Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валентин Симеонов: Трябва да се научим да ценим и пестим водата

Снимка: Радио Видин

Водата е основен ресурс, който е необходим за нас като живи същества и за много сектори от икономиката. Индустрията и селското стопанство в България потребяват около 80% от водата. България не е богата на водни ресурси, но засега има достатъчно водни ресурси, ако се използват разумно. 75% от водните ресурси се дължат на река Дунав, каза д-р Валентин Симеонов. От 1995 година работи във Федералния институт за технологии в Лозана, Швейцария- по разработване и използване на оптични методи за измерване на замърсяването на въздуха и изследване на химични и физични процеси в атмосферата, включително свързани с климатичните промени. Част от авторския екип на Климатека.

"Както знаете, река Дунав е доста замърсена. Практически ние разчитаме за питейна вода на останалите 25%. Река Дунав е особено важна за ядрената централа, за охлаждането. Но, както Вие може би по- добре знаете от мен, миналата година нивото на Дунав падна много. Във Франция имаше няколко спрени ядрени централи точно поради ниско ниво на водата", обясни д-р Валентин Симеонов. 

Причината са промените в климата, които се изразяват в топли зими, които не позволяват задържането на снега продължително време. Климатичните промени водят и до промени в честотата на валежите, колко често вали и какво количество. Затова и наблюдаваме двете крайности- обилен дъжд, който земята не може да поеме и суши, които се дължат също на тези промени, които се изразяват най- общо с промяна в температурата на земята и най- вече на атмосферата. Екстремните явления трудно се прогнозират, защото зависят от много фактори, уточни д-р Валентин Симеонов. 

"Тази година ще е по- гореща от миналата и ще ни очакват повече екстремни явления. Най- опасното за нас са пожарите в горите, защото, ако няма гори няма вода в България. Основните валежи са в планинските райони. Ние имаме къси реки и нямаме реки, вливащи се, почти нямаме реки, ако изключим Дунав, които се вливат, преминават покрай или през България..."

България е една от страните с най- много загуби във водопреносната мрежа. Официално са над 60% и трябва да се научим да ценим и пестим водата, допълни д-р Валентин Симеонов. Въпреки че консумацията на вода в България не е особено висока, тя се води около 100 литра на човек на ден, за разлика от повечето западноевропейски страни, където е 150-160 литра.

Климатичните промени са вече видими. За нас, най- притеснителни са летните сезони, когато имаме горещи вълни. Проблемът е, че тези горещи вълни нарастват както по продължителност, така и периодите, в които се наблюдават. 

Цялото интервю с д-р Валентин Симеонов може да чуете в звуковия файл. Разговорът е по повод Световния ден на водата, който отбелязваме всяка година на 22 март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46