Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Динково - в очакване на по-добър живот

"В момента приоритет ни е повече врати да са отворени. Бихме искали младите пенсионери да се върнат в родното село", казва кметският наместник Георги Дончев

7
Снимка: радио Видин



Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100.
Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км.
Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни дадености за спокоен и изобилен живот. 
В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. На Зора едната ѝ дъщеря и зет ѝ са дошли преди година, закупили са къща, която все още ремонтират и с любов и много грижа се опитват да съживят нормалния живот в селото. Направили са магазинче за дрехи втора употреба. Нещо, което помага на хората в пазаруването им за домакинствата. Освен това се стремят да издирват собственици на имоти в селото, които са запустели и  които искат да си продадат къщите. Ангажират се да намират купувачи, но не какви да е, а хора, които да са добри и грижовни стопани. По този начин са закупени 6 къщи в селото. 

Тук са се настанили и няколко англичани. Единият е 30-годишният Едуард, който има хоби да колекционира стари вещи, снимки, предмети с история. Янина е пенсионерка, живее сама, обича животните и не може да остане равнодушна към скитащите бездомни четириноги. Затова в къщата ѝ живеят и котки, и кучета, които намират храна и подслон. По-голяма част от местните хора не я разбират, но тя е убедена, че това, което прави е правилно и продължава да живее по този начин.

Един от недостатъците на селото са кражбите от домове, дворове, ниви.  Хората са недоволни, не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. 

Георги Дончев е кметски наместник трети мандат. 62-годишният управник е роден в Лом, но корените му са от Динково. С ентусиазъм се връща преди години в селото:


"Хубавото в Динково е, че е равнинно, минава река Лом, чиста вода, с хубави вирове, поляни, гори. Лятото има добро оживление, идват летовници на палатки. Имаме 182 парцела в селото. През 1931 година е било 1100 души, 1993-а - 350 души... Всичко може да се отглежда на нашата земя. Средната възраст на хората е 75 години, лошото е, че децата са по други градове. Къщите се самосриват, местните данъци и такси обаче се плащат... От социалните програми се възползва една жена, на 8 часа е назначена, помага на 4 човека по 2 часа. И другите програми - по 10 дена, те са 4 човека, в района на кметството чистим, коси се, почиства се..."

В Динково имат проблем с викането на пожарна, когато е необходимо. Административното деление, при което Динково попада в община Белоградчик означава, че въпреки че може да дойде пожарната от община Брусарци, което е на 13 км, те трябва да чакат пожарния автомобил от Белоградчик, който е на 40 км от селото.

В село Динково  състоянието на тротоарите не е най-доброто. Трудно се поддържа гробищният парк, разказва Георги Дончев:

"Тротоарите ни трудно се почистват. Сега ще пръскаме с препарат гробищата и след това с тримери да се коси, пътеките до гробовете да се изчистят. Огромна е площта, много от тях са запустели, но нямаме хора... Идва пощаджия от съседното село и донася пенсиите. За съжаление, не се връщат млади пенсионери в селото... Животновъдството ни е слабо развито, има една жена гледа 7-8 овце. Има голяма фирма арендатор и  сади предимно слънчоглед и царевица. Дават олио и рента."

Село Динково има добро местоположение, в близост е жп гара Дреновец, жп спирка Дъбова махала. Международният път Монтана-Видин е на 2 км и минава през село Добри дол. 

Улиците в село Динково се нуждаят от ремонт. Направен е проект на общинско ниво, но финансирането е трудно, казва Георги Дончев:

"Проектът е много скъп, 60 лева на квадрат за полагане на асфалт. За 100 кв. м. са 6 хиляди лева, а бюджетът ми е 3 хиляди лева. Селото ни си тегли баластра от реката и всички улици са баластрирани по няколко пъти, а когато се правеше пътят Лом-Белоградчик отново минахме улиците. Сега по "Натура 2000" е забранено да се добива чакъл от реката, дори една каруца не може да се изкара... По-приемливо е да се баластрират улиците, според мен... В момента приоритет ни е повече врати да са отворени. Бихме искали младите пенсионери да се върнат в родното село. "

На площада пред кметството срещаме и хора, които пазаруват от магазинчето за хранителни  стоки, пият кафе, говорят си.

Отиваме на гости при бай Стефан, който е на 83 години. Корените му са от Западните покрайнини, от Босилеградско. Семейството му идва в България като бежанци в Пернишко и мъжете започват работа в мините.

Бай Стефан също цял живот е работил като миньор, най-тежката професия. 21 години е бил под земята, после е работил като технически кадър над земята. Днес ни посреща с песен и има формула за това как по-добре да живее българският народ. А тя е да се намалят наполовина депутатите.

Повече - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12