Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.
Какво ще предложи предизборната кампания?
Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?
Седмица остава до официалния старт на предизборната кампания, с който ще започне обратното броене към 9 юни.
Предстоящия вот 2 в 1 дискутираме с Евелина Славкова, социолог в "Тренд".
Радио ВИДИН: Какво показва социологията?
"Няколко неща. През изминалата седмица изследователски център "Тренд" публикува своето редовно социологическо проучване. Разбира се, основният акцент е свързан с електоралните нагласи, които са най-интересни, особено в контекста на предстоящите избори. Виждаме едно отделяне на ГЕРБ-СДС от останалите политически формации, като разликата между първия и втория е 10%. Другият акцент в проучването е второто място: много трудно от днешна гледна точка можем да кажем кой ще е втори, трети и четвърти, като визирам ПП-ДБ, "Възраждане" и ДПС. С близките резултати помежду си е много трудно към този момент да определим кой каква позиция ще вземе, което показва само по себе си, че кампанията ще има своето значение. Тоест това, което ще се случва в кампанията, ще бъде ключово за това дали ще мобилизира или демобилизира част от електоратите на политическите партии, така че да вземат определена позиция. На пета позиция е БСП, а след тях са ИТН. Правя уточнение, че проучването е преди обявяването на някои други политически проекти - Синя България, този около Ваня Григорова и Мая Манолова. Вече в проучването за май месец от "Тренд" и останалите колеги от агенциите ще можем да измерим в пълнота какво всъщност се случва на политическата сцена и какви могат да бъдат очакванията ни за това какво ще се случи на 9 юни. Няма особена разлика, разбира се, между резултатите за парламентарните и европейските избори. Разлика ще отбележим при ДПС, тъй като те очакват традиционно гласоподаватели от Турция, които ще ги подкрепят за местния парламент, но нямат право да гласуват на европейските избори. Тук ще има някаква разлика. Трудно ми е да отчета каква. На изборите миналата година ДПС получи 60 хиляди гласа от Турция, които виждаме, че са немалък процент. Общо взето това е картината - много неясна. Това е моментна снимка. Виждаме, че непрекъснато излизат определени скандали, случват се определени събития, които няма как да не влияят върху електоралните нагласи и мобилизацията на хората за изборите 2 в 1 на 9 юни".
Радио ВИДИН: Лично според мен, разбира се, всичко това, което се случва в последните дни с "Продължаваме промяната", си мисля, че е възможно да влоши техния резултат.
"Общо взето от септември месец миналата година, когато агенциите, позволявам си да говоря в множествено число, отбелязахме спад в подкрепата от резултатите, които те отбелязаха през април месец, разбира се, в контекста на т.нар. Сглобка, която се осъществи... със сигурност част от електората им, който ги подкрепяше, гласуваше за тях не толкова, защото безкрайно много ги харесва и споделя идеите им, а просто заради т.нар. анти-ГЕРБ говорене. Което, разбира се, със Сглобката - това говорене някак си поизостана, въпреки че сега се е активирало. Това по-скоро обаче е в контекста на изборите. От друга страна, т.нар. морална карта, която държаха в другата си ръка, тя също е поизчерпана като легитимен инструмент за мобилизация на електорат в контекста на снимките, които видяхме - пачките, кучета, пудели, някакви висши лица, които бяха защитавани от ПП-ДБ, такъв беше главният секретар на МВР, който ходи на спа с криминални лица... нали, това са ситуации, които няма как да не влияят върху мобилизацията на техния електорат. Спад със сигурност. Виждаме даже, че не толкова ГЕРБ расте, колкото ПП-ДБ спада. Поради тази причина се отваря тази ножица от около 10%".
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..