Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Динково - в очакване на по-добър живот

"В момента приоритет ни е повече врати да са отворени. Бихме искали младите пенсионери да се върнат в родното село", казва кметският наместник Георги Дончев

7
Снимка: радио Видин



Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100.
Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км.
Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни дадености за спокоен и изобилен живот. 
В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. На Зора едната ѝ дъщеря и зет ѝ са дошли преди година, закупили са къща, която все още ремонтират и с любов и много грижа се опитват да съживят нормалния живот в селото. Направили са магазинче за дрехи втора употреба. Нещо, което помага на хората в пазаруването им за домакинствата. Освен това се стремят да издирват собственици на имоти в селото, които са запустели и  които искат да си продадат къщите. Ангажират се да намират купувачи, но не какви да е, а хора, които да са добри и грижовни стопани. По този начин са закупени 6 къщи в селото. 

Тук са се настанили и няколко англичани. Единият е 30-годишният Едуард, който има хоби да колекционира стари вещи, снимки, предмети с история. Янина е пенсионерка, живее сама, обича животните и не може да остане равнодушна към скитащите бездомни четириноги. Затова в къщата ѝ живеят и котки, и кучета, които намират храна и подслон. По-голяма част от местните хора не я разбират, но тя е убедена, че това, което прави е правилно и продължава да живее по този начин.

Един от недостатъците на селото са кражбите от домове, дворове, ниви.  Хората са недоволни, не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. 

Георги Дончев е кметски наместник трети мандат. 62-годишният управник е роден в Лом, но корените му са от Динково. С ентусиазъм се връща преди години в селото:


"Хубавото в Динково е, че е равнинно, минава река Лом, чиста вода, с хубави вирове, поляни, гори. Лятото има добро оживление, идват летовници на палатки. Имаме 182 парцела в селото. През 1931 година е било 1100 души, 1993-а - 350 души... Всичко може да се отглежда на нашата земя. Средната възраст на хората е 75 години, лошото е, че децата са по други градове. Къщите се самосриват, местните данъци и такси обаче се плащат... От социалните програми се възползва една жена, на 8 часа е назначена, помага на 4 човека по 2 часа. И другите програми - по 10 дена, те са 4 човека, в района на кметството чистим, коси се, почиства се..."

В Динково имат проблем с викането на пожарна, когато е необходимо. Административното деление, при което Динково попада в община Белоградчик означава, че въпреки че може да дойде пожарната от община Брусарци, което е на 13 км, те трябва да чакат пожарния автомобил от Белоградчик, който е на 40 км от селото.

В село Динково  състоянието на тротоарите не е най-доброто. Трудно се поддържа гробищният парк, разказва Георги Дончев:

"Тротоарите ни трудно се почистват. Сега ще пръскаме с препарат гробищата и след това с тримери да се коси, пътеките до гробовете да се изчистят. Огромна е площта, много от тях са запустели, но нямаме хора... Идва пощаджия от съседното село и донася пенсиите. За съжаление, не се връщат млади пенсионери в селото... Животновъдството ни е слабо развито, има една жена гледа 7-8 овце. Има голяма фирма арендатор и  сади предимно слънчоглед и царевица. Дават олио и рента."

Село Динково има добро местоположение, в близост е жп гара Дреновец, жп спирка Дъбова махала. Международният път Монтана-Видин е на 2 км и минава през село Добри дол. 

Улиците в село Динково се нуждаят от ремонт. Направен е проект на общинско ниво, но финансирането е трудно, казва Георги Дончев:

"Проектът е много скъп, 60 лева на квадрат за полагане на асфалт. За 100 кв. м. са 6 хиляди лева, а бюджетът ми е 3 хиляди лева. Селото ни си тегли баластра от реката и всички улици са баластрирани по няколко пъти, а когато се правеше пътят Лом-Белоградчик отново минахме улиците. Сега по "Натура 2000" е забранено да се добива чакъл от реката, дори една каруца не може да се изкара... По-приемливо е да се баластрират улиците, според мен... В момента приоритет ни е повече врати да са отворени. Бихме искали младите пенсионери да се върнат в родното село. "

На площада пред кметството срещаме и хора, които пазаруват от магазинчето за хранителни  стоки, пият кафе, говорят си.

Отиваме на гости при бай Стефан, който е на 83 години. Корените му са от Западните покрайнини, от Босилеградско. Семейството му идва в България като бежанци в Пернишко и мъжете започват работа в мините.

Бай Стефан също цял живот е работил като миньор, най-тежката професия. 21 години е бил под земята, после е работил като технически кадър над земята. Днес ни посреща с песен и има формула за това как по-добре да живее българският народ. А тя е да се намалят наполовина депутатите.

Повече - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10