Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През тези 52 години, в които съм на сцената, живеех живота на различните персонажи

Петко Петков за ролите в живота и в театъра

Снимка: Радио Видин


Днес ще се потопим в театралната атмосфера на град Видин в периода на 70-те, 80-те, 90 години на 20 век. За онова време на културен възход и невероятна почит и уважение към театъра ще ни разкаже Петко Петков, артист и директор на Видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов". 

Роден е на 16 декември 1941 г. в село Раковица, община Кула. Семейството му е най-обикновено, селско- работили са много и са уважавали земята и труда. 

Петко Петков учи в училището в Раковица. Учителката му по български език и литература забелязва в него самобитния талант и го включва в различни театрални постановки. Така започва да участва във всички изяви на самодейния колектив в селото. След казармата кандидатства във  ВИТИЗ “Кръстьо Сарафов”, не го приемат. Затова се подготвя много сериозно и на следващата година е приет “Актьорско майсторство” в класа на проф. Кръстьо Мирски.

През 1969 г. завършва ВИТИЗ и постъпва на работа като актьор във Видинския драматичен театър “Владимир Трандафилов”. Работи тук 30 години и определя времето като "славен период". През годините изиграва стотици роли, от тях най -силните и значими са на цар Петър в “Книга на царете” от Маргарит Минков, Живко от “Майстори” по Рачо Стоянов, старият Гранде от “Йожени Гранде” по Оноре дьо Балзак, Йован Табута от “Щуро племе” от Йосиф Венков, дядо Димитър от “Да убиеш премиер” от Емил Андреев, Абдулах в “Забрадка на слънцето” от Кирил Топалов и др.

През 1983 година става директор на драматичния театър във Видин. Петко Петков получава  званието “Заслужил артист” през 1985 г.  Докато е директор, успява да издейства 12 апартамента за нуждаещи се артисти, да подобри социално -битовите им условия. Работата като директор не е от любимите му дейности, защото той като емоционален човек се натоварва с всички проблеми и грижи на колегите си. Така работи до 1999 година, когато е уволнен по политически причини.

В този труден за него момент ръка му подават колегите от Враца, така Петко Петков става част от трупата на Врачанския театър. Когато през 2008 година кмет на община Видин става Румен Видов, Петко Петков отново се връща във видинския театър като директор. В момента все още работи към врачанския театър на хонорар. 

Живее в София, където са и трите му дъщери, които често го посещават и му помагат в ежедневието. Едната от дъщерите му ,  Албена Петкова Георгиева, продължава неговия път, тя също е актриса. Снимал е в киното, където оставя ярка следа във филмите „Златният век”,  „Среща на силите" и др.

ДЕТСТВОТО 
"Майка ми беше домакиня, а баща ми работеше като товарач в ТКЗС, после като кравар в кравефермата... Спомням си един случай, на оран бяхме и дядо ми ме накара да лизна от браздата, която обръща плугът... Попитах го защо и той отговори: "За да си свързан винаги със земята." От старите много неща съм научил и много добри съвети ми даваха... Моята учителка по български език ме запали за театъра. Аз играех много в самодейния колектив в Раковица. А когато идваше един режисьор от Видин да помага за "Зимна балада", която правехме, той тогава ме препоръча във видинския театър и там ме взеха за стажант-актьор".

ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР ВИДИН 
"Колегите ме приеха много добре, те вече ме познаваха. В "Снаха " играех Стойко, в много постановки играех. Имаше емблематични спектакли и роли. Това беше "Напразните усилия на любовта" на Шекспир с режисьор Любен Гройс... Вече ми беше омръзнало да играя герои-любовници... И му казах, че не искам да играя тази роля. На другия ден на репетицията той преразпредели ролите... Много интересно работеше той, с много изисквания... Аз съм работил и с Леон Даниел в "Ромео и Жулиета" на Шекспир, където играех Тибал... Тогава Петър Антов реши да направи ремонт на театъра...хНие нямаше къде да репетираме и репетирахме в залата на Окръжния Съвет тогава... Всяка сутрин ние, участващите в пиесата трябваше да бъдем в 7,30 ч в театъра. Ние с Венци Кисьов тренирахме фехтовка и боя, другите тичаха в парка, трети гребяха с лодки в реката... Това продължаваше един час, в 8,30 ч ни пускаха да закусим и да пием по едно кафе и в 9 часа започваха най-активни репетиции... И още "Така и ще бъде" постановка на Виктор Мажурин, "Сватба" пак я прави Мажурин, "Депутатът от Балтика" - играх Миша Гончаров, за което получих награда на фестивала във Видин, който се провеждаше през две години. Въобще един славен период във Видин."

"КНИГА НА ЦАРЕТЕ" 
"През 1985 година станах заслужил артист. Тогава работехме заедно с Димитър Стоянов. Това беше едно много интересно представление. Това е книга за живота и предателствата на единствения цар бил начело на държавата ни 42 години, изключителен дипломат, не е водил войни. Това е цар Петър, синът на Симеон и аз играх самия цар Петър. Стана много хубаво представление, играхме го и в София. След това дойде "Щуро племе" с режисьор  Йосиф Венков. Много труд хвърли целият състав на театъра, но стана едно великолепно представление... Софийската критична публика ни прие много възторжено. "

АКТЬОРСТВОТО 
"През тези 52 години, в които съм на сцената, не съм живял свой личен живот. Аз винаги живеех различните персонажи, които съм работил. Много е трудно да се потопиш в психиката на един друг човек. Въобще тази професия е изключително трудоемка. Денонощно мислиш за това, което ти предстои на сцената. Въобще човек трябва да се готви постоянно за това, което му предстои..."

Кое радва Петко Петков и кое го натъжава, какво са за него приятелите и още от живота му чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Театърът във Враца с нова премиера

Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града.  "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската  действителност, често е поставяна на театралната сцена..

публикувано на 23.04.25 в 14:47

Родова беседа за здравето ще се проведе във Видин

Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..

публикувано на 23.04.25 в 14:30

Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин със спомени за папа Франциск

Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората.  "Какъв е споменът ми?..

публикувано на 23.04.25 в 14:27

"Нощ в библиотеката" организират във Враца

С "Нощ в библиотеката" ще бъде отбелязан Световният ден на книгата и авторското право - 23 април, във Враца. Инициативата е на регионалната библиотека "Христо Ботев" и включва няколко прояви за деца и възрастни, обясни Милена Николова от културната институция:  "Вълшебната ни нощ стартира в 18 часа и ще бъде открита със спектакъл на театрална..

публикувано на 23.04.25 в 12:39

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10