Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици във Видин: "Бъди приятел, а не тормозещ"

Снимка: Радио Видин

"Бъди приятел, а не тормозещ". С този призив ученици от Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" - Видин се обърнаха към своите връстници по повод Световния ден за борба с тормоза в училище, който се отбелязва в последната сряда на месец февруари. Направиха го под формата на интерактивна игра. В нея три групи ученици трябваше да решат няколко загадки, които да ги отведат до техни връстници, станали жертва на тормоз. Първи със загадките се справиха представителите на 9-и клас. Мишел Тодорова обясни какъв е бил пътят им до целта. 

"Преминахме през загадки. Отборът е много добър и успяхме бързо да преминем през тях. На едната загадка имаше карта с "Х" и трябваше да изтичаме до там. Пишеше за експерименти и беше очевидно, че става дума за стаята по химия. Там открихме ученик и тя ни разказа своята история, ние говорихме с нея, успокоихме я и ѝ казахме да дойде с нас. Тя беше с разбита уста и бяха я обидили много, не беше добре психически и физически. Ние ѝ казахме, че всичко ще бъде наред, ние сме с нея и ще ѝ помогнем. В нашето училище няма реални случаи като този, но извън училище има доста, също така доста хора вместо да помогнат, заснемат, качват в интернет и се смеят на това, за да получат гледания и някаква популярност от това."

Снимка: Радио Видин
Антония от 11-и клас влезе в ролята на един от учениците, станали жертва на училищен тормоз. Според нея подигравките в училище са проблем, на който не се обръща достатъчно внимание. 

"Подиграването в училище е доста често срещан проблем, за който не се говори много. Ние искаме да дадем гласност и  да кажем, че хората не трябва да се притесняват да споделят своите проблеми и когато бъдат подигравани от някой или заплашвани, да знаят към кого да се обърнат и че някой ще им помогне, не са сами в това нещо. В училище най-често е психическият тормоз, но и физическият не е изключен."

Снимка: Радио Видин

Идеята за интерактивната игра е на Цветина Семкова от 9-и клас. 

"Подтикна ме това, че знам, че има такива хора, може да не ги познавам директно, но знам, че има. Искам да им помогна. Искам да им кажа, че те не са сами, че не трябва да се крият."

Снимка: Радио Видин
Играта бе съпътствана от презентация на училищния психолог Юлия Найденова. Тя припомни на учениците основните видове тормоз - физически, психически и кибер, и техните особености. 

"Ние работим изключително по превенция, но все още има случаи на вербален тормоз, също така и на сравнително новия кибертормоз, случва се понякога. Това са най-честите форми. За щастие в нашето училище нямаме физически тормоз. Но тази дата е повод да отбележим и да мислим кои са най-подходящите начини да се справим с тормоза и да заявим позицията си, че сме против него. Винаги апелирам да не се срамуват и да споделят на някой, на когото имат довери. Това може да е приятел, но винаги трябва да разчитат и на възрастен. Дали на мен като психолог, дали на родител, те знаят, могат да разчитат на ръководството на училището, винаги могат да се обърнта към нас." 

Учителят Христина Божидарова призова учениците да търсят подкрепа в случай, че се сблъскат с училищен тормоз. 

"Трбва да знаете, че не сте сами и не трябва да се справяте сами с това, защото все пак колкото и да си мислите, че сте големи, не сте и всъщност имате нужда от някой, който да ви подкрепи."

Снимка: Радио Видин
Събитието бе организирано от училищния парламент. Председателят Ивана Иванова и заместник-председателят Цветомира Иванова, разясниха идеята си за него.

"Направихме го, за да призовем да сме добри, за да популяризираме този ден и да помагаме на хората, които имат нужда или са жертва на такъв тормоз. Със сигурност има такива, ако са останали скрити, надяваме се сега да ги окуражим да се покажат, защото това не е нищо срамно и всъщност трябва да им помогнем."

Участниците в играта поучиха грамоти, а отборът победител ще бъде обявен и ще получи награда на 29 февруари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10