Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да простим на всеки

Неделята, в която се намираме днес се нарича Неделя Сиропустна. Неделя, в която за последно консумираме млечни хранителни продукти, както и става взаимно всеопрощение между християните.

"Защото ако простите на човеците съгрешенията им и вам ще прости Небесният ви Отец. Ако ли не простите на човеците съгрешенията им и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви." (Мат. 6:14-15)

Сиропустна неделя е последната подготвителна неделя за Великия пост. Според църковния Устав разрешават се млечни храни и риба. Смисълът на древния обичай, засвидетелстван още в V век е да се отучим постепенно от вкусните ястия и без съжаление да преминем към великопостно въздържание. Според преданието, обичаят станал закон след обета, даден от византийския император Ираклий /610-641/. Той воювал с персийския цар Хозрой - завоевател на Светата земя. Императорът дал обещание на Господа, че ако го победи, ще се откаже от месото още в седмицата преди поста. Затова последната неделя преди поста се нарича сиропустна, т.е. в този ден се прекратява вкусването на млечни продукти. През тази неделя Църквата напомня в молитвите и песнопенията за грехопадението на прародителите ни, поради недоверието към думите на Спасителя и невъздържанието им. Гордостта и своеволието водят до разрушаването на първоначалната хармония,изгнанието от рая. Ние сме изгнаници и земният ни живот е търсене на онова блажено състояние....

В този ден по установен от древност обичай искаме прошка за взаимните обиди и прегрешения. Това е необходимо, за да живеем с Господа на земята и да се преселим във вечния живот. Ние желаем вечно спасение, но то е възможно само ако в сърцето ни няма обида, осъждане и неприязън, а има мир, драгоценното свещено благо, което ни дарява Сам Иисус Христос. Трябва да простим на всеки и да поискаме прошка от тези, които волно или неволно сме обидили. Иначе напразни биха били трудовете ни през настъпващия пост.Сам Господ Иисус Христос, като дава образеца на молитвата, ни призовава: "Защото ако простите на човеците съгрешенията им и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви" /Мат.6:14-15/.

Св. Йоан Златоуст по повод на тези дума в една от беседите си пише следното: "С това Иисус Христос е искал да покаже, че от всичко най-много ненавижда и се отвращава в човека от злопаметността и одобрява най - много противоположната добродетел. Той поощрява последователите си към изпълнение на тази заповед с думите за предстоящата награда и вечни мъки. Той напомня за Своя Отец и за Себе Си, за да посрами онзи, който иска да бъде син на такъв Отец, а пък е звероподобен по нрав и има плътско мъдруване. Ние трябва да бъдем чада Божии не само по благодат, но и според делата ни. Нищо не ни уподобява така на Бога, както великодушното опрощаване на нанесените ни обиди и огорчения, защото и слънцето свети на зли и добри".


Началото е днешното ни покаяние, откритостта ни, готовността ни да бъдем „свои“, а не чужди едни на други, да се обичаме, дори с цената на страдания, болка и кръст; краят – това е радостта от посрещането на Пасхата Господня, посрещането на Възкресението, встъпването в Божието Царство, във вечността и в тържеството на победата! Амин.

В рубриката "Съвременна Библия" – в тази наша среща ще задам важен въпрос: "Това ли е всичко, което трябва да направиш с живота си?" Днес е благоприятно време да спреш за малко, да видиш какво правиш с живота си и после да си зададеш точно този въпрос. ,,Това ли е всичко, което трябва да направя с живота си?“ Един ден, изправени пред Бога, може би ще чуем същия въпрос, но построен в друго граматическо време: "Това ли бе всичко, което трябваше да направиш с живота си?"  

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната..

публикувано на 30.04.24 в 16:37

Ученичка от Монтана спечели Национално състезание по предприемачество

"Носии на бъдещето" е името на най-добрата бизнес идея в Националното състезание по предприемачество, провело се в  Свищов, която спечели първо място. Създател на идеята е дванадесетокласничката  Катерина Домб и от Финансово-стопанската професионална гимназия "Васил Левски"  в Монтана и нейните съотборници от ПГ по икономика в Русе, Хасково и..

публикувано на 30.04.24 в 15:20