Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Мизия искат решение на проблема с транзитния трафик

Снимка: Радио ВИДИН

Община Мизия търси решение на проблема с тежкотоварния трафик, преминаващ през града. Три републикански шосета пресичат населеното място, като основният път води към ферибот Оряхово. Транзитният трафик причинява проблеми на пътната настилка в града, създават се и възможности за инциденти, обясни за Радио ВИДИН заместник-кметът на община Мизия Стефан Каменовски:

"... Основният път това е II-15, той свързва ферибот Оряхово, той пресича територията на Мизия буквално през средата и натовареният трафик в продължение на много години създава проблеми основно с пътната настилка в града. От друга страна се получават едни конфликтни ситуации... Тъй като всичките улици, които се пресичат с него един вид са конфликтна точка и възможност за случване на ПТП-та. Другият път, II-11, който също минава през Мизия, той минава основно да го кажа за нашия район за Лом, Козлодуй, Мизия, Оряхово, Вадин и натам. Третият път минава през Софрониево, III-15 03, който свързва Крушовица, Софрониево, Козлодуй. На II-11 за миналата година има два инцидента на едно кръстовище, което според нас не е добре сигнализирано, поставили сме многократно въпроса..."

За намиране на решение на проблемите са проведени срещи с министъра на регионалното развитие и ръководството на пътната агенция, коментира Стефан Каменовски:

"... Там аз поставих тези проблеми за обсъждане, на срещата беше и председателят на Управителния съвет на АПИ и директно министърът искаше да се предприемат спешни мерки и да се направи контролна втора среща, на която да се отчете какво е извършено... По този повод беше проведена среща, на която Община Мизия беше домакин... През това време на II-15 бяха тампонирани дупките по основното трасе, което преминава през Мизия... На срещата беше разяснено, че предстои основен ремонт на пътя Враца - Оряхово, това е II-15, който е в процес на проектиране и се очаква до края на годината да започне самият ремонт на отсечката..."

Общинското ръководство има инвестиционни намерения да изгради индустриална зона на територията на бившия комбинат за целулоза и хартия. В тази връзка, а и за да се изкара транзитният трафик от града заместник-кметът Стефан Каменовски допълни, че се търси възможност за създаване на обходен път на Мизия:

"... Във връзка с предстоящото изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" и нашата близост до АЕЦ "Козлодуй" ни дава надеждата, че ще можем да реализираме такъв проект. Затова искаме да бъде подобрено състоянието на II-11 път и да бъде изградено тази връзка с този ведомствен път, който е бил към КЦК Мизия. Това нещо го свързваме и с другия въпрос, който поставихме изграждане на обходен път на града... Това са някъде около 6, 7 км, този участък... Работим допълнително за това наше предложение, подготвяме допълнителни материали и ще отидем с това предложение. Имаме обещанието от г-н Ясен Йорданов от АПИ за пълно съдействие..." 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Безплатни прегледи за рак на гърдата организират в Ново село и Бойница

Ново село и Бойници стават част от кампанията на Центъра за защита правата в здравеопазването за профилактични прегледи, насочени към ранното откриване на рак на гърдата. Инициативата е насочена към жените над 40-годишна възраст от малките населени места в страната, каза председателят на неправителствената организация д-р Стойчо Кацаров:..

публикувано на 08.09.25 в 17:30

Децата и еврото: Как подрастващите ще свикнат с новата валута

Предстоящата парична промяна поставя въпроси не само пред икономиката и бизнеса, но и пред една друга голяма обществена група – тази на подрастващите. Как те ще се адаптират към новата валута, каква роля ще имат родителите и защо не и училището? Как ще се превалутират джобните пари и доколко важни ще бъдат семейните уроци по финансова грамотност и..

публикувано на 08.09.25 в 17:00

Спомняме си за художника Никодим Ненов

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за художника Никодим Ненов - роден на 3 юни 1940 година в Габаре, Община Бяла Слатина. Само преди дни в ХГ "Иван Фунев" във Враца бе открита изложба-плакат по повод 85 години от рождението на художника, с творби собственост на семейството. Никодим Ненов завършва Висшия институт за..

публикувано на 08.09.25 в 16:15

Отбелязваме Международния ден на грамотността

Въпреки технологичния напредък, милиони хора по света - включително деца, не могат да четат или пишат. Затова днес не само празнуваме онези, които имат този ключ към знанието, но и си задаваме важни въпроси: Колко е ценно да си грамотен? Какво е грамотността днес - просто буквите, или умението да разбираш, мислиш критично и комуникираш отговорно?..

публикувано на 08.09.25 в 15:30

Над 400 пожара във Видинско през пожароопасния сезон – повечето без материални щети

Пожароопасният сезон приключва. Тази интензивност на повикванията, каквато е имало в началото на лятото, значително е намаляла. Това съобщи главен ин спектор Георги Георгиев- Началник на сектор "Превантивна и контролна дейност" в РДПБЗН-Видин . За периода на пожароопасния сезон, от 1 юни до началото на септември /2 септември/, 411 са пожарите...

публикувано на 08.09.25 в 11:00

"Неделник" от 07 септември 2025 година

От днес Враца се превърна в център на гръцката култура с второто издание на проявата "Калимера, Враца" . Днес и в понеделник на жителите и гостите на града ще им е празнично с музиката, танците и вкусовете на южната ни съседка. Завърши ремонтът на православния храм "Свети Николай архиепископ Мирликийски Чудотворец" в село Сливовик..

публикувано на 07.09.25 в 13:51

Духовното лозе, което ни е дадено да работим, за да ражда добри плодове

Намираме се в Тринайсета неделя след Петдесетница , в която си припомняме разказа на Господ Иисус Христос за добрите и лошите стопани на Неговото стадо. "Притчата е неголяма назидателна история с дълбок смисъл. Христос често, обръщайки се към хората, говорел с притчи. Чрез прости образи и разбираеми за околните примери Той разкривал..

публикувано на 07.09.25 в 08:00