Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Здравко Димитров: Иманярството у нас не е ликвидирано

Снимка: Красимир Каменов


Въпросът с иманярската дейност никъде на територията на нашата страна не е напълно решен. Това каза по повод установените преди седмица незаконни разкопки в зоната на Рациария доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН и научен ръководител на археологическото проучване на античния град, намиращ се в землището на видинското село Арчар. Археологът поясни, че при извършването на подготвителни дейности за рехабилитацията на пътя за село Държаница са разкрити археологически ценности, в които са установени иманярски действия. По думите му, на мястото се извършва археологическо наблюдение, предстои спасително проучване. 

"Това е един много спешен проект на Община Димово, която започна рехабилитацията на пътя от Ботево, Арчар до Държаница. По време на почистването са разкрити някои комплекси, където имаше регистрирани иманярски намеси. Сега полицията работи по случая и вече са поели ангажимента напълно да опазват обекта и целия процес на строителството, при който се откриват археологически ценности и обекти. Сега щетите не могат да бъдат установени, тъй като трябва да се премине към следващия етап на прочуването. В момента покрай тези подготвителни дейности по проекта се извършва археологическо наблюдение, което ръководи колегата Иво Цветков от РИМ - Видин, след което там, където има археологически обекти, през следващия месец ще преминем към спасителни проучвания и тогава вече ще бъдат проучени и тези няколко съоръжения, където ще се установи дали има някакви сериозни нарушения, или пък това са стари гробници, ограбени още в Античността. Засега не можем да сме наясно какво точно се е случило. Но при всички случаи новината е, че дори покрай едно такова обикновено строителство на малки междуселски пътища, Рациария е толкова богата на археологически структури, че е необходимо да се извършват наблюдения и спасителни разкопки и ще се разкрият много обекти, които досега не са били известни. Това се случва на запад от банята, която работим ние през редовната кампания, която ще бъде проучвана и тази година. Така че тепърва ще проучваме там, където текат подготвителни дейности за рехабилитацията на пътя за Държаница."

По отношение на охраната на Рациария и разкритите край пътя археологически структури, доц. Димитров обясни, че са взети необходимите мерки. 

"Това, което извършва в момента полицията в Арчар, е напълно достатъчно. Те са включили цялата зона на запад от обекта, именно по този проект са включили в маршрутите, които охраняват денонощно. Така че на този етап охраната и опазването на паметника от органите на МВР е напълно гарантирано. Вероятно става въпрос за някакъв еднократен пропуск, когато това нещо се е случило."

Доц. д-р Здравко Димитров коментира също, че проблемът с иманярските набези не е напълно решен в страната. 

"То се случва в цялата България, никъде на територията на нашата страна въпросът не е напълно решен и винаги могат да се очакват такива неприятни изненади, както в рамките на регламентираните и вече с определен статут и граници археологически обекти, така и на места, където се провежда някаква строителни дейност и се откриват инцидентно археологически паметници, е необходимо да има пълно внимание от страна и на общинските власти, и най-вече на полицията, тъй като интерес, засилен, към тези ценности от страна на такива индивиди, които ние наричаме иманяри, те са си обикновено престъпници, непрекъснато има, това не е проблем, който е ликвидиран в България. Така че може да се очаква не само тук, при нас, а и на много други места в страната."
 
Поне четири месеца ще продължат редовните археологически проучвания тази година в Рациария. Освен това обектът ще бъде посетен от участниците в Седмата конференция за дунавските провинции на Римската империя, домакин на която ще бъде Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05