Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кула привличат туристи с фестивали и исторически забележителности

Снимка: Наско Цанов

Поредица от културни събития организират през лятото в Кула, а така от общината се надяват да привлекат и повече туристи. Градът има също исторически и природни забележителности, които да покаже. 

Кула е една от малките общини в България по брой население тя е на 5-о място в област Видин от общо 11. Едновременно с това е пресечна точка на пътя между Западна Европа и Средния Изток, на 33 км от Видин и на 13 км от границата със Сърбия. Ако случайно си мислите, какво има толкова специално в Кула, ето няколко причини да посетите общината:

Културният живот и фестивалите

През лятото Кула предлага широк спектър от културни събития. Август ще се проведе 107-ото издание на Кулския панаир. В програмата е включена компилация от събития. По време на панаира ще се проведе фестивалът на изкуствата "КастрАртис", който се организира за трета поредна година. Общината е подготвила и събития за най-малките, игри и забавления. Вечерите на традиционния панаир ще бъдат огласени от популярни изпълнители и диджеи.

На 22 юли и 24 август от сдружение „Северозапазване" организират "Лятно кино под звездите" с най-доброто от българско и световно късометражно кино край крепостта "Кастра Мартис". 

Историята

Късноантичната крепост "Кастра Мартис" се намира в центъра на Кула. Тя е и символ на града, една от малкото запазени крепости в България. Обявена е за архитектурно-строителен паметник. Възникването ѝ е свързано с историята на българските земи през римската и ранновизантийската епоха (I- VI век). Останките от крепостта са разположени в историческия парк "Кастра Мартис". Недалеч от тях се намира и музейната сбирка с откритията, направени при проучванията на крепостта, а това лято започват и нови археологически разкопки.

Посещение на етнографската къща в град Кула отворила врати на 22 април 2016 година. В нея са изложени предмети от бита на Кула и околните села. Имотът, в който се помещава сбирката е принадлежал на някогашния кмет на Кула Кирчо Йончов. Събирането на експозицията започва през 2010 година по инициатива на местния филолог, етнограф и общественик Емил Дичев. В момента сбирката съдържа около 1000 експоната с етнографска стойност.

Плажът

На 15-и юни ще бъде открит плажният сезон край басейна в Кула. Комплексът разполага с детска площадка, фитнес, питейно заведение и тенис корт. Басейнът разполага и с плитка детска зона, изцяло съобразена с нуждите на децата. Спасител ще следи за спокойствието и безопасността на всички гости. 

Приключенски туризъм

Ако търсите нови приключения, риболов на язовир Кула е вашето занимание. Водоемът от години привлича стотици риболовци от цяла България. Голяма част от брега е удобна за риболов и ежедневно мнозина се възползват от прекрасните условия там. Това е най-големият язовир в област Видин, с воден обем от 20 250 000 куб. м. и площ от 1 500 декара. 

Един от най - красивите водопади в България - Петров церак се намира в землището на кулското село Тополовец. Обявен е за защитена територия през далечната 1982 година.

До водопада има обособена пътека. Отправна точка, за да се стигне до него е село Тополовец. В близост до водопада се намират останките на старинната крепост "Пецино кале".

Къщите за гости и почивка

За гостите на град Кула има туристическа спалня, която разполага с 22 легла, просторни, слънчеви стаи и модерни санитарни помещения с всички удобства. За тези, които искат да почиват в покрайнините на града,  има къща за гости с 8 стаи, кухня, прекрасен двор и всички удобства за един прекрасен уикенд. Открита и нова бутикова къща за гости в центъра на града. А тези, които искат да прекарат незабравима и релаксираща почивка в полите на Стара планина, могат да се насладят на къщите за гости в селата Старопатица, Цар Петрово и Чичил.

Поклонническият туризъм

Храмът "Св. Апостоли Петър и Павел" в гр. Кула е построен през 1859 година по искане на един чужденец, арменеца Афузин. Същият е бил полицейски чиновник в града. Иконостасът и стенописите са направени от най- добрите майстори на Дебърската школа Данаил Несторов, Дичо Зограф и Евгени Попкузманов. Творби на Дичо Зограф има в църкви в Северозападна България, датирани 1863, 1865 и 1867 години. Македонският майстор Дичо Зограф като иконописец и според местни спомени е пребивавал в град Кула в 1863 година. Две от десетте царски икони са негови. Православният храм в Кула е паметник на културата, със статут на недвижима културна ценност първа категория от 1975 г. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отвориха "завета към поколенията" в чипровското училище "Петър Парчевич"

400 години от своето създаване отбелязва тази година Основно училище "Петър Парчевич" в Чипровци. По този повод днес в училището бе отворен  Заветът към поколенията, написан и оставен през 1984 година от тогавашното училищно ръководство,  каза директорът Лена Георгиева: "Това е една вълнуваща инициатива, защото са минали 40 години и..

публикувано на 28.05.24 в 15:00

Врачански ученици с призови места в международен конкурс

Четирима ученици от СУ "Козма Тричков" Враца спечелиха призови места в конкурса "История, патрони и дарители на моето училище".  Конкурсът се организира от Национална Априловска гимназия - Габрово и фондация "Радетел" и е с  международно участие. Темата тази година бе  "Каквото можах - направих, по-хубаво нека направят могъщите" цитатът е на..

публикувано на 28.05.24 в 14:15

Фестивалът на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето" раздаде наградите си

Отличени са  творците с най-добрите есета и стихотворения, участвали в шестия Фестивал на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето". Темата беше  "Днес имаме ли свободата, за която се е борил Христо Ботев".  37 бяха участниците в категория "Есе", и 41 в категория "Стихотворение".  Ето и кои са победителите в конкурса, след като..

публикувано на 28.05.24 в 12:40

Въстанието от лятото на 1850 година: Героична десетдневна обсада

174 години от въстанието в Северозападна България отбелязваме на 29 май. Въстание, което по своето величие и трагизъм не отстъпва на Априлското и в същото време е потънало в забрава. Въстанието от 1850 година е събитие, което заслужава своето внимание в историческата си страница, която е и част от историята ни, но за жалост тя не е имала..

публикувано на 28.05.24 в 10:50

Благотворително събитие събра над 5000 лева в подкрепа на жени с онкологични заболявания

Над 5000 лева събра благотворителен коктейл във Враца за закупуване на помощни средства за жени с онкологични заболявания от Северозападна България. Събитието, органирано от Инициативен комитет за борба с рака на гърдата, получи много широка подкрепа, обясни председателят на организацията Албена Кисьова.  "Лично за мен резултатите са много..

публикувано на 27.05.24 в 17:55

Абитуриентските балове - повод за празник или излишна суета?

Абитуриентските балове са уникално преживяване не само за завършващите, но и за техните родители, учители и приятели. Всеки млад човек иска да направи този момент специален и запомнящ се. С какво, обаче се свързва абитуриентският бал - последно сбогом с класа, учителите и безгрижието или с излишното суетене и влагане на много средства?..

публикувано на 27.05.24 в 17:00

Актрисата Теа Абрашева: Винаги съм обичала да ходя на зъболекар

Актрисата Теа Абрашева, която от няколко месеца е част от трупата на Държавен куклен театър Видин, не си спомня първата си среща със зъболекар, но разказа в "Час при зъболекаря", че за разлика от много други хора, тя никога не е имала притеснение и страх да посещава зъболекарския кабинет:   "Аз винаги съм обичала да ходя на зъболекар. Това може..

публикувано на 27.05.24 в 16:59