Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.
Какво ще предложи предизборната кампания?
Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?
Седмица остава до официалния старт на предизборната кампания, с който ще започне обратното броене към 9 юни.
Предстоящия вот 2 в 1 дискутираме с Евелина Славкова, социолог в "Тренд".
Радио ВИДИН: Какво показва социологията?
"Няколко неща. През изминалата седмица изследователски център "Тренд" публикува своето редовно социологическо проучване. Разбира се, основният акцент е свързан с електоралните нагласи, които са най-интересни, особено в контекста на предстоящите избори. Виждаме едно отделяне на ГЕРБ-СДС от останалите политически формации, като разликата между първия и втория е 10%. Другият акцент в проучването е второто място: много трудно от днешна гледна точка можем да кажем кой ще е втори, трети и четвърти, като визирам ПП-ДБ, "Възраждане" и ДПС. С близките резултати помежду си е много трудно към този момент да определим кой каква позиция ще вземе, което показва само по себе си, че кампанията ще има своето значение. Тоест това, което ще се случва в кампанията, ще бъде ключово за това дали ще мобилизира или демобилизира част от електоратите на политическите партии, така че да вземат определена позиция. На пета позиция е БСП, а след тях са ИТН. Правя уточнение, че проучването е преди обявяването на някои други политически проекти - Синя България, този около Ваня Григорова и Мая Манолова. Вече в проучването за май месец от "Тренд" и останалите колеги от агенциите ще можем да измерим в пълнота какво всъщност се случва на политическата сцена и какви могат да бъдат очакванията ни за това какво ще се случи на 9 юни. Няма особена разлика, разбира се, между резултатите за парламентарните и европейските избори. Разлика ще отбележим при ДПС, тъй като те очакват традиционно гласоподаватели от Турция, които ще ги подкрепят за местния парламент, но нямат право да гласуват на европейските избори. Тук ще има някаква разлика. Трудно ми е да отчета каква. На изборите миналата година ДПС получи 60 хиляди гласа от Турция, които виждаме, че са немалък процент. Общо взето това е картината - много неясна. Това е моментна снимка. Виждаме, че непрекъснато излизат определени скандали, случват се определени събития, които няма как да не влияят върху електоралните нагласи и мобилизацията на хората за изборите 2 в 1 на 9 юни".
Радио ВИДИН: Лично според мен, разбира се, всичко това, което се случва в последните дни с "Продължаваме промяната", си мисля, че е възможно да влоши техния резултат.
"Общо взето от септември месец миналата година, когато агенциите, позволявам си да говоря в множествено число, отбелязахме спад в подкрепата от резултатите, които те отбелязаха през април месец, разбира се, в контекста на т.нар. Сглобка, която се осъществи... със сигурност част от електората им, който ги подкрепяше, гласуваше за тях не толкова, защото безкрайно много ги харесва и споделя идеите им, а просто заради т.нар. анти-ГЕРБ говорене. Което, разбира се, със Сглобката - това говорене някак си поизостана, въпреки че сега се е активирало. Това по-скоро обаче е в контекста на изборите. От друга страна, т.нар. морална карта, която държаха в другата си ръка, тя също е поизчерпана като легитимен инструмент за мобилизация на електорат в контекста на снимките, които видяхме - пачките, кучета, пудели, някакви висши лица, които бяха защитавани от ПП-ДБ, такъв беше главният секретар на МВР, който ходи на спа с криминални лица... нали, това са ситуации, които няма как да не влияят върху мобилизацията на техния електорат. Спад със сигурност. Виждаме даже, че не толкова ГЕРБ расте, колкото ПП-ДБ спада. Поради тази причина се отваря тази ножица от около 10%".
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..