Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Снимка: Радио ВИДИН

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване, зелен транспорт, озеленяване, а това води до неустойчиво развитие на градската среда, заяви ланд. арх. Станимир Шаламанов.

"Все по- малко места, все повече бетон, все повече трафик, все по-лоши условия на обитаване, все по-лошо проветряване, замърсен въздух от това презастрояване. Градовете ни, в крайна сметка, особено през летните месеци, колкото повече изкуствена настилка има, те се превръщат в едни топлинни кладенци, които предизвикват дори от климатична гледна точка поройни дъждове лятно време. Нали от слънчевата радиация тези изкуствени настилки се нагряват и това нещо в последствие излъчва, през нощта например. Това нещо може да се преодолее с най-различни градоустройствени похвати. Но така, ако мога да се изразя, една особено важна част е озеленяването."

Зеленината произвежда кислород и пречиства въздуха. Ние не можем без нея и колкото повече се лишаваме в градски условия от нея, толкова повече ще страдаме, заяви още ланд. арх. Станимир ШаламановОсобено в по-старите градски части, където улиците са по-тесни и където няма габарит, озеленяването е проблем. Растителността е удушена от околните сгради и от малките пространства, които са се образували. На много от по-старите градски части, където има улично озеленяване, в момента, в който то загине, няма как да бъде реализирано ново, защото няма необходимата ширина на тротоарите.

"За да имаме улично озеленяване ширината на тротоара трябва да бъде 3 метра, а пък ние в повечето случаи я нямаме. И в един момент всички дървета, които на тези тротоари загинат, те няма как да бъдат подменени... Ако всъщност общинските ръководства, общинските структури, ако имат желание за нещо такова, то винаги може да бъде реализирано и давам пример. Например една улица може да стане еднопосочна, да се промени габаритът на пътното платно и спокойно от едната страна тротоарът да стане минимален, еднопосочна улица, която изисква по- малка ширина и съответно от другата страна тротоарът да стане 3 метра, така че да може да бъде реализирано едно озеленяване. Разбира се, това може да бъде комбинирано и с джобове за паркиране."

Начините за улично озеленяване трябва да се реализират комплексно от пътни инженери, ландшафтни архитекти, като всеки казус трябва да се решава самостоятелно и да се подхожда индивидуално. Застаряването на самата растителност в градовете също е проблем, посочи ланд. арх. Станимир Шаламанов. Жизнеността на градските дървета варира между 70-80 години. Тъй като градските условия са особено утежнени от биологична точка, видовете много по- бързо достигат предела на своята жизненост. Когато реконструираме едно трасе трябва да се има предвид растителността в момента на каква възраст е и колко перспективно време и ма тя пред себе си , както и в какво здравословно състояние са дърветата. 

При реконструкция на по-малките улици е по-добре да се остави паважа, съветва ланд. арх. Станимир Шаламанов. В дългосрочен аспект ползите са много и най-различни. Асфалтът по тротоарите отвежда водата на 100 процента в канализацията. При дъждове, в зависимост от големина на плочи, на фуга и т.н. част от водата прониква надолу и това спомага да има малко влага в почвата под тротоарите съответно и за дърветата.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03