Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Център "Книгини" - мястото за култура и изкуство във Враца

Снимка: Радио ВИДИН

На гости сме на Център "Книгини" във Враца, където ни отвежда желанието да се докоснем до книгите, изкуството и културата. Центътът е втори дом за няколко жени, които имат за цел да развиват в различни отношения младите хора, да ги интегрират в обществото, да дават нов живот на старите книги и по този начин да подпомагат развитието на Северозападния регион. Мими, Лети, Зори и Криси, плюс още 4 творящи жени - това са дамите, двигатели на сдружението и центъра, на прага, на който ни посрещна Първолета Николова.
Книги за вътрешен дизайн - това е едно от креативните предложения на центъра за нов живот на старите четива. В "Книгини" книгите служат както за четене, така и за полици, на които да се постави изискана декорация или картина. 

"Мисията, която имаме и с която възнамеряваме да ангажираме все повече общността около нас, е именно това - да показваме на хората, че вместо да изхвърлят книгите в кофата за боклук, книги, които смятат, че по една или друга причина не им вършат работа, как могат да ги приложат в интериорния дизайн, как могат да ги рециклират, как могат да си направят едни красиви мебели от тях и наистина да им вдъхнат живот. Това е една от сериозните ни мисии, с които се гордеем и които надграждаме в годините...За нас няма мъртви книги, но за съжаление има такива, които намираме до контейнерите, такива, които са мухлясали и нищо не става от тях и затова вместо да стигат до там, можем малко по-рано, преди това да стане, да им вдъхнем живот", каза Първолета Николова.

Не е тайна, че много хора изхвърлят непотребните си вещи в кофата за боклук и сред тях често могат да се видят стари книги от още по-стари и отдавна забравени библиотеки. Доказателства за такива действия, по думите на Лети, престъпни, се намират и в социалните мрежи.

"Винаги много присърце приемаме, когато до нас достигат такива публикации и ние сме тагнати, за да може хората да ги изпратят до нас, като популярност, защото все още нашата цел - всеки да знае за нас в страната, не сме стигнали до нея, но да, факт е, случва се и когато хората намират такива книги, се свързват с нас и ги изпращат и ги даряват...Даряват ни изключително ценни книги. Част от тях ние събираме, за да може да направим в бъдеще един много хубав музей на книгата, който сме замислили. Част от тях продаваме, за да може всичко това, което виждате, да се самоиздържа, тъй като това не е по проект - всичко ние го правим с лични средства."

Всички идеи и дейности момичетата от "Книгини" осъществяват с много ентусиазъм и любов. Но доста рядко хората ги наричат ентуасиасти. Къде на шега, къде не, се обръщат към тях по един малко по-различен начин.

"Много често ни наричат луди, но пък ние се гордеем с това, защото смятаме, че не може само да живуркаме, не може само да изискваме. Ние трябва да даваме - не само пример, но и възможности. Може би това ни държи в годините да продължаваме и да се зареждаме въпреки трудностите, които срещаме, защото знаем, че има смисъл, има кауза, има хора, които го виждат..."

За развитието на сдружението и центъра във Враца говорим и с Мария Дончева. По думите ѝ тенденцията в търсенето и даряването на книги е положителна, а кръгът от дарители и купуващи се разраства все повече и повече. 

"Има една жена, която си купува книги от нас, но и ни дарява за да ни подкрепя в дейността. Тези примери стават все повече и повече и всъщност жената не е от нашия край, тя е от Южна България. Има такива примери от Североизточна България, да, има и от Северозападна България, но кръгът от подкрепящи и разбиращи ни все повече се разгръща. Имаше определен период от време, в който наистина повече бяха въпросите, отколкото отговорите... При нас плановете са изключително динамични, но един от бъдещите ни планове е тук, в град Враца, Център "Книгини" да бъде открит, надяваме се, още март месец."

Център "Книгини" във Враца разполага с различни помещения, в които може да се намерят както книги и ръчно изработени изделия, така и отдих и спокойствие. Неотдавна там е обособено и място за фотосесии, където вече много от жителите на Враца избраха да запечатат своите мигове. Много скоро предстои да стартира и обучение за деца и родители как да управляват финансите си. Идеята му е да помага и на деца в неравностойно положение, предвидени са посещения и гост-лектори. Накрая, но не на последно място, всички, които са уморени от четенето на книги, могат да посетят стаята за виртуална реалност.

"Идеята е младежите да идват тук, при нас, защото освен че има филми, които са с различна насоченост - сферата на културата, изкуството, културно-историческото наследство, а всъщност могат да се забавляват и с игри във виртуалната реалност", обясни Първолета Николова.

"Ние не отричаме новите технологии - напротив, смятаме, че те са част от нашия живот, както настоящето, така и бъдещето. Така че единственото, което трябва да се направи, е да се намери баланс. Мисля, че постигаме този баланс - имаме книги, имаме и нови технологии", каза Мария Дончева.

Съвсем скоро се очаква център "Книгини" във Враца официално да отвори врати, стопанисван от неговите малко, но големи момичета. Ще очакваме и музеят на книгата, когато му дойде времето. А то ще дойде. Така, както идва музата при писателя - бързо, ударно и величествено. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36