Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предвижда се Бонония и Рациария да бъдат включени в листата ЮНЕСКО

Снимка: Радио Видин

Над 30 обекта от територията на България, сред които са останките на античните римски градове Бонония и Рациария, са включени в индикативната листа на ЮНЕСКО като част от източния сектор на границите на Римската империя - Дунавски лимес. 

В момента се работи по досието за вписването на част от обектите, които са подбрани да влязат в съкратен списък. В него попадат и обекти, разположени на територията на област Видин. Това каза за радио Видин д-р Алета Гуаделли, старши експерт в Националния институт за недвижимо културно наследство:

"32 обекта от територията на България вече са включени в индикативната листа на ЮНЕСКО като част от източния сектор на граници на Римската империя "Дунавски лимес". Този източен сектор с днешна дата включва България, Румъния, Хърватия и Сърбия. България е водещата в кандидатурата за източния сектор. Разбира се, ние няма да можем да впишем в листата на световно наследство всичките 32 обекта. Направили сме един предварителен подбор на обектите, които ще бъдат включени, и работим по изготвяне на досие за вписването. Бонония и Рациария са предвидени за включване в листата на световното наследство."

Административно процесът отнема време, посочи д-р Гуаделли:

"Но се надяваме, ако ни позволят силите, тъй като все пак обектите са доста, в различни части на България и, както казах, ние сме просто една от страните от източния сектор, но имаме амбицията в рамките на две години, ако е възможно, на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, да сме подали искането за вписване. Тази година предстои 46-ата сесия, тоест визирам 2025 година".

В района на Видин има още един обект, включен в индикативната листа на ЮНЕСКО, и това е пещера Магурата, напомни д-р Гуадалли. Тя изрази мнение, че още една пещера в региона има всички качества да бъде вписана на първо време в индикативната листа и това е пещера Козарника до Гара Орешец. Д-р Гуаделли обясни и каква е процедурата: 

"Първоначално, по инициатива на музея в Белоградчик или на музея във Видин, възможно е това също да са и общините, тъй като пещера Козарника е към Община Димово, трябва да бъде направена комисия за определяне на териториален обхват и на предписания за опазване. Тази комисия просто е задължителна стъпка, за да се извърви пътят нататък, който не е сигурно, че ще е успешен, но имайки предвид, че това е най-голямата с днешна дата палеолитна секвенция на Балканите и в Европа, реално има съвсем обективна възможност да се стигне до вписване. Впоследствие може да бъде пристъпено към изготвяне на документацията за първоначално запитване към ЮНЕСКО за включване в индикативната листа. Но в обозримо бъдеще това е напълно осъществимо. Както и, при наличие на капацитет и на ресурс, подготвяне на кандидатурата за преминаване на пещера Магурата от списъка на индикативната листа в списъка на световното наследство."

По настояще в България има десет обекта на световното наследство на ЮНЕСКО, седем от които са паметници на културата, а три са природни обекти. Това са Боянската църква, Мадарският конник, Казанлъшката тракийска гробница, Тракийската гробница в Свещари, Ивановските скални църкви, Рилският манастир, Античният град Несебър, Природен резерват Сребърна, Национален парк "Пирин” и Вековните букови гори на Национален парк "Централен Балкан".

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18