Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

14
Снимка: радио Видин

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро. Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин. 

В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали кметството, АПК, ученическият пансион, Напоителни системи, читалището, училището. Тук са живели будни и трудолюбиви хора, с желание за образование. Не случайно към църквата „Свети пророк Илия“ се изгражда килийно училище през 1837 г. 

Храмовият празник е на 20 юли. Отбелязва се с курбан, а на 2 август е съборът на селото. 

Днес жителите на Рабиша са над 200. Има и млади хора, но няма къде да се работи. Има и безработни, които са се записали на трудовата борса.Работят два хранителни магазина. Кметството отдавна се е преместило в по-удобна и лесна за поддръжка къща на главната улица. 

Посрещат ни жени, които метат улицата от старата шума и клони. Те работят по програма към Бюрото по труда и отработват по 40 часа месечно. В момента те са 11 души. Вече част от старите натрупани боклуци са изчистени и се извозват с фадрома. 

В село Рабиша очакват бюджет, с който да успеят да почистят и облагородят селото. До сега бюджет не е отпускан на селата и на кметските наместничества. 

В Рабиша има работеща фурна, която четири дни в седмицата изкарва топъл хляб. 

Диляна Костова е кмет вече трети мандат. Тя е родена в София, но родителите ѝ са от село Рабиша. Днес тя се е върнала при корените си, обича Рабиша и се опитва да бъде в полза на хората в селото:



"Някои работят на Винзавода, в дърводобива, към училището, на хотела - това е, няма къде да се работи. Все още нямаме програми. Обещаха ни от Общината, че ще има в скоро време. Започнахме да почистваме и да облагородяваме Рабиша. Ще имаме бюджет, гласувано е и ще се опитам да усвоим максимално средствата. Ще озеленим, ще си купим резачка, храсторез и да се случват хубави неща за Рабиша... Някога тук имахме и пансион. Добър е персоналът в училището. Имаме фелдшер, който идва три пъти седмично... Пощата я преместихме тук, защото е по-удобно и комфортно. Гробищният парк частично е почистван, сега, на следващ етап, ще се почисти. Проблемът е, че до сега не е имало програми..."

За да стигнеш до пещера Магурата, минаваш през село Рабиша. Пътят е лош и не е приятен за туристите.

"Пътищата ни не са добри. Аз мисля, че като регион, в който имаме пещера и идват туристи, трябва да имаме по-добри пътища. Има нужда от ремонт и пътят от Димово до Рабиша, от Белоградчик до Рабиша, те са пътища на АПИ (Агенция "Пътна инфраструктура" - бел. ред.). Доста туристи идват, отсядат на Белоградчик и в хотела, няма къщи за гости. Тук имаме туристически обекти, имаме прекрасно езеро, може да се направи екопътека. Езерото се използва за риболов, за плаж... Доста години езерото е използвано за напояване, царевица се поливаше."

Селото се гордее с две вековни дървета, два дъба, които са в местността Над врелото. Възрастта им е  300 години.


Водата, която ползват хората, е от собствен извор - "Врелото". Има помпена станция и се дава вода и на други села. Въпреки че водата тук е гравитачна, цената е повишена.

"Варовита ни е водата, но винаги сме имали вода. ВиК - Димово я поддържат, почистват се резервоарите на помпената станция... Тази година имахме инцидент с тока, когато валя мокрият сняг. Около 10 часа бяхме без ток. Прави се профилактика лятото... Аптека нямаме... Личните лекари са в Димово, в Белоградчик, когато се налага, се вика линейка... Притеснява ме това, че повечето млади хора са без работа. Сега ще имаме бюджет и ще можем да си облагородим централната част, градинката, да има цветя, да е боядисано. Смятам, че ще се случат нещата..."



В село Рабиша се работи успешно по различни социални програми с грижа за социално слабите и болни хора. Образованието също е важно за общината, защото тук се намира едно от малкото останали училища в региона. То се води защитено и в него учат 29 деца. В селото има и здравен медиатор.

Най-необходимото за село Рабиша е да има работа за младите хора и средства за почистване на населеното място, убедени са местните хора:
"Чистим улиците, отработваме по 15 дни, трябва да оправим всичко. Имаме училище и детска градина, смесени магазини... Мъка голяма - няма работа. В селото има доста млади хора. Проблемът е, че няма работа... Напазарувал съм си от магазина, да има храна за котките... Трудно се живее, не се живее по селата, това е... Нищо не може да се направи тука... Имаше напоителна система, 20-30 души я поддържаха. Сега нищо не се напоява. Тия села загиват... Идва един фелдшер от Белоградчик, но е добре да има доктор постоянно... Живее се спокойно, нямаме транспорт, това ни е проблем, сега плащаме за такси..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12