Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей "Конака" във Видин
Снимка: Радио Видин


Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът от Регионален исторически музей Видин д-р Ваня Ставрева, която изследва петото хилядолетие преди Христа, и добави, че всички промени, които настъпват в праисторията са свързани с промени в труда и начина на осигуряване на прехраната на човека. 

"Ако се върнем първо към палеолита, слушателите на Радио Видин знаят, че първоначално т. нар. първобитни хора са се изхранвали чрез събиране на диворастящи плодове и чрез лов. Когато обаче настъпва организираното провеждане на лов на големи животни, на мамути, тогава настъпва и първото разделение на труда и ангажиментите на отделните членове на съответната група в изпълнението на отделни функции. А пък точно това първо организиране на лов на мамути някои изследователи смятат, че довежда до тяхното изчезване, не само настъпването на ледниковия период, а голяма част от тях са изтребени. А при ловците-събиратели, когато прехраната изчезне, те са принудени да търсят други места за прехрана. И това е едно от обясненията и една от причините в края на ледниковия период да има едно изселване на хора от Европа на юг към Близкия Изток. Тогава настъпва и едно обезлюдяване на нашия континент. Пак в този период настъпват и едни социални промени, свързани с откриването на нови начини за препитание. Това е опитомяването на животните и възникването на земеделието, тоест култивирането на първите растения. И понеже говорим за труд, предполага се, че първоначално това е било чисто женска дейност, не толкова мъжка. Разбира се, това са само хипотези, но всъщност откриването на земеделието води до уседналост на населението, възникват първите постоянни селища и спира това придвижване, характерно за по-ранните общества. И всъщност всички промени, които настъпват в праисторията, са свързани с промени в труда и в начина на осигуряване на прехраната."
 
Ваня Ставрева проследи и промените, които настъпват през петото хилядолетие преди Христа, като посочи, че откриването на първия метал - медта, и развитието на металургията води до възникването на първите специализирани занаяти и първите специализирани селища. 

"Всичко това пък от своя страна води до социални промени в обществото. Докато дотогава говорим за едно егалитарно общество, в което имало разделение на труда, но всички са били равни, постепенно започва и една диференциация..."

В основата на всичко е трудът и развитието на трудовите отношения, за което свидетелстват резултатите от археологическите изследвания, поясни д-р Ставрева. 

Чуйте повече в зувковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00