Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Снимка: Община Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната програма, както и 9 събития, които са от съпътстващата програма. Всички прояви са важни, но съпътстващите са малко по-рано или малко по-късно от традиционите Ботеви дни, обясни Радосвета Крумова, главен експерт "Култура" в общинската администрация:

"Откриването на Ботеви дни ще се състои на 27 май, в 10:00 часа на пл. "Христо Ботев". От там ще изпратим походниците в 76 Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета". Този ден ще бъде доста наситен, защото вечерта, от 19:30 часа, ще има концерт на "Фондацията", като този път мястото на концертите ще бъде на площада. Още по-нтересно ще бъде събитието, което ще бъде след концерта - от 21:30, това е едно от най-атрактивните събития, дрон-шоу, в което 200 дрона с различни цветове ще бъдат над небето на площада и те ще представят картини и символи, които са свързани с Враца и с Ботевите дни. Дрон-шоуто за пръв път ще се прави и се надявам наистина да бъде уникално преживяване, защото това е иновативно събитие. Често е описвано като съвременен аналог на зарята. "

Повече от 10 са и новите събития, включени към основните в програмата. Едно от интересните събития е за най-малките - това е поход за децата от детските градини. Нарича се "Със стихове и песни по Ботевата алея - по стъпките на Ботев". По Ботевата алея, частта, която е в близост до Враца, близо 500 малки деца ще преминат около 3 километра от Ботевия път.

На 1 юни от 19:30 часа е и тържественият концерт, посветен на 148-та годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета в Драматично-кукления театър. От 21:00 часа е и митинг-зарята. 

Може би едно от най-обединяващите българите събития, в частност младите хора, децата, е походът "По стъпките на Ботевата чета". За 76 път хиляди хора ще преминат по пътя от Козлодуй до Околчица, а тази година броят на желаещите е значително по-голям от миналата, това обясни за Радио ВИДИН Лъчезар Лазаров, административен секретар към Българския туристически съюз:

"Към днешна дата е приключил срокът за записване на ученическите групи, като до момента са записани 1500 деца. Още две групи са дали заявка, така че ще минем 1500 ученика. Що се отнася до възрастните - има записани 250 участника, но както добре знаете, записването продължава. Цялостно за похода очакваме над 2000 участницш. Миналата година бяха около 1600. В тазгодишният поход ще бъдат с около 500 човека повече. Това се дължи освен на желанието на туристическите дружества и на училищата, на нашата кампания, има и доста училища от София, в предишните години това го нямаше. Ние ходихме, разговаряхме с директори, учители и ги убеждавахме, че това е една патриотична инициатива и тяхното място е на похода."

На 2 юни е всенародното поклонение на връх Околчица, където ще има молебен и възпоменателен митинг.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05