Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.
Какво ще предложи предизборната кампания?
Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?
Седмица остава до официалния старт на предизборната кампания, с който ще започне обратното броене към 9 юни.
Предстоящия вот 2 в 1 дискутираме с Евелина Славкова, социолог в "Тренд".
Радио ВИДИН: Какво показва социологията?
"Няколко неща. През изминалата седмица изследователски център "Тренд" публикува своето редовно социологическо проучване. Разбира се, основният акцент е свързан с електоралните нагласи, които са най-интересни, особено в контекста на предстоящите избори. Виждаме едно отделяне на ГЕРБ-СДС от останалите политически формации, като разликата между първия и втория е 10%. Другият акцент в проучването е второто място: много трудно от днешна гледна точка можем да кажем кой ще е втори, трети и четвърти, като визирам ПП-ДБ, "Възраждане" и ДПС. С близките резултати помежду си е много трудно към този момент да определим кой каква позиция ще вземе, което показва само по себе си, че кампанията ще има своето значение. Тоест това, което ще се случва в кампанията, ще бъде ключово за това дали ще мобилизира или демобилизира част от електоратите на политическите партии, така че да вземат определена позиция. На пета позиция е БСП, а след тях са ИТН. Правя уточнение, че проучването е преди обявяването на някои други политически проекти - Синя България, този около Ваня Григорова и Мая Манолова. Вече в проучването за май месец от "Тренд" и останалите колеги от агенциите ще можем да измерим в пълнота какво всъщност се случва на политическата сцена и какви могат да бъдат очакванията ни за това какво ще се случи на 9 юни. Няма особена разлика, разбира се, между резултатите за парламентарните и европейските избори. Разлика ще отбележим при ДПС, тъй като те очакват традиционно гласоподаватели от Турция, които ще ги подкрепят за местния парламент, но нямат право да гласуват на европейските избори. Тук ще има някаква разлика. Трудно ми е да отчета каква. На изборите миналата година ДПС получи 60 хиляди гласа от Турция, които виждаме, че са немалък процент. Общо взето това е картината - много неясна. Това е моментна снимка. Виждаме, че непрекъснато излизат определени скандали, случват се определени събития, които няма как да не влияят върху електоралните нагласи и мобилизацията на хората за изборите 2 в 1 на 9 юни".
Радио ВИДИН: Лично според мен, разбира се, всичко това, което се случва в последните дни с "Продължаваме промяната", си мисля, че е възможно да влоши техния резултат.
"Общо взето от септември месец миналата година, когато агенциите, позволявам си да говоря в множествено число, отбелязахме спад в подкрепата от резултатите, които те отбелязаха през април месец, разбира се, в контекста на т.нар. Сглобка, която се осъществи... със сигурност част от електората им, който ги подкрепяше, гласуваше за тях не толкова, защото безкрайно много ги харесва и споделя идеите им, а просто заради т.нар. анти-ГЕРБ говорене. Което, разбира се, със Сглобката - това говорене някак си поизостана, въпреки че сега се е активирало. Това по-скоро обаче е в контекста на изборите. От друга страна, т.нар. морална карта, която държаха в другата си ръка, тя също е поизчерпана като легитимен инструмент за мобилизация на електорат в контекста на снимките, които видяхме - пачките, кучета, пудели, някакви висши лица, които бяха защитавани от ПП-ДБ, такъв беше главният секретар на МВР, който ходи на спа с криминални лица... нали, това са ситуации, които няма как да не влияят върху мобилизацията на техния електорат. Спад със сигурност. Виждаме даже, че не толкова ГЕРБ расте, колкото ПП-ДБ спада. Поради тази причина се отваря тази ножица от около 10%".
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..