Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подават ли си ръка предприемачите в Северозапада?

Снимка: Колаж Радио Видин

Без реално практикуване в света на бизнеса едва ли някога човек може да стане успешен предприемач. Най-добрата комбинация, обаче е когато бъдещият предприемач инвестира известно време, за да научи част от нещата и да се подготви за трудните препятствия, които предстоят. Но ако няма заложбите, дори да учи, няма да може да се справи. Уникалните идеи за успешен бизнес не се раждат изведнъж, а всяка идея е напразно родена и обречена на неуспех, ако липсва обратната връзка и контакти с други предприемачи. Точно на това се дължи до голяма степен и еволюцията - от поколение на поколение хората развиват своите знания благодарение на опита на предците и съмишлениците си. Така е и в бизнеса и особено в началото. Успешният предприемач трябва да има вродени и придобити мениджърски умения, сред които са работата в екип, презентационни умения и способността да ентусиазира непознати хора. Колко важни са контактите между бизнес партньорите и подават ли си ръка предприемачите от Северозапада? 

Виктор Василев от Вършец е предприемач, който преди осем години заедно със семейството си решава да се върне в родния си град и развива дейност като хотелиер, освен основната си специалност "Софтуерна разработка и дигитален маркетинг". Той е и създател на Фейсбук групата Бизнес клуб "Северозапад". Целта на групата е да свърже хората, които стартират бизнес или се занимават с такъв в Северозападния регион, както и обмяна на опит, добри практики, съвети, търсене на съдружници и кандидатстване по програми. Групата има за цел да сплоти общността в региона, с общата цел за по-добро развитие за Северозапада чрез общи усилия. 

"Преди около осем години със съпругата ми решихме да се занимаваме допълнително и с хотелиерство и се завърнахме в Северозапада. Едни от основните проблеми, които виждам тук са свързани с липсата на комуникация между бизнесите. Многократно сме се опитвали да направим някаква връзка с другите бизнеси и да работим заедно, но не се получаваше и може би затова се породи и идеята да инициирам тази група. Реално погледнато бизнесът страда и се вижда много добре, че Северозападът е изостанал значително от другата част на страната. Самите данни на Европейския съюз показват това. Едно обикновено търсене в интернет на някакъв бизнес показва, че много малко от бизнесите в Северозапада са позиционирани в интернет. Това означава, че вие трябва да се допитате до някой познат, ако имате такъв, за да намерите бизнеса, който ви трябва."

Според Виктор Василев бизнесът продължава да е основен двигател и инициатор на промени. Регионът, в който живее даден човек не може да е определящ фактор за развитието на определена дейност, при наличието на съвременните методи за комуникация и модерни технологии.

"Искрено се надявам след по-малко от 10 години Северозападът да се изравни с другата част на България. Идеята на групата и това, което могат да направят хората в нея е от една страна да представят бизнеса си, а от друга гледна точка да създадат бизнес партньорства и да си създадат бизнес партньори. Надявам се позитивните коментари да са повече и по това, което наблюдаваме е, че имаме вече повече от 1500 членове за три дни" - допълни Виктор Василев.

Защо е важно предприемачите в даден регион на страната да си подават ръка и да си сътрудничат? Потърсихме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България.

"Нещата трябва да са свързани, защото може да не плащаш вече научени уроци и скъпо платени, стига да участваш в някаква мрежа, да ги научиш, да има някакви форуми, в които да участваш и да можеш да чуеш тези споделени истории. За съжаление в България няма национална мрежа от местни центрове за бизнес развитие, особено в селските територии и това е голям дефицит. Надявам се правителството да осъзнае смисъл от създаването на подобна мрежа, защото тогава ще има места, освен във Фейсбук, както колегата е направил, а и чисто физически места, на които не само да си споделите научените уроци, а и да има някой, който да ви посъветва как да продължите напред, как да приложите този опит, кой може да ви подкрепи, да намерите финансиране, ментор. Не трябва да се търси само начин да направите първата стъпка, а и как да продължите успешно напред." 

Според Елеонора Негулова има много празни ниши за бизнеса в Северозапада, които все още не са заети.

"Всичко зависи от това човек каква бизнес идея ще реши да преследва и да поеме икономическата отговорност. Има много възможности за бизнес. Преди да започне човек, обаче трябва да направи много добър анализ на риска и да прецени има ли човешки ресурси за този вид бизнес. Някои бизнеси са свързани с повече технологии и там човешкият фактор не е проблем. Всичките тези елементи на бизнес развитието са част от ограмотяването на предприемачите и затова не трябва да тръгва само с гол ентусиазъм и желание, а се ограмотявайте за това какво представлява предприемачеството."

Александър Миков от Видин е млад предприемач, който заедно със семейството си имат бизнес в сферата на винопроизводството и търговията с вино. Той казва, че в нашия винен Северозападен район започват все повече и повече да се развиват винарските изби, да се раждат нови, конкуренцията става все по-сериозна, което взаимно ни прави по-силни, кара ни да измисляме нови и различни продукти, да се стараем повече, да сме по-различни от другите. Самият факт, че всичко това се случва в този край е показно колко сме упорити и колко много искаме нещата да се случат тук. 

"В момента наследявам бизнес за производство на алкохол, като предимно произвеждаме вино. Това е фамилна черта, тъй като дядо ми е със същата професия, но е завършил в СССР и е работил дълги години в избата до село Рабиша. През 2007 година баща ми създаде предприятие за производство на вино. Ние сме малка изба, около 4-5 души сме. Избата ни е семейна, развиваме я, но не държим да продадем виното на целия свят. Всяко производство е специфично. Човек, ако се отдаде на нещо, ако го изучи, ако го прави с желание, нещата се случват. В нашия регион не мога да кажа, че фирмите си помагат много една на друга, тъй като доста от тях са в затруднено положение. Всеки се е свил и гледа само себе си, за съжаление" - обясни Александър Миков.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05