Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 20 години от членството на България в НАТО

Снимка: Министерство на отбраната


20 години от присъединяването на България в НАТО се навършват днес. Членството на България в Организацията на Северноатлантическия договор е резултат от 15-годишни усилия. За официално присъединяване към НАТО се счита датата 29 март 2004 г., когато лидерите на България и още шест източноевропейски държави са приветствани на церемония в Белия дом във Вашингтон. Членството ни във вонеения съюз ни прави силни и гарантира сигурността на нашата страна, коментира за Радио ВИДИН началникът на Военно окръжие - Видин майор Цветомир Цветанов:

"... Днешната ни свобода и мир не трябва да се приемат за даденост. НАТО е семейство на споделени ценности, демократичните ценности са това, което ни свърза и ни прави един съюз. НАТО е съюз, гарантиращ сигурността на 32 държави членки, само заедно можем да се справим с кризите и предизвикателствата пред сигурността. Всички решения се вземат с консенсус, ето защо България е НАТО и всички решения на НАТО са решения на България. Днес е особено важно да отделим повече средства за сигурността на България. Като повишаването на подготовката на българската армия чрез участието на нашите военнослужещи в изпълнение на задачи в съвместни мисии и операции, което гарантира суверенитета на България и съюзниците ни в НАТО." 

Кръглата годишнина от членството ни ще бъде отбелязана с различни прояви в страната. Видин също ще се включи, като от 19:00 ч. до 20:00 ч. Стамбол капия ще бъде осветена в бяло, зелено и червено за флага на България и в тъмносин цвят за флага на НАТО. Според учителя по история и офицер от запаса Любен Добрев повод за радост и празненства във връзка с тази годишнина няма:

"... От един-два дена слушам празници всенародни, веселия, не знам там курбани ще се леят. Ами аз не виждам лично на какво точно трябва да се радваме. Ще кажа защо. Първо аз съм човек, който смята, че едно от най-кошмарните и лоши неща в света това са войните. Всяка една военна организация означава война. В този контекст, а ние с кого ще се бием та създаваме военни организации, но това е друг въпрос. Присъединяването към НАТО е решение на една малка група политици... Това не е решение, което е взето на референдум и не говоря тук и не поставям въпроса, а ние имали ли сме избор да не бъдем там или не сме имали избор. Но чак пък да го превръщаме във всенародни празненства и тържества не ми лежи на сърцето, така да се каже..."

Някои от хората, с които разговаряхме смятат членството ни в НАТО за положително, защото зад нас стоят партньори, които биха ни защитили при военен конфликт. Други коментират, че е излишно присъствието ни в организацията, защото няма от кой да ни защитават. 

"По принцип би трябвало да е положително, защото ние все пак каква отбрана имаме, би трябвало да разчитаме на НАТО... Аз не смятам, че е положително, защото сега ни карат ние да си... за колко време им дадохме парите на американците, няма ги бронетранспортьорите, няма нищо, а казват, че сме на 1000 км от съюза. Ако ни нападнат какво правим? По-добре от нашата армия си няма... Аз мисля, че има положителни черти от членството ни, това, че България не е въвличана във военен конфликт. Положително е, че и ако стане нещо пак може да разчиташ като си в НАТО на някаква защита... Добре е, че сме в НАТО, няма нищо лошо. Но не, че сме защитени от някой, то да няма войни, де. Просто си е малко формално, все пак, защото си плащаме там членски внос, а това е напразно. Ние трябва самата армия ние да си я модернизираме..."

Да отбележим и нещо любопитно. Дни след официалното ни приемана в Алианса в село Превала, община Чипровци откриват паметник на НАТО. Той е изработен от каменоделеца Серго Дереджиян.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на едно място..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18