Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куче и бебе под един покрив - удачно ли е съжителството

4
Снимка: Личен архив


Преди появата на бебето, домашният любимец трябва да бъде подготвен за новата ситуация в дома. Това каза в рубриката "97 лапи и една опашка" Мила Петкова - сертифициран треньор на кучета, стопанин на 9-годишен американски стафордширски териер, а от два месеца и майка на момченце. Мила е родом от Монтана, учила е в Италия, в момента живее в София. За слушателите на Радио Видин тя сподели своя личен опит от съжителството с бебе и куче под един покрив:

Снимка: Личен архив
"Първоначално, като всеки нов родител, в мен се породи леко притеснение как да запозная двамата, нормално е да го има този въпрос, особено когато имаме силна връзка с нашия домашен любимец. Локи беше много любопитен, искаше да се доближи. Ревност не е имало, не допуснах да се породи, защото преди появата на бебето се опитах да го подготвя за това събитие. Обърнах се към професионалист в Италия -  човекът, който ме научи на много неща, той ми даде доста добри съвети. Също така знаем колко обзети сме от това събитие, при появата на бебе ни остава малко време за кучето, затова е хубаво самото внимание да бъде ограничено, за да привикне кучето към новата ситуация, която го очаква. Поне 2-3 седмици  преди раждането да намалим прекомерното даване на внимание, за да не се случи изведнъж тази липса, да бъде постепенна. Локи бързо се научи, че не ни е приятно да ходи при бебето без наше разрешение. Търси контакти, маха с опашка, иска да го близне по крачето - нормални неща. Важно е да се следи тялото на кучето, знаците, които дава, и позицията, която заема, и винаги да внимаваме и да не оставяме кучето и бебето сами, не може да имаме доверие на кучето на 100%."

За мирното съжителство в дома е необходимо да има ясни граници, които не бива да се прекрачват, за да не възникват конфликтни ситуации, съветва треньорът. 

Снимка:Личен архив
"Важно е да се опитаме да не създаваме конфликт в часовете за хранене и разходка. Те не трябва да се засичат. Новороденото трябва да бъде представено в семейството като част от една вече добре изградена рутина с кучето. Да му позволим да го подуши, разбира се, в по-събрана форма, не като скача върху нас, а казвайки му да седне. Колко близо да бъде контактът, най-добре ще прецени самият стопанин. Само вие знаете как реагира кучето ви на непознати. Ако сте притеснени и ви е страх, по-добре не се захващайте с близкото запознанство от вратата, защото може да изнерви вас, бебето и кучето. Често бебенцата плачат, лазят и падат. Може да подготвим кучето предварително, използвайки кукла и пресъздавайки ситуации от ежедневието, което ни очаква. Ако то се държи добре и остане спокойно, когато бебето плаче, да го наградим. Така е възможно дори то да идва при нас и да ни сигнализира, че бебчо недоволства, когато ние самите не го чуваме. Хубаво е да не се караме на кучето пред детето, за да не се научи на лоша комуникация с нашия четириног приятел, тъй като често децата ни копират."

Когато кучето е добре обгрижено - ваксинирано, обезпаразитено и с редовни прегледи при ветеринар, няма от какво да се притесняваме, обясни още треньорът. 

Преди 6 години Мила Петкова завършва курс за треньори на кучета, а Локи посещава център за обучение, където се отличава с уменията си за послушание на обществено място. Изискване за това вече има в някои държави. Редно е да бъде въведено и у нас, за да се предотвратят неприятните инциденти, смята треньорката. 
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рев на мотори ще огласи отново Видин

В момента тече подготовката на Националния мотосъбор 2025 във Видин. Събитието е тридневно, традиционно за мотосредите и тази година се организира за 18-и пореден път. Той ще се проведе на панаирния комплекс от 15-и до 17 август, до крепостта "Баба Вида". Програмата ще започне в петък с посрещане на гостите, а за вечерта са планирани два..

публикувано на 13.08.25 в 16:00

Трудови посредници се срещнаха с търсещи работа в кв. "Нов път" във Видин

Клуб за активиране във видинския квартал "Нов път" помага на търсещи работа. Открит е през септември миналата година по програма "Развитие на човешките ресурси" и досега над 200  души са се възползвали от услугите. На среща с жители на квартала служители на Бюрото по труда във Видин представиха възможностите, които предлага...

публикувано на 13.08.25 в 15:34

Атрактивна аранжировка пренася читателите на видинската библиотека на морския бряг

Тематичен морски кът впечатлява читателите на видинската библиотека. Още преди да са изкачили стълбите докрай, посетителите на културната институция попадат в типична плажна обстановка - пясък, надуваеми играчки, чадър, шезлонг. Идеята допада и на малките, и на по-големите читатели. Някои са толкова впечатлени, че дори си правят снимки на морския..

публикувано на 13.08.25 в 15:00
Свет Радославов

Златният цигулар Свет Радославов: Белоградчишките скали са вълшебно място

Световноизвестният цигулар Свет Радославов става част от фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. С виртуозните си изпълнения музикантът е завладял световните сцени от Лос Анджелис до Берлин. Роден в България, той живее и твори в САЩ. Прочут е с емоционалния си стил и техника.  Свет Радославов ще представи своето шоу на 15 август на..

публикувано на 13.08.25 в 14:00

Имунизират безплатно срещу човешкия папилома вирус

Не само момичета, но и момчета вече могат да се имунизират безплатно срещу човешкия папилома вирус. Това обясни в "Направление здраве" д-р Марияна Чавдарова, старши експерт в дирекция "Надзор на заразните заболявания" на Регионалната здравна инспекция във Видин.  "С решение на Министерския съвет на 9 април е приета Национална програма за..

публикувано на 12.08.25 в 16:31

Момиче от Козлодуй е световен шампион за деца по ментална аритметика

9-годишната Никол Йовчева, възпитаничка на школа по ментална аритметика "SmartyKids", от град Козлодуй завоюва поредната за нея титла "Champion" на провелата се Международната олимпиада по ментална аритметика "HORUS 10". Събитието се проведе миналия месец в град Шарм Ел Шейх, Египет. В олимпиадата взеха участие деца от над 18 държави, сред..

публикувано на 12.08.25 в 16:00

Нова система съхранява книгите във видинската библиотека

Новата подвижна стелажна система за съхранение пести много място и достъпът до книгите е много по-лесен, разказва още Десислава Иванова : "Това за нас е много важно, защото при този обем от книги няма как и е много трудно да бъдат съхранявани. Тук има може би над 50 000 книги от общия обем на библиотеката, който е 300 000 библиотечни..

публикувано на 12.08.25 в 15:00