема в сферата на производството, но до момента няма никакво съществено решение, което да обърне тази тенденция:

"Наскоро бяхме на заседание на Областната комисия по образование и това, което най-много ме впечатли е, че около 1500 ученици завършват осми клас и се разпределят за професионалните паралелки в цялата област. Това от демографска гледна точка е доста стряскащо - от една страна, демографията, от друга страна, напускането на младите хора на нашия регион. И досега някак си не са взети мерки това нещо да се прекрати и да се обърне тази тенденция. Затова апелираме ние, работодателските организации отдавна - особено тук, в Северозапада. като се знае и в Европейския съюз, че ние сме най-изостаналият регион може би и на Европейския съюз, може би трябва да настояваме за някакви специални мерки за Северозапада, за подпомагане на бизнеса - за намаляване на данъците или намаляване на осигурителната тежест. Някакъв начин, по който да може да задържаме кадрите - като първоначален етап да ги задържим, след това и да привличаме нови, за да може индустрията да работи нормално. Това, което имам като информация,... от гледна точка на търсенето на икономисти нещата са задоволени в региона. Но само една птичка пролет не прави, за съжаление."

Подготовката на учениците в средното образование трябва да отговаря на нуждите на бизнеса в региона, но в Монтана това не се случва, отбеляза още Мая Григорова:

"И това е проблем, защото като завършат децата средното си образование и ако няма търсене на тези специалности, които те са придобили, тогава се регистрират в Бюрото по труда и започва преквалификация. И държавата веднъж плаща средното им образование, след това започва да плаща курсовете за преквалификация на същите тези деца..."

Шлосери, заварчици - това са малка част от специалистите, от които бизнесът има нужда, такива кадри обаче образователната система в Монтанско не подготвя, отбеляза Мая Григорова. Тя допълни, че макар да има сектори, които временно са изправени пред трудности, липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка е голям проблем, особено пред интереса от страна на външни инвеститори.

И в област Видин намиране на подходящи квалифицирани кадри е хроничен проблем пред бизнеса, каза председателят на Видинската търговско-промишлена палата Красимир Кирилов. Според него това е проблем, който засяга всеки един бранш в местната икономика, а не е по-добре и положението в администрацията, и най-вероятно ще стане причина все повече работодатели да погледнат към привличане на работна ръка от трети държави:

"Липсата на кадри продължава да бъде най-големият проблем за бизнеса във Видинския регион и за съжаление, не виждаме някаква светлинка в края на тунела. Кадрите, които излизат са все по-малко и за съжаление, все по-малко квалифицирани... Във всяко едно от шивашките предприятия има проблем - няма хора, има голямо текучество... В техническите предприятия, които са в града, въпреки че се очаква увеличение на базата - стискаме палци и се надяваме това да се случи, то ще се случи, но дано проблемите да не са големи, защото и сега виждаме, че много трудно се намира квалифицирана работна ръка за тези предприятие, при една двойна база това ще бъде вероятно два пъти по-трудно. Те имаха известен опит с наем на работна ръка от чужбина - явно трябва да го признаем, че това ще бъде бъдещето за повечето фирми от региона."

Според него работодателите все по-често ще поглеждат към търсене на работна ръка от трети страни, различни от Европейския съюз. В съседна Румъния все по-масово започват да вкарват работна ръка от трети държави - термин, зад който стоят страни като Непал, Индия, Пакистан и др.

"При нас виждам, че това вече се случва, има някои фирми, които са наели такъв персонал, чакаме може би да видим какви ще са отзивите и какви ще са резултатите... Въпреки че бюрократичните стъпки са огромни - може да минат и шест месеца, за да може да си наемеш този персонал. А според мен тук е мястото на държавата - да улесни този процес, за да може да подпомогне бизнеса да работи - при положение, че изобщо липсват кадри в България, колкото и да е неприятно, трябва да си признаем, че ще вкараме кадри отвън и трябва да улесним този процес, за да може фирмите възможно най-бързо да продължат своята работа."

Транспортът и строителството са други отрасли, където проблемът с намирането на работна ръка в региона е особено сериозен, отбеляза Красимир Кирилов. Според него един от начините за осигуряване на кадри е предприемане на мерки за повишаване на квалификацията, които да започнат още от училищните скамейки.

Повече по темата можете да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10